ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

У грудні 2024 промислова інфляція взлетіла до 27,6 %

Економіка 12:40 - 26 січня 2025

У Державній службі статистики проінформували, що ціни виробників промислової продукції за грудень минулого року зросли на 1,3%

інфляція 2024

В яких галузях ціни зросли найбільше у 2024 року. Фото: Данило Гетманцев

У грудні минулого року промислова інфляція відновила зростання, сягнувши 27,6%. Відповідні цифри повідомили у Державній службі статистики.


У річному вимірі (до грудня 2023 року) промислова інфляція прискорилась до 27,6%, середня промислова інфляція по року склала 19,7%.

Найбільше ціни виробників у річному вимірі (до грудня 2023) зросли у таких галузях промисловості:

  • Постачання електроенергії, газу, пари (+41,4%)
  • Виробництво фармацевтичних продуктів (+35,6%)
  • Виробництво харчових продуктів (+21,0%)

У 2024 році промислова інфляція суттєво прискорилась у другій половині року, залишаючись увесь час на стійкому високому рівні, що перевищує 20%, а у липні - серпні 30%.

Це пов’язано із:

  • зростанням вартості е/е для непобутових споживачів за рахунок підняття цін на всіх сегментах ринку (ринок «доба наперед», внутрішньодобовий, довгострокових договорів), збільшення імпорту більш дорогої е/е з ЄС, зростанням витрат на енергозабезпечення з альтернативних джерел;
  • підвищенням вартості продовольчої сировини через гірші врожаї цього року ;
  • збільшенням витрат бізнесу на оплату праці з огляду на дефіцит персоналу.

Отже, насправді виробнича інфляція виявилась набагато вищою за прогноз уряду (9,8%).

Данило Гетманцев проаналізував дані:

Збереження високих цін виробників серед інших факторів пояснює фундаментальний тиск на споживчі ціни і більш суттєве (порівняно із прогнозами) прискорення споживчої інфляції у другій половині 2024 року.

У першому кварталі 2025 року промислова інфляція у річному вимірі залишатиметься на підйомі з огляду на низьку базу аналогічного періоду минулого року, підвищення тарифу на передачу е/е на 30% з 1 січня 2025, а також збереження тиску на заробітні плати через ефекти мобілізації і міграції населення внаслідок війни.

Як буде по року – подивимось. Уряд прогнозує уповільнення зростання цін виробників промислової продукції у 2025 році до 11,1%. Думаю, це занадто оптимістичне припущення, для якого мають зійтись декілька позитивних шоків (хороший врожай, помітне зниження світових цін на нафту, порівняно невелике зростання граничних цін на е/е для непобутових споживачів та ін.). Середньорічна промислова інфляція в останні 5 років перевищувала 30%, пік якої припав на 2021-2022 роки.

Утім, як із іншими параметрами макро-прогнозу, по факту багато буде залежати від того, чи продовжуватиметься повномасштабна війна, яка сама по собі перетворюється постійний про-інфляційний фактор, зокрема через зростання витрат бізнесу на енергозабезпечення та оплату праці.

Ми писали, що українські банки підписали Меморандум для прозорості ринку платіжних послуг

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин