RU UA
1

НБУ: інфляційні ризики не зникли

Економіка 09:17 - 21 червня 2024

За вищого рівня фінансової грамотності центральні банки ефективніше можуть досягати інфляційних цілей

На дієвість монетарної політики може впливати мотивація людей до пенсійних накопичень

На дієвість монетарної політики може впливати мотивація людей до пенсійних накопичень

#NBUNBPconference24. Перший день Щорічної дослідницької конференції завершено!

Деталі

Чотири дослідницькі сесії, 11 представлених наукових робіт та 27 спікерів – провідних макроекономістів з багатьох країн світу.

Говорили про ціноутворення та чинники інфляції, вплив великих шоків, монетарну та фіскальну політику, застосовуючи різні підходи до дослідження цих тем.

НБУ підготував резюме сьогоднішніх виступів з короткими висновками.

  • Глобальна інфляція наразі знижується з піків 2022 року. Вона вже досягла або наближується до цілей центробанків.

Проте інфляційні ризики не зникли. Інфляція послуг залишається стійкою, ринки праці напруженими, а політичні події можуть ускладнити інфляційні процеси через вплив на ціни сировинних товарів.

  • За вищого рівня фінансової грамотності центральні банки ефективніше можуть досягати інфляційних цілей.

Так, вища фінансова грамотність населення впливає на заякорення очікувань до інфляційної цілі центрального банку. Цікаво, що найбільший вплив фінансова грамотність має тоді, коли інфляційні очікування в країні є дуже розбалансованими. Тому центральним банкам потрібно докладати зусиль для збільшення обізнаності населення щодо економічних процесів.

  • На дієвість монетарної політики може впливати мотивація людей до пенсійних накопичень.

Вона є елементом прийняття рішень щодо споживання чи заощаджень, а отже позначається на монетарній трансмісії. Зростання частки людей, що приділяють більшу увагу пенсійним накопиченням, знижує дієвість монетарної політики і зменшує передбачуваність її впливу. А отже, центробанки мають враховувати цю складову у рішеннях з монетарної політики.

  • Монетарна політика може впливати на економічний цикл, у тому числі завдяки недосконалості сприйняття фактичного рівня ставок населенням та бізнесом.

Традиційно вважається, що фірми встановлюють оптимальні ціни, що відповідають поточним економічним та фінансовим реаліям, із певною затримкою. Це і дає можливість центробанкам впливати на економіку, зокрема на попит.

Під час конференції обговорили інноваційний погляд на це питання. Як свідчить презентоване сьогодні дослідження, затримка у сприйнятті економічними агентами рівня ставок в економіці також пояснює вплив монетарної політики на економічні процеси навіть якщо фірми встановлюють ціни без затримки.

Хедлайнером першого дня конференції був Френк Сметс, член Консультативної ради Виконавчої ради ЄЦБ

На прикладі США він розповів про оптимальний рівень фіскальної підтримки, який з одного боку не призвів би до значного зростання інфляції (як це було у 1960-х та 1970-х роках чи після пандемії Covid-19), а з іншого – допомагав центробанкам повернути занадто низьку інфляцію до цілі.

Було цікаво? Тоді приєднуйтеся до другого дня конференції. Сьогодні очікується ще насиченіший день та ще більше важливих тем.

Серед них: оптимальна політика центробанків в умовах нової реальності, відновлення України через європейську інтеграцію, санкції та використання арештованих російських активів.

Зеленський підписав закон про "автоцивілку": що потрібно знати водіям.

Джерело: nbu_ua

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин