ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Кабмін скасував обмеження розрахунків за імпорт послуг

Економіка 15:17 - 08 травня 2024

Така лібералізація відкриє нові можливості для українських підприємців

Гетманцев назвав переваги валютної лібералізації розрахунків за імпорт товарів і послуг/Фото: Кабмін

Гетманцев назвав переваги валютної лібералізації розрахунків за імпорт товарів і послуг/Фото: Кабмін

Уряд скасував обмеження для розрахунків за імпорт робіт та послуг. Відповідне рішення було ухвалене на засіданні Кабінету Міністрів.

Деталі

Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев розповів, що рішення уряду передбачає багато різноманітних послаблень, а саме:

  • репарації нових дивідендів (нарахованих з 1 січня 2024 р., обсягом до 1 млн. євро, почне діяти з 13 травня),
  • обслуговування старих прострочених зовнішніх кредитів (сплата за якими настала після 24 лютого 2022 року, обсягом до 1 млн. євро на квартал),
  • погашення і обслуговування нових кредитів (отриманих після 20 червня 2023 року),
  • переказу валюти від представництв до материнських компаній (обсягом до 5 млн. євро на квартал).

Найбільш очікуваний крок – це повне скасування усіх обмежень при оплаті імпорту робіт і послуг. Постанова КМУ (№153) і зміни до постанови НБУ (№18), що регулювали список критичного імпорту товарів/послуг і можливість оплати за нього, були уведені у перший день повномасштабної війни, для економії іноземної валюти.

Гетманцев нагадав, що перша редакція постанови КМУ містила всього 24 позиції товарів дозволеного критичного імпорту. Утім за поданням бізнесу відповідний список постійно розширювався, зміни до постанови вносились 18 разів.

На початок липня 2022 року список критичних позицій, за оцінками НБУ, покривав 90% довоєнного імпорту товарів, 40% – імпорту послуг. Нардеп зазначив, що через таке розширення валютне регулювання критичного імпорту по товарам втратило свою первинну мету і ефективність. Як наслідок, цей інструмент для товарів був скасований у липні 2022 року. Водночас по послугам він протримався довше, до травня 2024 року.

Досі лунають пропозиції ділити імпорт на критичний і не критичний для валютних обмежень або додаткового оподаткування. Гетманцев зазначив, що доцільність списку критичного імпорту на початку війни була виправданою для запобігання різкого скорочення резервів. Утім при його складанні потенційно існує величезна корупційна складова, не кажучи вже про негативний вплив на економічну активність.

Депутат розповів:

Врешті - решт баланс між вигодами і втратами від такого рішення на певному етапі стає від’ємним. Тому можна тільки привітативідповідне рішення НБУ, яке було ухвалено з урахуванням поточної макрофінансової ситуації і яке відповідає його стратегії поступової валютної лібералізації

Голова НБУ Андрій Пишний назвав умови для українського бізнесу для подальшого пом’якшення валютних обмежень. Нацбанк очікує, що підприємці будуть відповідально використовувати можливості валютної лібералізації, повертаючи експортну виручку в Україну, а не зберігаючи її за кордоном.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин