Яку фінансову допомогу зараз можна отримати в Україні
На яку фінансову допомогу можуть розраховувати українці

На яку фінансову допомогу можуть претендувати українці / Фото: freepik
Громадяни України, які є постраждалими від бойових дій або мають статус внутрішньо переміщених осіб (далі - ВПО), можуть отримати в травні 2025 року фінансову допомогу не тільки від держави, а також і від низки міжнародних організацій. Давайте розберемося, хто і на яку грошову підтримку може розраховувати.
Субсидії на оренду житла для ВПО
Субсидії на оренду житла від ВПО почали призначати з кінця січня 2025 року для таких категорій громадян:
ВПО, які перемістилися в будь-який підконтрольний Україні регіон, якщо майновий стан таких відповідає критеріям постанови; географія дії постанови розширилася порівняно з попередніми роками, оскільки раніше її дія поширювалася тільки на 9 українських регіонів;
сім'ї, які витрачають на оренду житла понад 20% сукупного сімейного бюджету, підтвердженого офіційно; у проєкті постанови такий поріг становив 30%, але затверджений варіант - 20%.
Цю субсидію призначають так само, як і житлову субсидію, а її розмір розраховують виходячи з індивідуального сімейного доходу. Крім того, на розмірі субсидії може позначитися кількість членів сім'ї та цінова політика щодо оренди житла в конкретному регіоні за наявності договору оренди. Крім того, держава може компенсувати власникам житла податки з доходу.
Грошова допомога від БФ “Право на захист” та УВКБ ООН

У таких містах, як Дніпро, Запоріжжя, Київ, Кривий Ріг, Кропивницький, Миколаїв, Одеса, Суми, Харків і Чернігів, можна розраховувати на багатоцільову грошову допомогу від УВКБ ООН.
Заявку на допомогу в 3600 грн. на кожного члена сім'ї протягом трьох місяців приймають від ВПО, або тих осіб, які повернулися на ПМП з-за кордону (за місцем постійної прописки).
Заявка приймається і може бути успішно схвалена в тому разі, якщо сім'я раніше не отримувала ніяких виплат від УВКБ ООН або будь-яких інших міжнародних організацій, і, крім того, дохід на кожного члена сім'ї становить менше ніж 5400 грн щомісяця, а також сім'я належить до однієї з категорій уразливості:
- один із батьків відсутній;
- у сім'ї одна або кілька дітей віком до 18 років;
- у сім'ї є особи похилого віку від 55 років і старше;
- сім'ю очолює літня (від 55 років) самотня людина;
- у сім'ї літній член сім'ї від 55 років і дитина до 18 років;
- сім'я з однією або кількома особами з інвалідністю або особливими потребами.
При цьому ці категорії сімей можуть бути як внутрішніми переселенцями, так і тими, хто повернувся з іншої країни.
Якщо ви раніше отримували виплату в розмірі 2220 грн. від іншої гуманітарної організації, що перебуває під юрисдикцією ООН, то заявку на допомогу від УВКБ ООН можуть відхилити.
Якщо особи мають категорію вразливості і раніше отримували виплати як ВПО, але з моменту її отримання минуло понад три місяці, і при цьому особи або залишилися ВПО, або повернулися на ПМП за пропискою, вони можуть подати заявку на допомогу від УВКБ ООН.
У разі попереднього схвалення заявки на вас очікує співбесіда з партнером УВКБ ООН.
Далі вам необхідно буде надати такі документи:
- документ, що засвідчує особу;
- ідентифікаційний податковий номер;
- свідоцтво про народження дітей (за наявності);
- номер банківської картки для виплати (крім карток “єПідтримка”);
- документи про належність до категорії вразливості;
- номер особистого телефону.
Також врахуйте, що під час збору даних обов'язкова присутність усіх членів сім'ї. У разі успішного проходження всіх вищеназваних етапів, ви отримаєте грошову допомогу відразу за 3 місяці на банківський рахунок через фінансову установу Rapyd або Western Union.
- Читайте також: Способи виміряти напругу в розетці
Грошова допомога на оренду житла від УВКБ ООН

УВКБ ООН спільно з благодійним фондом «Право на захист» також проводить збір даних для надання грошової підтримки на оренду житла впродовж 6 місяців у 2025 році в Києві та області, а також у Дніпропетровській, Полтавській, Кіровоградській та Запорізькій областях.
На таку фінансову допомогу можуть розраховувати:
- ВПО та особи, які повернулися з-за кордону до місць тимчасового розміщення у разі загрози виселення з таких місць;
- особи, які перебувають у МТД, включені до офіційного переліку згідно з постановою уряду № 930;
- особи, які перебувають у МТД, які не призначені для тривалого перебування ВПО (наприклад, навчальні або медичні заклади, дитячі садки тощо) або можуть бути в будь-який момент розформовані;
- особи, які перебувають у модульних містечках;
- ВПО та особи, які проживають у незадовільних умовах орендованого житла;
- ВПО та особи, які проживають в умовах орендованого житла із загрозою виселення.
Якщо ви раніше не брали участі в жодній із програм з допомоги в оренді житла, а також не берете участі в програмах субсидування від держави, ви можете претендувати на цю допомогу. Виплати нараховуються на цифровий гаманець Vibrant у цифрових доларах США. Для отримання грошей потрібно буде завантажити спеціальний додаток.
Отримання багатоцільової грошової допомоги швидкого реагування
Крім того, УВКБ ООН і БФ “Право на захист” пропонують багатоцільову грошову допомогу так званого «швидкого реагування», яку нараховують не пізніше ніж за 30 днів із моменту звернення. На цей вид допомоги можуть претендувати:
- особи, які постраждали від обстрілу;
- особи, чиє житло постраждало від обстрілу;
- особи, чиє житло стало непридатним для проживання у зв'язку з пошкодженнями або постійними обстрілами;
- особи, які втратили дохід від домогосподарств через військові дії;
- особи, які евакуювалися з громад, де оголошено обов'язкову евакуацію;
- особи, які втратили близьку людину, що брала активну участь у розвитку домогосподарства;
- особи, постраждалі або евакуйовані, інформацію про яких у верифікованих списках місцева влада надала Фонду.
Сума грошової виплати становить 3600 грн. на кожного члена сім'ї протягом трьох місяців.
Виплати для ВПО у травні

Також з 1 травня 2025 року ВПО за відповідності критеріям можуть претендувати на автоматичне продовження виплат, які зазвичай отримують 15-го і 28-го числа кожного місяця. Сума такої допомоги становить 3000 грн. для осіб з інвалідністю та дітей і 2000 грн. для інших переміщених осіб.
Грошова допомога в Польщі
Якщо ви перебуваєте в Польщі, ви можете претендувати на так звану сімейну допомогу (zasiłek rodzinny), її зазвичай надають на період з 1 листопада до 31 жовтня наступного року. Заявки за місцем проживання слід готувати до 1 липня і подавати через портал Empatia, а з 1 серпня - ще й у паперовій формі. При цьому ваш дохід має становити не більше 674 злотих на одну особу або 764 злотих у сім'ях, де є дитина-інвалід. Для названого періоду виплат враховуються сімейні доходи за попередній рік.
Ця допомога становить 95 злотих на дитину віком до 5 років; 124 злотих на дитину віком від 5 до 18 років; 135 злотих на дитину віком від 18 до 24 років.
Грошова підтримка деяких українців з PESEL UKR у Польщі
У Польщі існує програма під назвою «Разом до незалежності», яка являє собою фінансову допомогу українцям, що мають статус тимчасового захисту і проживають у центрах колективного розміщення.
У межах цієї програми можна отримати:
- дофінансування орендної плати за житло протягом 6 місяців;
- підтримку в оформленні оренди житла;
- дофінансування витрат на переїзд і ваучер на придбання обладнання для орендованого житла;
- допомога в пошуку роботи або підвищенні кваліфікації;
- безкоштовний курс польської мови в рамках профорієнтації.
Щоб узяти участь у програмі, ви маєте проживати в центрі колективного розміщення в Шльонському, Малопольському, Вармінсько-Мазурському, Підляському, Великопольському, Західнопоморському або Любуському воєводствах. Жителі інших воєводств можуть звернутися я до Польського Червоного Хреста www.pck.pl.
- Читайте також: Як заробити гроші, лежачи на дивані?
Програма 800+ на дитину в Польщі
При знаходженні в Польщі з дитиною, можна розраховувати на разову виплату в 800 злотих. Важливим критерієм отримання допомоги є відвідування дитиною місцевої школи. Скориставшись онлайн-сервісами PEU ZUS, порталом Emp@atia, мобільним додатком mZUS, або онлайн-банкінгом, ви можете подати заявку на цю виплату.
Допомога при народженні дитини
Також українкам, які народили дитину в Польщі після 24 лютого 2022 року, передбачена одноразова допомога в розмірі 1000 злотих. Основною умовою отримання допомоги є облік у польській жіночій консультації з 10-го тижня вагітності. Подати заявку на виплату потрібно в ZUS протягом перших 12 місяців з моменту народження дитини.
Висновок
Тепер ви знаєте, на які грошові допомоги можуть розраховувати внутрішньо переміщені особи в межах України, а також українці, які перебувають у Польщі. Якщо ви відповідаєте будь-якому з названих критеріїв, але ще не отримували фінансову підтримку, вам варто негайно звернутися до необхідних інстанцій для оформлення заявки на допомогу.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!