Експерт розповів, що буде з інфляцією в Україні найближчим часом
Андрій Шевчишин прокоментував очікування НБУ щодо динаміки інфляції в Україні

Експерт розповів про перспективи інфляції в Україні/Фото: Paula Bronstein/Getty Images
Днями Нацбанк випустив заяву, у якій йдеться про те, що у січні 2025 року інфляція пришвидшилась до 12,9% у річному вимірі. У місячному вимірі ціни зросли на 1,2%. Також там йдеться про те, що НБУ очікує, що інфляція повернеться на траєкторію стійкого зниження в другій половині 2025 року й прямуватиме до цілі НБУ – 5% на горизонті політики.
Meta.ua звернулася до економічного експерта Андрія Шевчишина із проханням поділитися думками стосовно інфляційних процесів в Україні. Далі – пряма мова експерта.
Прогноз, який складає НБУ, базується на припущенні, що ситуація з агроринком покращиться. У 2024 році ми мали поганий врожай, в результаті чого була недостатня пропозиція на ринку через посуху. Ця ситуація впливає на поточні запаси збіжжя овочів та фруктів. Очікується, що такий стан справ вирівняється впродовж нового сезону. Відповідно, ми бачимо, що прогноз будується на припущенні суттєвого покращення балансу на агроринку. Я також сподіваюся на це.
Тим часом ми бачимо, що у нас вже є проблема через недостатню вологість ґрунтів, грудень та січень були сухими. Далі морози на голу землю, лише нещодавно випав сніг. Тож для гарного врожаю озимих значні ризики. Плюс, в останні дні бачимо мінусову температуру та відключення промислових підприємств від електроенергії. Це й складські приміщення, зокрема. Ситуація залишається досить невизначеною і це буде тиснути на ціни. Ми будемо змушені перекривати це шляхом додаткового імпорту. Курс за другу половину січня – першу половину лютого укріпився і зараз він дозволяє ввозити овочі та фрукти по більш вигідній ціні.
Отже, головними драйверами зростання інфляції став хліб (поганий врожай), овочі (тепла зима, бо теплі грудень-січень привели до того, що і цибуля почала проростати), а також зростання в ціні олії та молочки. Лише цукор в січні впав в ціні, бо зараз якраз період цукроваріння і вони незалежні від електроенергії. Навіть якщо ці підприємства вимикати, вони самі генерують електроенергію і навіть спроможні давати електрику на систему.
Звісно, у січні зросла ціна на паливо, у зв’язку з акцизами. А ще, виросла ціна на послуги мобільного зв’язку, оскільки великі компанії заявили про підвищення тарифів. Це стосується і Київстар, і Vodafone і Lifecell, представники яких вже заявили про зростання тарифів.
Ситуація з агропродукцією залишиться одним з драйверів подальшого зростання. До цього ще додасться підвищення військового збору, яке буде перенесено на кінцевого споживача. Також варто чекати підвищення цін через повернення соціальних внесків ФОПів, які також будуть намагатися перенести свої витрати на покупців.
Пару тижнів тому була історія, що ціни на капусту, цибулю та буряк знизилися, але зараз через морози зростання відновилося.
Зеленський пообіцяв, що вирішить питання з ліками, але тут процес залишається на місці, але може реалізуватись вже найближчі місяці.
Головним драйвером залишаться харчі, а стримувати зростання буде стабілізація гривні у першій половині лютого. В цілому виходить, що інфляційний імпульс зберігається і цього лютого ми можемо вийти на 13,8%, а у березні можемо сягнути показника в 15,5%. Й це ще не найбільш агресивний сценарій, авжеж, є багато факторів, які на це впливають.
В березні у нас починається новий сезон по одягу та взуттю. Тож там будуть тренди на перегляд цін. Далі, обмеження, які плануються ввести на персональні посилки, вони також вплинуть на інфляцію, але цей вплив буде обмежений, – розповів Андрій Шевчишин.
Раніше ми писали, що прямі збитки інфраструктурі України через війну зросли до $170 млрд
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!