ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Припинення транзиту російського газу: Україна постраждала більше?

Економіка 16:15 - 07 січня 2025

Експерти опяснюють, з якими наслідками зіткнуться як Україна, так і рф, через зупинку транзиту газу з росії

Припинення транзиту російського газу: Україна постраждала більше?

Припинення транзиту російського газу: Україна постраждала більше? / Фото: Freepik

Нещодавно Україна офіційно припинила транзит російського газу. Завдяки цьому, як вважається, росія недоотримуватиме кошти, які, відповідно, не зможе витрачати на війну проти України. Однак, що насправді чекає рф і з якими наслідками доведеться зіткнутися і нам також? Розповідають експерти.

Олександр Хмелевський, кандидат економічних наук, незалежний експерт

Очевидно, що забезпечувати транзит газу країни-агресора, і тим самим сприяти отриманню нею доходів від продажу газу, є неправильним з погляду моралі. Але в економічному плані припинення транзиту завдасть Україні чималих збитків. З початком війни транспортування російського газу через ГТС України різко скоротилося. Якщо у 2021 р. було транспортовано 41,7 млрд. куб.м газу, то у 2022 р. – 20,3 млрд.куб.м, у 2023 р. – 14,6 млрд.куб.м, у 2024 р. – 15,4 млрд.куб.м. За транспортування газу Оператор ГТС України у 2023 р. та 2024 р. отримав по 800 млн. доларів, що становило приблизно 85 % усіх доходів підприємства. Припинення транзиту призведе до збитковості Оператора ГТС. Хоча НКРЕКП підвищила з 1 січня тарифи на транспортування газу в 4 рази, проте це рішення навряд чи дозволить Оператору ГТС закінчити 2025 р. без збитків. Для українських підприємств, які здійснюють постачання газу через ГТС, витрати суттєво зростуть, а отже вони відповідно піднімуть тарифи для споживачів.

Поки що населення підняття тарифів не торкнеться, але підприємства змушені будуть платити за постачання газу значно дорожче. ГТС України була спроєктована на транспортування газу в обсягах до 200 млрд куб.м. на рік. Вона здійснювала як транспортування газу між регіонами України, так і доставляла російський газ в Європу. Без російського газу утримувати таку ГТС не має жодного сенсу. А отже частину її доведеться порізати на металолом, а в частині замінити труби великого діаметра на менші. Заміна труб вимагає значних витрат та часу, але без такої модифікації забезпечити рентабельну роботу ГТС не вдасться.

Також Україна певною мірою залежить від імпорту газу. Під час війни, оскільки частина території окупована, мільйони українців виїхали за кордон, сотні підприємств припинили роботу, або значно скоротили випуск продукції, вдається забезпечувати потреби країни за рахунок газу власного видобутку. Але після війни, коли населення повернеться, а підприємства запрацюють, Україні доведеться імпортувати близько 10 млрд куб.м газу на рік. До війни України відбирала потрібні обсяги російського газу з ГТС, а цей газ оформлювався на папері, як постачання газу з Польщі, Словаччини та Угорщини. Але після припинення транспортування російського газу придбати додаткові обсяги газу в Європі буде проблематично. Європа сама зіштовхнулася з дефіцитом газу, до того ж для транспортування газу з Європи в Україну потрібні додаткові потужності європейських ГТС. Чи зможуть європейські країни забезпечити постачання газу в Україну, наразі невідомо.

За газ, який росія транспортувала через Україну в Європу, вона, залежно від цін, отримувала приблизно 6 млрд доларів на рік. Цю суму росія може втратити. З усім тим в неї залишаються альтернативні можливості для постачання газу в різні країни. Так у 2024 р. росія збільшила постачання газу в Китай. В наступних роках планується суттєво збільшити ці поставки. Крім виведення на максимальну потужність газопроводу "Сила Сибіру", планується експортувати близько 35 млрд.куб.м газу в Китай через Казахстан. Також до 2027 р. планується добудувати газопровід з Владивостока до Китаю з потужністю 10 млрд куб. м. Також Росія може наростити постачання газу в Європу через Туреччину. У 2024 р. поставки цим маршрутом вже зросли. З іншого боку росія збільшує постачання в Європу скрапленого газу. Таким чином Росія у 2024 р. займала близько 15 % ринку природного газу ЄС, обійшовши за цим показником США. Крім того, росія збільшує поставки скрапленого газу в інші країни світу. Тобто, хоча і не без проблем та додаткових витрат, росія зможе транспортувати газ, який йшов через українську ГТС в інші країни та компенсувати втрати від припинення українського транзиту.

Негативні наслідки припинення транспортування газу через Україну будуть і для європейських країн. Зокрема, найбільше постраждають Словаччина, Угорщина та Молдова. Хоча газ вони зможуть отримувати через інші країни Європи, але витрати на транзит суттєво зростуть. Відповідно для споживачів цих країн газ буде коштувати значно дорожче. Крім того, Європа залишається сильно залежною від поставок імпортного газу. Припинення транзиту газу через Україну вже збільшило дефіцит газу та прискорило його відбір з газосховищ. Ціни на газ в Європі перевищили 500 доларів за тисячу куб.м. і можуть зрости ще вище, якщо в Європі буде утримуватися холодна погода. Таким чином, припинення транзиту російського газу через українську ГТС завдасть найбільшої шкоди економіці України, з певними труднощами зіштовхнуться і європейські країни. росія, хоча і зазнає певних втрат, в перспективі перенаправить потоки газу за іншими маршрутами.

Дмитро Франчук, колишній голова РДА, політичний аналітик, юрист

Припинення транзиту російського газу через територію України — це стратегічне рішення, яке має як позитивні, так і потенційно негативні наслідки. Ось ключові аспекти:

  • Підвищення ролі України в енергетичних альянсах: Україна може зміцнити співпрацю з ЄС, пропонуючи свої підземні газові сховища для зберігання європейського газу та розвиток нових енергетичних проєктів.
  • Прискорення розвитку альтернативної енергетики: Втрата доходів від транзиту може стати стимулом для України активніше інвестувати в “зелену” енергетику, зменшуючи залежність від викопних джерел.

Шкода для росії

  • Втрата транзитного ринку: Припинення транзиту ускладнить постачання російського газу до Європи, особливо через брак достатніх альтернативних маршрутів, таких як “Північний потік-2”.
  • Додаткові витрати на інфраструктуру: росія змушена буде шукати нові логістичні рішення, що потребують часу та ресурсів.

Можливі ризики для України

  • Втрати транзитних доходів: Україна щорічно отримувала близько $1,3 млрд від транзиту. Втрата цих коштів може вплинути на економіку.
  • Погіршення стосунків з ЄС: Деякі країни, як-от Словаччина, можуть критикувати це рішення, оскільки воно напряму впливає на їхні енергетичні потреби.
  • Підвищення цін на газ: Припинення транзиту може спричинити подальше зростання цін на газ у Європі, що опосередковано зачепить і Україну.

Перспективи та економічні наслідки

Для України:

  • Розвиток альтернативних джерел енергії: Інвестиції у відновлювану енергетику, співпраця з ЄС у рамках “зеленого курсу”.

Для росії:

  • Зменшення валютних доходів і обмеження її впливу на Європу.
  • Прискорення пошуку нових ринків збуту (Азія, Китай), що потребує значних ресурсів.

Для Європи:

  • Підвищення цін на газ у короткостроковій перспективі.
  • Зростання інтересу до альтернативних джерел енергії та диверсифікації постачальників

Нещодавно експерт пояснив, чому курс долара на початку 2025 року перевищив 43 гривні.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин