ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Основні тенденції у зовнішній торгівлі, трійка імпортерів, товарооборот: інфографіка Держмитслужби

Економіка 11:32 - 16 квітня 2024

Трійка країн-основних імпортерів не змінилась

Основні тенденції у зовнішній торгівлі, трійка імпортерів, товарооборот: інфографіка Держмитслужби

Тенденції у зовнішній торгівлі/Фото: Getty Images

Держмитслужба опублікувала основні показники зовнішньої торгівлі товарами у І-му кварталі 2024 року. За допомогою інфографіки Данило Гетманцев аналізує основні тенденції у зовнішній торгівлі і підбиває підсумки.

Деталі

За підсумками І-го кварталу у структурі товарного імпорту майже удвічі зменшилась частка паливно-енергетичних товарів: до 12,6% від всього імпорту (проти 23,3% у першому кварталі 2023 року).

За даними Нафтогазу, цього опалювального сезону Україна не імпортувала природний газ, але й обсяги споживання останнього скоротились. Водночас з 29% до 33% в загальному імпорті збільшилась частка машин, устаткування і обладнання (як для приватного споживання, так і державного, насамперед, потреб сектору оборони і безпеки). Також наростили імпортні поставки хімічної продукції, в тому числі міндобрив, але частка залишилась майже на рівні аналогічного періоду минулого року.

У структурі експорту вдалося помітно наростити частку і обсяги поставок ГМК – металу та залізо-рудної сировини.

За підсумками першого кварталу на них припадало майже 1/5 всього товарного експорту (13% у першому кварталі 2023 року). Зокрема, у першому кварталі Україна експортувала залізної руди на суму 0,86 млрд дол. (проти 0,4 млрд дол. у 1-му кварталі 2023 року). Водночас, як і раніше, майже 2/3 всього товарного експорту припадає агросировину і продовольство.

Трійка країн-основних імпортерів не змінилась. Гетманцев звертає увагу на суттєве уповільнення зростання імпорту товарів з Польщі, обсяги якого майже не змінились у річному вимірі. При тому, що темпи зростання імпорту з Китаю та ФРН були двозначними.

У трійці країн, до яких ми найбільше експортуємо – через торгівельне ембарго з боку сусідніх країн ЄС – відбулись помітні зміни.

Наприклад, Польща залишилась ринком №1, однак експорт товарів до цієї країни скоротився на третину (мінус 0,5 млрд дол.).

Румунія, яка у першому кварталі 2023 року, ділила з Китаєм друге-третє місце за обсягами нашого експорту, вибула з трійки на 5 місце (мінус 0,45 млрд дол.).

Місце Румунії зайняла Іспанія (+0,36 млрд дол.), яка взяла на себе частину наших експортних потоків після запровадження "аграрного ембарго".

У цілому товарооборот мінімально збільшився до 26 млрд дол. (проти 25,8 млрд дол. у першому кварталі минулого року), але показники зовнішньої торгівлі є трохи гіршими.

Дефіцит торгівлі збільшився до 5,9 млрд дол. (із 5,2 млрд дол. у 1-му кварталі 2023 року). За словами Гетманцева, це цілком очікувано, оскільки у I-му кварталі минулого року ми ще мали відносно вільну (у рамках митного і транспортного "безвізів") торгівлю із сусідами по західному кордону. Останні з 15 квітня 2023 року почали застосовувати ембарго на ввезення основної агропродукції з України.

Раніше ми писали, що Єллен погрожує санкціями китайським банкам, які допомагають росії у війні.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин