ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

На початку 2025 року у світі впали ціни на продовольство

Економіка 08:29 - 08 лютого 2025

Аналіз вартості на зернові, олію, м'ясо, молочні продукти та цукор

гетманцев ціни

Ціни про продукти значно впали на світовому ринку. Фото: Freepik

Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетмманцев повідомив, що світові ціни на продовольство на початку цього року впали.

За підсумками січня середнє значення Індексу продовольчих цін ФАО становило 124,9 пункти (на 2,1 пункти (1,6%) нижче за показник грудня). Порівняно з січнем 2024 року загальний індекс був вищим на 7,3 пункти (6,2%), однак на 35,3 пункти (22,0%) нижчим за його рекордне значення, зафіксоване в березні 2022 року після початку повномасштабного вторгнення росії до України.

Зростання цін на молочну продукцію та зернові було з надлишком компенсовано зниженням індексів цін на цукор, олії та м'ясо.

Зернові. Індексу цін на зернові склав 111,7 пункти (на 0,3 пункти (0,3%) вище за грудень, але на 8,2 пункти (6,9%) нижче за показник січня 2024 року). Зниженню цін сприяв слабкий імпортний попит (проте неоднорідність стану озимих у різних районах ЄС, рф та США стримували цю тенденцію). Зросли світові ціни на кукурудзу (цьому сприяли сезонне зниження пропозиції, несприятливі умови в Аргентині після проведеної посівної, повільний хід посівної кампанії у Бразилії, перегляд у бік зниження прогнозів виробництва та запасів в США). Індекс цін на всі види рису знизився на 4,7% за умов великих обсягів експортної пропозиції та конкуренції між експортерами.

Олії. Індекс цін на рослинні олії склав 153,0 пункти (на 9,1 пункти (5,6%) нижче за показники грудня, проте на 24,9% вище за показник січня 2024 року). Головний чинник – падіння світових цін на пальмову (після 7-мимісячного зростання) та рапсову олії. Котирування соєвої та соняшникової олії залишалися стабільними через стурбованість щодо несприятливих погодних умов в деяких районах країн-виробників сої у Південній Америці та стабільно високий імпортний попит у світі.

М’ясо. Індекс цін на м'ясо склав 117,7 пункти (на 1,7 пункти (1,4%) нижче грудня, але на 8,9 пункти (8,1%) вище січня 2024 року). Це зумовлено зниженням світових цін на баранину через скорочення попиту після новорічних свят, свинину (деякі ключові країни-імпортери запровадили заборону на імпорт, що призвело до надмірної пропозиції) та м'ясо птиці (через перевищену пропозицію, особливо з боку Бразилії, де сприятливі ціни на корми сприяли зростанню виробництва), яке переважило зростання вартості яловичини (ціни зростали через стійкий високий імпортний попит на ключових ринках).

Молочні продукти. Індекс цін на молочну продукцію склав 142,9 пункти (на 3,3 пункти (2,4%) вище за показник грудня і на 24,3 пункти (20,4%) вище за січень 2024 року). Найбільше зросли світові котирування сиру (+7,6% порівняно з груднем) через зростання імпортного попиту у світі за умов повільного відновлення обсягів виробництва та значного обсягу продажу на внутрішніх ринках найбільших країн-виробників. Ціни на вершкове масло продовжували знижуватися, незважаючи на зростання попиту з боку харчової промисловості Європи та Океанії. Знизилися й ціни на цільне та знежирене сухе молоко у результаті відновлення обсягів виробництва в Європі та млявого внутрішнього та імпортного попиту.

Цукор. Індекс цін на цукор ФАО склав 111,2 пункти (на 8,1 пункти (6,8%) нижче грудня і на 25,2 пункти (18,5%) нижче січня 2024 року) – це найнижчий рівень з жовтня 2022 року.

Зниження цін фіксувалось на тлі сприятливих прогнозів пропозиції на світовому ринку на поточний збутовий сезон 2024–2025 року (зокрема, через гарний стан посадок цукрової тростини у Бразилії, збиральна кампанія якої розпочнеться у квітні) та скасування введеного у жовтні 2023 року обмеження на експорт цукру з Індії.

Ми писали, що зерновим коридором за півтора року експортували 100 млн тонн вантажів

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин