Російська нафта: чи зможе від неї відмовитись Європа, і що робитиме Україна
Країни Заходу на найвищому рівні вирішують питання відмови від російських енергоносіїв через вторгнення в Україну

Чи відмовиться Європа від російської нафти/Фото: Justin Sullivan/Getty Images
Російська федерація 24 лютого розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. Під обстрілами окупантів гинуть тисячі мирних українців, при тому, що російська влада заявляє про знищення лише військової інфраструктури в Україні.
Читайте також: Україна буде продовжувати транзит російського газу скільки зможе
Увесь цивілізований світ різко відреагував санкціями проти росії, і вже обговорює повну відмові від енергоносіїв з рф, що здавалося неможливим ще декілька тижнів тому. Зокрема йдеться про російську нафту, від якої сильно залежить Європа та й сама Україна.
Ми розповімо, чи дійсно можуть країни Європи відмовитися від нафти з росії та що робити Україні, у якій до війни 70% поставок нафти на ринку припадали на рф та Білорусь.
Розширення санкцій
США та країни Європи ввели проти росії чотири пакети безпрецидентних санкцій і заявляють про готовність їх розширювати. Наприклад, заступник радника з національної безпеки США Даліп Сінгх заявив, що Америка готова вдарити санкціями по "головних висотах російської економіки". Це стосується зокрема нафти й газу.
Ймовірно, що санкції щодо російських енергоносіїв Байден запропонує розглянути і Європі під час відвідин Брюсселя цього тижня.
Обговорення подібних санкцій також підтвердив і Жозеп Боррель. Західні ЗМІ повідомляють, що найактивніше подібні обмеження підтримують країни Балтії. Міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив:
Ми неминуче почнемо розмову про енергетичний сектор, і, звісно, поговоримо про нафту, бо саме вона дає найбільші надходження до російського бюджету.
При цьому один з найбільших покупців російської нафти – Німеччина, закликає не поспішати з негайною відмової від енергоносіїв з рф, особливо з огляду на рекордні ціни на нафту.
У свою чергу Угорщина заявляла, що ветуватиме рішення Євросоюзу про відмову від російських енергоносіїв.
Це рішення може бути надзвичайно важким для ЄС, адже схвалення нових санкцій потребує консенсусу. Проте, президент Франції, яка зараз головує у ЄС, Еммануель Макрон заявляв, що у питаннях санкцій проти рф не має бути жодних "табу".
Що робити Україні
Україна десятки років була залежною від палива з росії та білорусі й перейти на алтернативні поставки буде неабиякою проблемою. Керівник консалтингової групи А-95 Сергій Куюн зазначив:
У 2021 році 62% дизпального та 50% бензину надходило з Росії й Білорусі. Ще по 10% імпортували з Литви та морем. Сумарно це було 100% імпорту. Війна закрила ці напрямки.
При цьому альтернативою є європейський ринок нафти, від приєднання України до якого можуть виграти обидві сторони. Позитивним є те, що ринок нафти є набагато гнучкішим, ніж газу, і європейські нафтопереробні гіганти уже переходять на поставки сировини з Ірану та ОАЕ замість поставок з рф.
Сергій Куюн зазначає, що у цій ситуації український уряд має зняти якомога більше обмежень для трейдерів, а вони, в свою чергу, потурбуються про доставку пального в Україну.
Раніше міжнародне енергетичне агентство розробило план зменшення споживання нафти. Через вторгнення рф в Україну світові постачання нафти скоротяться.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!