Розроблено порядок надання компенсацій за пошкодження суден у морському коридорі та акваторії портів
При цьому передбачається обмеження обсягу фінансового ресурсу, який необхідно буде спрямувати на реалізацію положень порядку

Повідомлення про оприлюднення проєкту постанови Кабінету Міністрів України / Фото: Wikipedia
Міністерство розвитку громад і територій (Мінрозвитку) розробило проєкт Кабміну щодо затвердження порядку надання у 2025 році гарантій компенсації шкоди, заподіяної фрахтувальникам і власникам морських суден унаслідок збройної агресії рф.
Деталі
Для фрахтувальників, операторів і власників морських суден, що перевозять невійськові вантажі під прапором України або іноземних держав, у разі отримання значних пошкоджень під час перебування в територіальному морі України, у межах Українського морського коридору та в акваторіях відкритих морських портів із 1 січня 2025 року передбачений механізм отримання гарантованих компенсацій, ідеться в тексті документа, розміщеного на сайті Мінрозвитку в понеділок.
Повідомляється, що згідно зі ст.35 закону "Про державний бюджет на 2025 рік" гарантії компенсації шкоди можуть становити до 2 млрд грн за рахунок коштів резервного фонду держбюджету.
Згідно з документом, до шкоди, заподіяної внаслідок збройної агресії російської федерації проти України, належать: збитки, заподіяні судновласнику внаслідок загибелі судна, його руйнування, після чого відновлювальний ремонт є недоцільним; збитки у зв'язку з витратами на усунення ушкоджень судна, що втратило мореплавний стан, також витратами на проведення аварійно-рятувальних робіт.
Крім того, передбачено компенсацію збитків, що виникли через втрату або псування вантажу, зіткнення з іншим судном, плавучим або стаціонарним об'єктом внаслідок дій третіх осіб, а також пов'язаних із усуненням забруднення довкілля, сплатою можливих штрафних санкцій за його забруднення, заподіянням шкоди життю чи здоров'ю пасажира або члена екіпажу судна.
Згідно з текстом проєкту порядку, право на компенсацію шкоди, заподіяної внаслідок збройної агресії рф проти України, мають судновласники, які уклали в установленому порядку та мають чинні на момент заподіяння шкоди договори страхування або Р&I поліси.
У зв'язку зі збройною агресією рф в Україні відсутнє класичне покриття відповідних страхових виплат для суден, що прямують у північно-західну частину Чорного моря.
Водночас необхідно створити умови для заходу суден в українські морські порти і гарантувати безпеку судновласникам для збереження вітчизняних експортних потужностей, зокрема експорту сільгосппродукції та імпорту мінеральних добрив, ідеться в документі.
Наголошується, що для стабільної роботи морської логістики необхідна впевненість судновласників та іноземних партнерів у максимальному гарантуванні безпеки перевезень та отриманні компенсації від держави у разі нанесення шкоди внаслідок збройної агресії РФ на морі.
Це підтверджує запит від бізнесу, який залучений до морських перевезень, на продовження функціонування компенсаційного механізму (на 2025 рік - ред.)
Для суден, які зазвичай здійснюють захід у зазначені порти, вартість судна залежно від технічних характеристик, стану, року побудови судна може становити орієнтовно від $10 до $50 млн.
У проєкті порядку для розрахунку прийнято вартість судна $16 млн. Ступінь пошкодження судна внаслідок бойових дій прийнято на рівні приблизно 19% вартості судна.
Прогнозний курс долара США для здійснення розрахунку прийнято на рівні 45 грн/$1.
Згідно з текстом документа, у 2024 році в Україні сталося 7 випадків пошкоджень конструкцій суден унаслідок збройної агресії РФ.
Раніше ми писали, що за даними Держстату, за підсумками 2024 року інфляція становила 12,0%.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!