Економічний шторм на горизонті: що чекає Україну в 2025
Міжнародне агентство Fitch пояснило, як війна змінює економічну картину

Більше 10% інфляції та повільне зростання: що очікує економіку України за прогнозом Fitch
Наслідки війни змушують Fitch Ratings знижувати прогнози для України. Міжнародне агентство очікує, що економіка України цього року сповільниться, а вартість на більшість товарів стрімко злетить орієнтовно на 10%.
Минулого року реальний ВВП збільшився на 2,9%. Fitch переглянуло прогноз зростання на 2025 рік у бік зниження до 2,5% порівняно з 2,9% у попередньому огляді. Агентство вважає, що причиною цьому є брак робочої сили, збитки від обстрілів на газову інфраструктуру і закриття Покровської шахти через російську агресію.
НБУ посилив монетарну політику, підвищивши ключову ставку на 250 базисних пунктів із грудня того року до 15,5%. Це сталося через зростання інфляції до 15,1% у квітні після середнього рівня в 6,5% у 2024 році.
Інфляційний тиск спричинений неврожаєм, зростанням тарифів на електроенергію та підвищенням цін на послуги мобільного зв'язку. Прогнозується, що середньорічна інфляція становитиме 12,3% у 2025 році та знизиться до 6,5% у 2026 році
За словами фахівців, закордонні партнери допоможуть інвестиціями у 2025 році як це і було раніше та буде створено додатковий буфер ліквідності на майбутнє. Зовнішнє фінансування дорівнюватиме, за попереднім прогнозом, $55 млрд порівняно із середнім показником у $25 млрд на рік у 2022-2024 роках. Така цифра, оскільки відбувається дострокове залучення прибутку від заморожених активів країни-агресора.
У МВФ нагадали, що передбачається формування валютних резервів завдяки західним партнерам: $9,1 млрд у 2025 році та $8,4 млрд для покриття очікуваних дефіцитів бюджету у найближчі два роки.
Фіскальний дефіцит України зменшився до 17,2% ВВП 2024 року через високі бюджетні надходження попри уповільнення економіки. Агентство припустило, що дефіцит зросте до 19,3% ВВП цього року.
Світовий банк підрахував, що потрібно буде витратити $524 млрд протягом наступного десятиліття на відновлення України. А це приблизно в 2,8 раза перевищує номінальний ВВП країни за минулий рік.
Ми писали, як канадські інвестори можуть змінити українську пенсію
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!