RU UA
1

Нового бізнесу відкривається значно більше: Гетманцев про "масове" закриття ФОПів

Економіка 13:16 - 12 липня 2024

За першу половину 2024 року – закрилось 92 тис. ФОП, а відкрилось нових – 148,5 тис.

Нового бізнесу відкривається значно більше: Гетманцев про "масове" закриття ФОПів

У першому півріччі 2024 року нових ФОП відкрилось на 61% більше, ніж закрилось/Фото: pexels

Цього тижня широко розійшлась новина, що в Україні прискорились темпи закриття бізнесу. Зокрема, за даними YouControl, у першому півріччі в Україні закрилось ФОПів і компаній відповідно на 54% і 15% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Багато ЗМІ, на жаль, процитували лише частину дослідження, подавши її виключно у негативному контексті, і опустивши тенденції у відкритті нового бізнесу, не кажучи вже про об’єктивний аналіз причин виходу бізнесу з ринку.  Про це заявив Голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Деталі

За його словами, зради тут точно не має.  

По-перше, нового бізнесу (ФОП, компаній) відкривається значно більше, ніж закривається. Зокрема, у першому півріччі 2024 року нових ФОП відкрилось на 61% більше, ніж закрилось, а темпи реєстрації нових ФОП у річному вимірі зросли на 11%. Це свідчить насамперед про відновлення економічної активності.

По-друге, пришвидшення закриття бізнесу – це об’єктивний процес, обумовлений насамперед триваючою 2,5 років війною, а також, будемо відвертими, поширенням практик використання ФОП/компаній для цілей податкової оптимізації.

Малому бізнесу проходиться працювати зараз у надважких умовах: по дві-три повітряні тривоги на день, коли весь бізнес повинен зупиняти роботу (у Харкові, Херсоні, Запоріжжі взагалі під щоденними обстрілами), а між ними – відключення електроенергії на 4-6-8 (залежно від регіону) годин. Далеко не всі здатні потягнути роботу в умовах генераторної економіки і подорожчання вартості енергоносіїв, зростання вартості робочої сили при її одночасному дефіциті через посилення мобілізації. Тому у багатьох просто закінчились ресурси і "запас міцності".  

Є ще один аспект, про який справедливо вказали в самій компанії YouControl, що мова може йти про відкладений попит на закриття бізнесу, власники якого зіткнулись із труднощами через війну, але юридично почали процес закриття і виходу із бізнесу тільки зараз.  

Разом з тим, частина виведеного з ринку бізнесу використовувалась для податкової оптимізації. Це коли замість старого ФОП/ компанії, що вибрала ліміт, засвітилась у сумнівних операціях, відразу відкриваються нові одиниці для уникнення стандартного оподаткування, перевірок, штрафів, що насамперед притаманно торгівлі.  

Певний вплив на активізацію закриття таких суб’єктів бізнесу мали законодавчі зміни. З 1 серпня 2023 року в Україні відновили податковий режим, який діяв до початку повномасштабного вторгнення, згодом – поновили податкові перевірки і повернули штрафні санкції. Запроваджено обов’язкове РРО та видача фіскальних чеків, і частина тих, хто звик працювати по іншому, змушений був припинити діяльність.

Ми закриваємо шпарини у законодавстві, які дозволяли вести бізнес з ухиленням від оподаткування. У цьому плані приведу ринок зерна ("чорного"), підакцизних товарів, ввезення в Україну величезного асортименту – від кормів для тварин до велосипедів та одягу без сплати податків та їх реалізацію через "кеш".. Ми ведемо роботу, щоб ті великі бізнеси, які роками вели його через десятки ФОП чи фірм-одноденок, припиняли таку практику, - написав Гетманцев.  

І це теж сприяє тому, що з ринку поступово йдуть і ФОПи, і бізнеси, про що я казав раніше говорячи про податкову оптимізацію.

Незалежно від причин виходу бізнесу з ринку, ключовим моментом є те, що загальна кількість ФОП/ компаній збільшується. Ще раз, за першу половину 2024 року – закрилось 92 тис. ФОП, а відкрилось нових 148,5 тис. ФОП. Це ознака відновлення економіки, звісно із певною специфікою використання ФОП у цілях податкової оптимізації.

Раніше ми писали, що Україні стрімко скорочується кількість ФОПів — YouControl Market.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин