Зміниться головна валюта? Експерт розповів, навіщо НБУ переходить з долара на євро
Чи відчує суспільство цей перехід

Експерт розповів, навіщо НБУ переходить з долара на євро / Фото: Freepik
Нещодавно Національний банк заявив, що в Україні відтепер будуть орієнтуватися не на американський долар, а на євро. Кандидат економічних наук Олександр Хмелевський розповів, навіщо потрібен такий перехід, і що з цього вийде.
Деталі
Далі – слова експерта
На даний час американський долар є валютою, відносно якої визначається курс гривні. Валютні торги на міжбанківському ринку України відбуваються в основному в доларах США. Курс гривні до долара НБУ встановлює за результатами цих торгів. Курс гривні до інших валют, в тому числі і євро, НБУ встановлює шляхом розрахунку на підставі курсу гривні до долара та курсу долара до інших валют, який склався на міжнародних ринках. Оскільки зараз ЄС є основним торговим партнером України на який приходиться більша частина експорту та імпорту, то спостерігається зростання частки євро в міжнародних розрахунках України. На цей час частка євро наближається до 50 %. Значна частина клієнтів українських банків купує та продає євро. Банки на міжбанку торгують в основному доларами, а потім переводять куплені долари в євро для задоволення потреб своїх клієнтів. Це веде до збільшення трансакційних витрат. Тому постає питання зробити основною валютою для міжнародних розрахунків в Україні євро.
Проте в такому разі стануть більш складними та коштовними операції для тих, хто здійснює розрахунки в доларах США. Зараз НБУ виступає основним продавцем валюти на міжбанківському валютному ринку. При цьому близько 90 % валютних резервів НБУ - це долари США. А отже НБУ зручно здійснювати валютні інтервенції та розраховувати валютний курс та інші показники саме в доларах США. Долар США є більш універсальним платіжним засобом, ніж євро. Частка долара становить понад 46 % у міжнародних розрахунках, в той час, як на євро припадає лише 24,4 %. Долар більш популярний в Азії, Африці, Латинській Америці, в той час, як розрахунки в євро обмежуються здебільшого Європою. Також треба врахувати партнерство України з такими міжнародними фінансовими організаціями, як МВФ та Світовий банк, провідну роль в яких відіграють США. Кредити від МВФ Україна отримує в СПЗ, частка долара в яких становить 41,7 %, а євро лише 30,9 %. Крім того, фінансові інструменти номіновані в доларах мають більш високу дохідність, ніж в євро. Тому зберігання НБУ валютних резервів виглядає обґрунтованим. Таким чином, хоча є вагомі аргументи на те, щоб зробити євро основною валютою України для міжнародних розрахунків, є вагомі аргументи, щоб залишити такою валютою долар. Рішення щодо зміни валюти швидше за все буде ухвалюватися вже після війни, коли валютний ринок стане більш збалансованим, а валютні інтервенції НБУ суттєво зменшаться.
В разі, якщо основною валютою стане євро, то тоді торги на міжбанку будуть відбуватися в основному в євро. За результатами цих торгів НБУ буде встановлювати курс гривні щодо євро. Курс долара та інших валют буде розраховуватись на підставі курсу гривні до євро та курсів інших валют до євро, які встановилися на міжнародних фінансових ринках. НБУ доведеться здійснювати валютні інтервенції в євро та збільшити частку євро у своїх резервах. Трансакційні витрати тих, хто здійснює розрахунки в євро знизяться, а тих, хто здійснює розрахунки в доларах зростуть.
Нещодавно ми розповідали, як Трамп може закінчити війну.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!