RU UA
1

Кадровий голод в Україні: як покращити ситуацію – пояснюють експерти

Економіка 15:00 - 22 червня 2024

Що робити з ситуацією на ринку праці

Кадровий голод в Україні: як покращити ситуацію – пояснюють експерти

Кадровий голод в Україні: як покращити ситуацію / Фото: Pixabay

Нещодавно Міністерство економіки заявило, що мобілізація та міграція спричинили в Україні кадровий голод. Редакція МЕТА.UA звернулася до експертів, щоб з'ясувати, як можна покращити ситуацію на ринку праці в Україні.

Олександр Хмелевський, кандидат економічних наук

В Україні склалася парадоксальна ситуація: з одного боку половина українців не має роботи, з іншого роботодавці не можуть знайти потрібних їм працівників. Причиною цього є війна та мобілізація. З України виїхало близько 6 мільйонів громадян. Багато хто з них працював, а отже підприємства втратили працівників. Крім того, понад мільйон осіб були мобілізовані до ЗСУ та інших силових структур. Також в країні проводиться мобілізація. Влада зобов'язала підприємства вести військовий облік працівників, вручати їм повістки і навіть доставляти до ТЦК. За порушення передбачені значні штрафи. Це призвело до зростання тіньової зайнятості. Багато підприємств не оформляє на роботу чоловіків офіційно, оскільки бояться, що тих мобілізують, і вони втратять фахівців. З іншого боку, багато чоловіків не стоять на військовому обліку, або не мають військово-облікових документів. Таких чоловіків підприємства на роботу не беруть, а піти до ТЦК та оформити документи чи стати на військовий облік чоловіки бояться. До того ж після ухвалення нового закону про мобілізацію в ТЦК утворилися величезні черги. Щоб туди потрапити, доводиться стояти в черзі декілька днів. Це також стримує чоловіків від відвідування ТЦК. 

Для підготовки потрібних фахівців потрібні час та гроші. Деякі підприємства організовують різні курси для підготовки потрібних їм спеціалістів. Але загалом ситуація залишається складною. Дефіцит фахівців негативно позначається на економіці країни. Дедалі важче підтримувати поточний стан роботи підприємств, тим більше важко відновлювати та нарощувати обсяги виконання робіт. Для того, щоб покращити ситуацію держава має створити ефективну систему бронювання. Зараз не зрозуміло, за якими критеріями бронюють працівників. Часто складається ситуація, коли фахівців дефіцитних професій мобілізують, а працівників, які не мають високою кваліфікації і які працюють на підприємствах, які не мають великого значення для економіки України, бронюють. 

З іншого боку, треба змінити методи мобілізації. Влада за більш як два роки війни, так і не спромоглася налагодити військовий облік військовозобов'язаних. ТЦК працюють з 9:00 до 13:00 5 днів на тиждень. Через це вони не можуть поставити на облік мільйони військовозобов'язаних. Сама процедура військового обліку забюрократизована і дуже складна. Замість того, щоб чітко визначити, скільки осіб, кого саме потрібно мобілізувати й вже конкретно працювати з цими людьми, влада зобов'язала прийти всіх, чим паралізувала роботу ТЦК та створила дефіцит працівників підприємств. Ще у 2022 р. Уряд запровадив проєкт "Армія відновлення". Завдяки цьому проєкту вже вдалося залучити понад 135 тисяч працівників, які виконують суспільно корисні роботи. Аналогічно можна запровадити проєкт залучення працівників на роботу на критично важливих підприємствах з бронюванням їх від мобілізації. Буде дуже багато охочих і багато вакансій вдасться закрити. Проблема забезпечення підприємств працівниками є загальнонаціональною й потребує державного сприяння. Якщо влада не втрутиться в цю ситуацію, підприємства будуть згортати свою діяльність, а економіка країни занепадати. А без міцного тилу перемога у війні неможлива.

Вікторія Федусенко, HR-директорка Mitgo Group в Україні

Загалом цей тренд буде продовжуватися в найближчі 5 років, тож ми в цілому будемо спостерігати продовження проблеми дефіциту кадрів. Натомість кандидати все більше будуть надавати перевагу роботодавцям з можливістю віддаленої роботи.

Водночас буде посилюватися вимога до кандидатів щодо знання англійської мови, особливо у світлі прийнятого Закону Верховною Радою України. І відзначу, що це вже стає найпоширенішою вимогою вакансій у всіх сферах діяльності в Україні, так само як і навички роботи зі штучним інтелектом.

Що можна покращити? З погляду роботодавця, в умовах війни в країні необхідно буде все більше працювати над створенням умов інклюзивної культури для інтеграції співробітників з обмеженими можливостями та в цілому ветеранів.

Щодо найбільш популярних професій, наразі будівничі та логістичні професії набувають все більшого попиту порівняно з довоєнним періодом, після закінчення війни очікується ще більша затребуваність в цих спеціалістах. А також зростає та буде зростати попит і після війни на спеціалістів в галузі медицини для фізичного та ментального відновлення населення.

Нещодавно експерт пояснив, як 50 мільярдів євро від G7 врятують українську економіку.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин