Продукти харчування і безалкогольні напої за місяць в цілому подорожчали на 1,2%: деталі
У лютому 2025 року інфляція пришвидшилась до 13,4% у річному вимірі

Про це свідчать дані Держстату
Продукти харчування і безалкогольні напої за місяць в цілому подорожчали на 1,2%.
Деталі
З продовольчих товарів найбільшими темпами за останній місяць зросли в ціні яйця (+3,5%), соняшникова олія (+3,4%), макарони (+1,9%). Подешевшав за місяць цукор (-0,4%).
Серед непродовольчих товарів і послуг, у лютому найбільшими темпами подорожчали алкогольні напої і тютюн (+1,3%), послуги готелів і ресторанів (+1,2%), послуги автодорожнього транспорту, охорони здоров’я, паливо і мастила (по +1,1%), вивіз сміття (+1%). Водночас, за місяць подешевшали одяг і взуття (-3,1%), ж/д транспорт (-0,9%).
У річному вимірі (до лютого 2024 року) споживча інфляція продовжила прискорюватись, сягнувши 13,4%. Це максимум річної інфляції із травня 2023 року. Прискорення є очікуваним на тлі більш низької бази порівняння лютого минулого року, в якому споживча інфляція була помітно меншою (0,3%).
Два основні чинники прискорення інфляції, що триває із середини минулого року:
Сезонні фактори у вигляді несприятливих погодних умови влітку і восени минулого року, що призвели до погіршення врожайності та зменшення пропозиції с/г сировини/ окремих сирих продуктів харчування.
Фундаментальні чинники, які штовхають угору базову інфляцію через зростання виробничих витрат на оплату праці, сировину, енергозабезпечення.
У базовому сценарії тенденція до пришвидшення споживчої інфляції збережеться протягом всього першого кварталу 2025 року, після чого у ІІ-му кварталі вона має піти на спад. Зокрема НБУ прогнозує зростання річної інфляції до 14,3% на кінець І кварталу, 13,6% - ІІ кварталу, 12% - ІІІ кварталу, 8,4% - на кінець року.
Найближчим часом головним про-інфляційним ризиком залишатиметься сама війна, яка тисне на виробничі витрати бізнесу. Водночас, сприятимуть сповільненню інфляції вичерпання ефекту гіршого врожаю, більш жорстка монетарна політика НБУ, який із 7 березня утретє за останні 3 місяці підвищив облікову ставку до 15,5% та збереження контрольованої ситуації на валютному ринку.

Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!