ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Стало відомо, на скільки % подорожчали за місяць в цілому продукти харчування і безалкогольні напої

Економіка 17:38 - 11 квітня 2025

Названо основні чинники прискорення інфляції, що триває із середини минулого року

Річна інфляція у березні прискорилась до 14,6%

Річна інфляція у березні прискорилась до 14,6%

Продукти харчування і безалкогольні напої за місяць в цілому подорожчали на 1,7%. З продовольчих товарів найбільшими темпами за останній місяць зросли в ціні яйця (+18,8%), фрукти (+6,6%), безалкогольні напої (+2,2%), соняшникова олія (+1,7%).

Деталі

Серед непродовольчих товарів і послуг, у березні найбільшими темпами подорожчали одяг і взуття (+13,3%), послуги з управління багатоквартирними будинками (+9,5%), ж/д квитки (+4,4%), фармацевтична продукція і медичні товари (+1,9%).

У річному вимірі (до березня 2024 року) споживча інфляція продовжила прискорюватись, сягнувши 14,6% (13,4% у лютому, 12,9% у січні). Це максимум річної інфляції із травня 2023 року. Прискорення є очікуваним на тлі більш низької бази порівняння березня минулого року, в якому споживча інфляція була помітно меншою (0,5%). Поточний рівень інфляції також перевищив прогноз НБУ на кінець І кварталу цього року (14,3%).

Два основні чинники прискорення інфляції, що триває із середини минулого року:

  • Сезонні фактори у вигляді несприятливих погодних умови влітку і восени минулого року, що призвели до погіршення врожайності та зменшення пропозиції с/г сировини/ окремих сирих продуктів харчування.
  • Фундаментальні чинники, які штовхають угору базову інфляцію через зростання виробничих витрат на оплату праці, сировину, енергозабезпечення.

У базовому сценарії тенденція до пришвидшення споживчої інфляції збережеться протягом квітня – травня 2025 року, після чого у червні 2025 року вона має піти на спад.

Найближчим часом головним проінфляційним ризиком залишатиметься сама війна, яка тисне на виробничі витрати бізнесу. Водночас, сприятимуть сповільненню інфляції вичерпання ефекту гіршого врожаю, більш жорстка монетарна політика НБУ, який із 7 березня утретє за останні 3 місяці підвищив облікову ставку до 15,5% та збереження контрольованої ситуації на валютному ринку.

Нагадаю, останній прогноз споживчої інфляції на кінець року від НБУ - 8,4% (ймовірно буде трохи підвищений наприкінці квітня), від МВФ – 9%, від Уряду – 9,5%.

Продукти, транспорт, комуналка: експерт розповів, що ще здорожчає в Україні.

Джерело: getmantsevdanil

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин