RU UA
1

Усі санкції проти Росії зараз: які країни запровадили - список

Економіка 12:34 - 07 квітня 2022

Які політичні та економічні заходи вжили США проти кремля у відповідь на повномасштабну війну в Україні

Які санкції запровадили США проти Росії за вторгнення в Україну

Санкції США проти Росії/Фото: Reuters

Ще перед вторгненням західні країни заявляли про свою готовність завдати росії санкцій, через які країна занепаде, якщо вона вторгнеться на територію України. 24 лютого росія не усвідомлювала, на що йшла, і зараз вона відчайдушно бореться з уявними нацистами, заявляючи про "визволення" України.

У перші тижні війни Захід вже встиг зробити росію найсанкціонованішою країною у світі, обігнавши Сирію, Іран та Північну Корею. На сьогоднішній день США запровадили найбільшу кількість санкцій проти росії. Розглянемо, які обмеження діють на Росію від США.

Коли Росія визнала незалежність "Л/ДНР", Байден ввів перші санкції. Відповідно до них, було введено заборону ведення інвестицій та фінансової діяльності представниками США в ОРДЛО, а також експорт та імпорт із цих регіонів у США.

Зважаючи на розвиток подій, вже 22 лютого Байден оголосив перший пакет санкцій проти Росії. Тоді він оголосив, що санкції торкнутися суверенного боргу росії і країна не зможе торгувати держоблігаціями. Також він обіцяв запровадити обмеження на російські банки.

23 лютого США організували санкції проти оператора Північного потоку-2.

Які санкції запровадили США після оголошеної путіним війни в Україні

У день повномасштабного вторгнення росії на територію України, 24 лютого, США ввели потужні санкції та обмеження проти росії. Оголошено запровадження санкцій проти росбанків, які володіють активами на трильйон доларів, відключення банків від фінансової системи, включаючи ВТБ, який мав $250 млрд. активів. Цього ж дня США ввели окремі санкції проти людей, які наживаються на війні, зокрема російської еліти та членів їхніх сімей.

Зупинимося докладніше на кожної категорії введених санкцій.

Фінансові

Сбербанк внесено до списку санкцій/Фото: Wikimedia Commons
  1. Введені санкції Сбербанку обмежують доступ до операцій у доларах США. Пізніше США запровадили повні блокуючі санкції проти "Сбербанку".
  2. Також США запровадили санкції проти "Альфа-банку". Запроваджено санкції проти шести підприємств та п'яти судів, пов'язаних з Альфа-банком.
  3. Санкції банкам “Відкриття”, “Совкомбанк”, “Новікомбанк” заморожують їхні активи, пов'язані з фінансовою системою США, та забороняють громадянам США мати з банками справу.
  4. Міжнародні системи Visa та Mastercard пішли з росії. Тепер росіяни не можуть робити російськими картами міжнародні транзакції.
  5. Платіжна система Payoneer призупинила доступ до своїх послуг новим клієнтам у росії.
  6. Міжнародна карткова платіжна система American Express більше не працює на території росії та Білорусі. З карт також не можна буде зняти гроші. А картки, випущені на території країни, не працюватимуть за кордоном.
  7. Найбільша американська криптобіржа Coinbase заблокувала понад 25 тисяч гаманців росіян.
  8. Один із найбільших інвестиційних світових банків Goldman Sachs залишив росію.
  9. Міжнародна платіжна система переказу грошей Western Union призупинила всі операції в росії та Білорусі.
  10. США заборонили ввозити долари до росії. Категорично заборонено здійснювати експорт, реекспорт, продаж або постачання з США банкнот у доларах уряду росії або будь-якій особі, яка перебуває в росії.
  11. Американська платіжна система MoneyGram зупинила надання послуг у росії.
  12. Інвестбанк Citigroup скорочує свою присутність у росії і не збирається купувати нових клієнтів. Компанія володіє активами в рф на $10 млрд, і це більше, ніж будь-який інший американський банк у країні.
  13. Найстаріший банк США BNY Mellon призупинив інвестиції в російські цінні папери та припинив нові проекти в росії.
  14. Американська компанія EPAM відключила російських клієнтів своїх банків. Компанія також оголосила про повну підтримку України і виділила $100 млн.
  15. Компанія PayPal Holdings Inc приєдналася до інших великих фінансових та технологічних гігантів, наклавши санкції на росію. Компанія також заблокувала електронні гаманці росіян.
  16. США та G7 заморозили російське золото на тлі війни в Україні.

За даними Міністерства фінансів США, "американцям забороняється брати участь у будь-яких угодах, у тому числі пов'язаних із золотом, за участю Центрального банку російської федерації, Фонду національного добробуту російської федерації або Міністерства фінансів російської федерації".

Правило фактично забороняє фізичним особам, у тому числі торговцям золотом, дистриб'юторам, оптовикам, покупцям та фінансовим установам купувати, продавати або сприяти угодам, пов'язаним із золотом, за участю рф та різних сторін, що потрапили під санкції.

Один із найстаріших вищих навчальних закладів США і член Ліги Плюща - Єльський університет, вивів інвестиції з росії.

Станом на 2021 рік Єльський університет тримав $362 млн на рахунку біржового фонду Vanguard, який управляє активами вишу. Йєль також скасував проведення літніх курсів в росії і не прийматиме пожертвування від російських фізичних та юридичних осіб, внесених до списку санкцій США.

Персональні

Список осіб, які потрапили під санкції/Фото із відкритих джерел

Під санкціями опинилися сини голови Роснафти Ігоря Сечина, секретаря радбезу росії Миколи Патрушева, спецпредставника президента росії з питань природоохоронної діяльності Сергія Іванова.

Також Америка запровадила санкції проти російських олігархів із метою посилення фінансового тиску. До списку санкцій потрапили:

  • Алішер Усманов - його Білий дім назвав "одним із найбагатших людей росії та близьким союзником путіна";
  • Дмитро Пєсков – його у США називають "головним постачальником путінської пропаганди";
  • Микола Токарєв, виконавчий директор енергетичного гіганта Транснефть, був включений до списку разом із дружиною та дочкою;
  • Борис та Аркадій Ротенберги та кілька членів їхніх сімей;
  • Ігор Шувалов, російський політик та колишній віце-прем'єр путіна;
  • Євген Пригожин – російський олігарх, ресторатор, власник кейтерингового бізнесу, якого називають "кухарем путіна".
  • Олег Дерипаска - 54-річний промисловець, який заснував алюмінієвий гігант "Русал", потрапив під санкції США ще 2018 року.

Також запроваджено санкції на 328 членів нелегітимної Державної думи, які підтримали визнання незалежності окупованих росією територій Донецької та Луганської областей.

США ввели санкції проти Пєскова, а також 19 російських бізнесменів та 47 пов'язаних з ними осіб за "поширення дезінформації".

США ввели санкції щодо 11 фізосіб в оборонному секторі РФ

Обмеження торкнуться:

  • Олексія Криворучка
  • Тимура Іванова
  • Юнус-Бека Євкурова
  • Дмитра Булгакова
  • Юрія Садовенка
  • Миколи Панкова
  • Руслана Цалікова
  • Геннадія Рідко
  • Віктора Золотова
  • Дмитра Шугаєва
  • Олександра Міхєєва.

Детальніше санкційні списки можна переглянути нижче:

Росіяни, які внесені до списків санкцій/Фото: screenshot

Пізніше США ввели санкції щодо "дочок Путіна, подружжя та доньки Лаврова". Крім того, санкції торкнулися заступника голови Радбезу росії Дмитра Медведєва та прем'єр-міністра Михайла Мішустіна. Також санкції було введено проти мера Москви Сергія Собяніна.

Мінфін США вводить санкції проти губернатора Санкт-Петербурга Олександра Беглова та керівника Федеральної митної служби рф Володимира Булавіна.

Мінфін США також запровадив санкції проти повпреда президента рф у Північно-Кавказькому федеральному окрузі Юрія Чайки.

Введено санкції проти керівника адміністрації президента росії Антона Вайна, міністра юстиції росії Костянтина Чуйченка, повноважного представника президента росії у Північно-Західному федеральному окрузі Олександра Гуцана.

Америка ввела санкції проти глави Мінфіну росії Антона Силуанова, повноважного представника президента росії в Приволзькому федеральному окрузі Ігоря Комарова.

Технологічні

Технологічні санкції у росії/Фото: Pexels
  1. Американська компанія Apple зупинила експорт до росії та обмежила інші сервіси. У країні заблокували можливість оплати Apple Pay. Також у день презентації Peak Performance компанія відключила можливість дивитися ефір на території росії. Пізніше Apple Pay заблокувала можливість оплати російськими картами "Мир" та доданими раніше картами.
  2. Ford призупинила свою присутність у росії. Американська компанія Boeing також призупинила підтримку авіакомпанії з рф. Вони припинили постачання запчастин та техобслуговування російських авіакомпаній. Boeing також заявив про закриття свого московського навчального центру та тимчасово закрив свій офіс у Києві.
  3. Google зупинив продаж реклами в росії. Обмеження торкнулися пошукової реклами, YouTube та партнерських майданчиків. Тепер блогери не зможуть отримувати прибутки від розміщення реклами.
  4. Компанія-розробник програмного забезпечення для будівництва та машинобудування Autodesk призупинила роботу в росії. Фонд Autodesk Foundation надав фінансову підтримку потреб Міжнародного комітету Червоного Хреста і Верховного комітету ООН у справах біженців.
  5. Найбільші у світі виробники процесорів AMD та Intel офіційно припинили постачання процесорів у росії та Білорусь.
  6. Сервіс оренди житла Airbnb призупинив роботу в росії та Білорусі.
  7. Panasonic Group також заявила про зупинення угод з рф.
  8. Один з найбільших світових софтверних гігантів Microsoft оголосив про припинення всього нового продажу продуктів і послуг у росії.
  9. Американський виробник телекомунікаційного обладнання Cisco зупинив усі бізнес-операції росії та РБ.
  10. Американська гоночна команда Haas F1 Team, яка виступає у Формулі-1, розірвала спонсорський контракт з російською компанією Уралкалій олігарха Дмитра Мазепіна. А його син Микита Мазепін більше не виступатиме за Хаас.
  11. Розробники масово забороняють продаж комп'ютерних ігор у росії. Так, глава Activision Blizzard Даніель Алегрі заявив, що компанія припиняє продаж своєї продукції на території росії, а також мікроплатежі в магазинах. Activision Blizzard має права на такі серії, як Call of Duty, Candy Crush, World of Warcraft, Diablo, Tony Hawk, Overwatch, Spyro, Crash Bandicoot, StarCraft і т.д.
  12. Американський технологічний гігант IBM призупинив продаж технології в росії.
  13. Американський виробник графічних процесорів Nvidia, відеоадаптерів, мультимедійних та комунікаційних пристроїв для ПК та ігрових консолей заявив, що припиняє продаж всіх продуктів у росію.
  14. Популярний американський стрімінговий сервіс Netflix припинив роботу в росії.
  15. Міжнародна фріланс-біржа Upwork вирішила припинити роботу в росії та Білорусі. Користувачі більше не можуть створювати нові облікові записи, укладати контракти на платформі і їх також не показуватимуть у пошуку.
  16. Міжнародний фотобанк Depositphotos закрив продажі та доступ до сервісу клієнтам у росії та Білорусі.
  17. Міжнародна ІТ-компанія DataArt також зупинила розвиток бізнесу у росії. У росії в ній працювало близько 1000 чоловік.
  18. "Хмарний" гігант VMware призупинив усі бізнес-операції в росії та Білорусі та залишив ринок країн-агресорок.
  19. Одна з найбільших телекомунікаційних компаній США Lumen, серед клієнтів якої були Ростелеком та Транстелеком, також призупинила роботу в росії.
  20. Корпоративні облікові записи графічного редактора Figma для клієнтів з росії стали заморожені.
  21. Відеохостинг YouTube повністю призупинив усі функції монетизації для російських користувачів, включаючи передплату Premium, Music Premium, спонсорство, суперчат, суперстікери та "мерч". Також платформа розпочала блокування всіх державних ЗМІ росії по всьому світу.
  22. eBay призупинила всі транзакції з продажу товарів з росії через припинення роботи платіжних провайдерів та основних служб доставки. Тепер в акаунті продавців із росії буде встановлено статус "У відпустці". А всі активні оголошення росіян будуть приховані з результатів пошуку і покупці не зможуть придбати товари.
  23. Американська машинобудівна компанія John Deere - найбільший у світі виробник сільськогосподарської техніки - призупинила постачання техніки в росії та РБ.
  24. Корпоративний месенджер Slack обмежив роботу у росії. Тепер клієнти, які користувалися розширеним платним тарифом, переведуть на безкоштовний, відповідно, їхні можливості обмежені. Так, в архіві листування буде доступно лише 10 000 повідомлень, і користувачі більше не зможуть додавати нових учасників з росії.
  25. Американська компанія Qualcomm, один із найбільших у світі виробників напівпровідникових компонентів, зупинила продаж своєї продукції компаніям з Росії.
  26. Американська компанія Xerox Holdings Corp – один із світових лідерів у галузі технологій друку та управління документами, призупинила постачання продукції до Росії.
  27. США заборонили піднімати повітря 99 російських літаків, серед яких джет російського олігарха Романа Абрамовича. З 24 лютого всі літаки, виготовлені у США чи інших країнах, якщо вони містять понад 25% деталей американського походження, мають отримувати ліцензію на польоти до росії. Також заборонено заправляти ці літаки, обслуговувати, ремонтувати, постачати запчастини та будь-які послуги. Ігнорування заборони вважатиметься порушенням правил експортного контролю та може загрожувати ув'язненням, штрафами, втратою експортних привілеїв та іншими обмеженнями.
  28. Технологічна компанія Hewlett Packard Enterprise зупинила ведення бізнесу в росії та Білорусі, а також перестала надавати сервісну підтримку в цих країнах.
  29. Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings анулює рейтинги всіх російських компаній та їхніх дочірніх структур.
  30. Аналогічне рішення ухвалило агентство Moody's.
  31. Стартап Miro, заснований вихідцями з Пермі і базується в США, оголосив про звільнення з рф. Компанія закриє свій офіс у країні та обмежить продажі російським та білоруським клієнтам. Під час останнього раунду Miro оцінили у $17,5 млрд.
  32. Федеральна комісія зі зв'язку США включила "Лабораторію Касперського" до списку компаній, чия продукція становить загрозу нацбезпеці.
  33. Сервіс для спортсменів Strava призупинив роботу мобільного додатку в Росії та Білорусі.
  34. Компанія Amazon Web Servises – реєстрація для нових користувачів з Росії та Білорусі стала неможливою.
  35. Американський онлайн-магазин iHerb відмінив обробку замовлень з Росії та доставку.
  36. Міжнародна компанія з пошуку керівників Heidrick & Struggles призупинила операції в РФ.

Економічні

Економічні санкції у росії/Фото: Wikimedia Commons
  1. Американська компанія ExxonMobil припинила видобуток нафти та газу в Росії. Компанія керує нафтогазовим проектом Сахалін-1 від імені міжнародного консорціуму. Через напад росії ExxonMobil вирішила призупинити угоди та розвідку на Сахаліні-1. Компанія також відмовилася від інвестицій у нові проекти росії.
  2. Американський виробник літаків Boeing припинив закупівлю титану у росії. Компанія отримувала близько третини свого титану з росії, а решта надходять із США, Японії, Китаю та Казахстану.
  3. Американська корпорація Procter & Gamble, найбільший у світі виробник споживчих товарів згорнула всі інвестиції та рекламну діяльність у росії. P&G зберегла присутність у росії, але звузила портфель до базової гігієнічної лінійки.
  4. Президент Америки Джо Байден оголосив про ембарго на імпорт російської нафти до США. До речі, 2021 року частка російської нафти в імпорті США становила близько 3%, а з урахуванням нафтопродуктів – до 8%. Закон про ембарго російської нафти передбачає заборону інвестицій у енергетичний сектор росії.
  5. Міжнародна асоціація класифікаційних товариств (IACS або МАКО) ухвалила рішення про виключення Російського морського регістру судноплавства зі свого складу.
  6. Конгрес США призупинив нормальні торговельні відносини з росією та Білоруссю. Це означає, що імпорт з Росії та Білорусі втратить на американському ринку найбільшого сприяння, що дозволить адміністрації США встановлювати для товарів цих країн вищі мита, ніж для інших країн СОТ.
  7. Вся "велика четвірка" нафтосервісних компаній, до яких входять Weatherford, Baker Hughes, Halliburton і Schlumberger, призупинила інвестиції в росії.
  8. Глобальні торговці сільськогосподарськими товарами Cargill Inc та Archer-Daniels-Midland Co скорочують бізнес-діяльність у Росії, але продовжуватимуть працювати з "необхідними" продуктами харчування.
  9. Одна з найбільших у світі юридичних компаній Baker McKenzie після 33 років залишила росію.
  10. США ввели санкції проти російських військових заводів та золотого запасу росії. До них потрапили 48 підприємств військово-промислового комплексу росії.
  11. Космос. Санкції, запроваджені 24 лютого, загрожують повним розривом міжнародного співробітництва у космосі. Усі російські фахівці відкликані на батьківщину.
  12. США забороняють нові інвестиції у російський паливно-енергетичний комплекс.
  13. США вводять заборону на імпорт алкоголю, діамантів та морепродуктів із рф.
  14. США заборонили нові інвестиції у російську економіку.
  15. Мінфін США ввів санкції проти понад 40 підприємств, пов'язаних із Сбербанком

Список предметів розкоші від Мінторгу США, які заборонені до ввезення до рф з 16 березня:

  • алкоголь (шампанське, віскі, бурбон, текіла, ром тощо)
  • тютюнові вироби (сигари, трубочний тютюн, нюхальний та жувальний тютюн тощо)
  • косметика та парфумерія (туалетна вода, засоби для макіяжу, догляду за шкірою тощо)
  • жіночі сумочки та валізи
  • хутряні шкурки, вироби з натурального хутра, шовк, килими
  • деякий одяг (світери, штани, лижні костюми, купальники, рукавички, краватки тощо, якщо оптова ціна США становить від $1000 за одиницю)
  • дорогоцінне каміння та ювелірні вироби
  • суднові двигуни, снігоходи, мотоцикли, деякі легкові автомобілі, включаючи електромобілі
  • рояли, наручний годинник, предмети мистецтва, колекційні предмети.

Культурні

Культурні санкції, накладені на росію/Фото: Pexels
  1. The Walt Disney Company призупинила весь бізнес у росії, включаючи виробництво та ліцензування контенту та своїх продуктів. Також компанія призупинила діяльність Disney Cruise Line, журнал та тури National Geographic, виробництво місцевого контенту та лінійні канали.
  2. Інші студії Warner Bros. та Sony Pictures Entertainment також вирішили піти на такий крок у відповідь на вторгнення росії в Україну.
  3. Найбільший банк США JPMorgan вийшов ізросії із заявою, що більше не починатимуть жодного нового бізнесу в росії.
  4. Американська кіностудія Paramount призупиняє всі операції в росії і надсилає $1 млн гуманітарної допомоги в Україну.
  5. Міжнародна телевізійна премія "Еммі", яка присуджується кращим телевізійним програмам, створеним та транслюваним за межами США, прийняла рішення виключити з конкурсної програми всі проекти, створені російськими компаніями або спільно з ними, а також програми, створені для російських каналів або стрімінгових платформ.
  6. Закордонні книжкові видавництва заморозили продаж книжок і перестали видавати ліцензії на переклад, зокрема:
  • Berrett Kohler;
  • Ebury;
  • Hachette UK;
  • Michael O'Mara;
  • Simon & Schuster;
  • The Bookseller;
  • Verlagsgruppe Oetinger;
  • Penguin Random House;
  • Macmillan Publishers;
  • Gardners.

Освіта

Як санкції зачепили російську освіту/Фото: Pexels

Одна з провідних систем онлайн-освіти у світі Coursera оголосила про зупинення бізнесу в росії.

Також російські дипломи перестали визнаватись у всьому світі. Акредитацію в університетах вилучили:

  • AACSB – асоціація з розвитку університетських бізнес-шкіл;
  • Business Graduates Association – асоціація випускників бізнес-шкіл;
  • AMBA – асоціація MBA програм;
  • EFMD – глобальна мережа бізнес-шкіл, компаній та асоціацій, що займаються розвитком менеджменту.

Міжнародна система тестування англійського TOEFL призупинила проведення тестів у рф та Білорусії через російське вторгнення в Україну.

В ETS, якій належить TOEFL, висловили надію, що світ переможе якнайшвидше.

Перед цим про зупинення роботи в Росії заявила й інша авторитетна система іспитів з англійської IELTS.

Тести TOEFL та IELTS необхідні для підтвердження рівня володіння англійською для вступу до вузів Європи, США та Азії.

Американська освітня платформа Coursera тимчасово зупиняє свою діяльність на території рф.

Медицина

Як санкції зачепили медицину/Фото: Pexels
  1. Американська фармкомпанія Eli Lilly зупинила експорт ліків у росії, крім життєво необхідних. Тільки люди з такими захворюваннями, як рак та діабет продовжать отримувати необхідні ліки.
  2. У фармацевтичній компанії США висловили "глибоке занепокоєння трагічною загибеллю безневинних людей в Україні" і висловили надію на якнайшвидше припинення бойових дій.
  3. Pfizer, Lilly, AbbVie та MSD припиняють дослідження в росії. Раніше компанії повідомили про зупинення діяльності в країні.

Косметика

  1. Avon залишає російський ринок. Виробник косметики зупиняє експорт продукції з російського заводу інші ринки. Крім того, всі родинні бренди, що входять до Natura&Co, The Body Shop та Aesop, теж повністю припиняють діяльність у Росії та пожертвують по 100 000 доларів на допомогу Україні.
  2. Косметична компанія Amway припиняє постачання своєї продукції в Росії і згортає всі операції на ринку країни-агресора.
  3. Estee Lauder ухвалив рішення повністю призупинити свою діяльність у РФ через ситуацію навколо України, повідомила прес-служба американського виробника косметики та парфумерії. Зазначається, що всім співробітникам, які працюють у РФ, буде надано компенсацію та надано підтримку.
  4. Компанія Colgate-Palmolive також обмежила ввезення товарів у Росію та припинила інвестиції.

Ресторанний бізнес

Санкції, накладені на ресторанний бізнес у росії/Фото: Twitter
  1. Американська компанія Yum! Brands вийшла із російського ринку. Вона призупинила інвестиції та розвиток мережі ресторанів. У групи рф – близько 1000 ресторанів KFC та 50 ресторанів Pizza Hut.
  2. Компанія має намір перенаправити весь прибуток від діяльності у росії на гуманітарні потреби.
  3. Пізніше McDonald's вирішив тимчасово закрити всі 850 ресторанів у росії, в яких працювали 62 000 людей.
  4. Слідом за McDonald's американська мережа кав'ярень Starbucks припинила свою діяльність у росії.
  5. Coca-Cola також зупинила роботу в країні-агресорці.
  6. Компанії Hilton та Hyatt, що управляють готелями мережами вищого класу, призупинили свою діяльність у росії та мають намір спрямувати прибуток від роботи з росією на гуманітарну допомогу Україні.
  7. А ось американська компанія швидкого харчування Burger King залишається в росії, тому що працює по франшизі і не має прямої підтримки зі США.
  8. Мережа піцерій Domino's Pizza продовжує працювати за франшизою, але інвестувати в росію не буде. Виплата роялті від російських установ також припиняється.

Бренди

Як бренди масово йдуть з росії/Фото з відкритих джерел
  1. Американська компанія PVH Corp, яка володіє брендами Tommy Hilfiger, Calvin Klein та Warner's, тимчасово закрила свої магазини та зупинила всі комерційні угоди.
  2. Фешн-рітейлер Levi Strauss заявив про припинення комерційної діяльності в Росії.
  3. Компанія з продажу жіночої білизни Victoria's Secret теж пішла з Росії.
  4. Магазини бренду Vans призупинили роботу у Росії.
  5. PepsiCo, в яку входять Pepsi-Cola, 7Up, Mirinda повідомила про зупинку продажу. Проте компанія заявила, що збирається й надалі продавати продукти першої необхідності, такі як молоко та інші молочні продукти, дитячі суміші та дитяче харчування.

Тютюн та алкоголь

  1. Найбільші тютюнові гіганти Philip Morris та British American Tobacco зупинили свої інвестиції у росії, включаючи всі запуски нових продуктів.
  2. Припинено маркетингову діяльність у росії, скасовано всі запуски продуктів, заплановані на 2022 рік, зокрема, запуск флагманського продукту для нагрівання тютюну IQOS Iluma.
  3. Компанія з виробництва віскі Jack Daniel's та Finlandia Brown-Forman припинили свою діяльність у Росії.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин