Гривня під загрозою: у 2025 році курс може впасти до 46 грн за долар – експерт
Краще закуповуйте валюту вже зараз

Гривня під загрозою: у 2025 році курс може впасти до 46 грн за долар – експерт / Фото: Freepik
Зміни та коливання валютного курсу постійно впливають на ціни на продукти та послуги в Україні, і останнім часом вони лише підвищуються. Кандидат економічних наук Олександр Хмелевський поділився власними прогнозами щодо того, чого очікувати від долара вже цього року.
Деталі
Далі – слова експерта
Після падіння курсу гривні в грудні 2024 р. та на початку січня 2025 р., коли гривня знизилася на міжбанку до 42,26 грн за долар, послідувала корекція і курс гривні зміцнився. Курс гривні на міжбанку з лютого по травень коливається в досить вузькому коридорі 41,14 - 41,82 грн за долар. Попит на валюту порівняно з груднем 2024 р. суттєво знизився. Так, якщо в грудні 2024 р. Нацбанк, з метою стабілізації валютного курсу, продав на міжбанку рекордний обсяг 5,3 млрд доларів, то у квітні 2025 р. лише 2,2 млрд доларів.
З усім тим, попит на міжбанківському ринку продовжує перевищувати пропозицію. Різницю закриває НБУ за рахунок продажу валютних резервів. Проте завдяки надходженню іноземних кредитів, вдається постійно поповнювати валютні резерви й навіть їх збільшувати. Станом на 1 травня 2025 р. резерви зросли до рекордного рівня 46,7 млрд доларів. Таких обсягів цілком достатньо щоб забезпечувати стабільність валютного курсу протягом 2025 р. Проте через постійні запозичення зовнішній державний борг вже перевищив 130 млрд доларів. Таку суму Україна не зможе погасити, навіть у віддаленій історичній перспективі. Тож нас очікують дефолти. У разі скорочення обсягів запозичення, що неодмінно настане, валютні резерви України будуть скорочуватися, а курс гривні буде суттєво знижуватися. Крім того, повернення раніше взятих іноземних кредитів, яке буде зростати в найближчі роки, також буде сприяти девальвації гривні.
У 2024 р. дефіцит зовнішньої торгівлі товарами досяг 29 млрд доларів. Цю суму НБУ змушений перекривати, продаючи на міжбанку валютні резерви. Скорочення дефіциту зовнішньої торгівлі є ключовим завдання для забезпечення стабільності валютного курсу. Проте влада не вживає належних заходів для цього. Навпаки, у 2025 р. дефіцит зовнішньої торгівлі може навіть перевищити показник 2025 р. Якщо у 2025 р. ризик суттєвої девальвації гривні практично відсутній, то в подальші роки ризик девальвації буде зростати. З усім тим, наприкінці 2025 р. гривня може знецінитися до 45-46 грн за долар. В Держбюджеті на 2025 р. середньорічний курс гривні закладений на рівні 45 грн за долар. Зараз курс гривні значно міцніший від цього показника. Попри те, що є всі підстави для збереження курсу гривні на поточному рівні, влада може вдатися до помірної девальвації, щоб забезпечити виконання бюджетних доходів на 2025 р.
Продовження війни, обстріли, руйнування все це також може в певні моменти посилювати девальвацію гривні. Девальвація гривні призводить до зростання цін насамперед на імпортні товари, далі зростають ціни на українські товари, які містять імпортні компоненти, або при виробництві яких використовуються імпортні товари. Далі зростають ціни на українські товари, які не залежать від імпорту, але виробники та продавці, яких спостерігаючи загальну тенденцію до підвищення цін не збираються відставати. Оскільки Україна дуже сильно залежить від імпорту, то девальвація гривні та рівень інфляції мають досить високий ступінь кореляції. Так в бюджеті на 2025 р. інфляція прогнозується на рівні 9,5 %, а середньорічна девальвація гривні становить 10,5 %. Прискорення девальвації гривні призведе до зростання цін, в той час, як стабілізація валютного курсу є стримуючим фактором для зростання цін.
Нещодавно експерт пояснив, чому євро продемонструвало стрімке подорожчання у квітні.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!