ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Держборг України продовжує активно зростати: у валютному еквіваленті +$5,1 млрд

Економіка 17:21 - 02 березня 2023

За останній звітній місяць держборг виріс на 4,6%: в гривні + 185 млрд грн

Головна причина зростання заборгованості – залучення першого траншу макрофінансової допомоги від ЄС

Головна причина зростання заборгованості – залучення першого траншу макрофінансової допомоги від ЄС

Державний борг у січні, головні підсумки повідомляє голова комітету ВР з питань фінансової та податкової політики Данило Гетманцев.

На 31 січня державний та гарантований державою борг становив 4 258 млрд. грн. або 116,4 млрд. дол. у валютному еквіваленті

За останній звітній місяць держборг виріс на 4,6%: в гривні + 185 млрд.грн., у валютному еквіваленті +5,1 млрд.дол.

Головна причина зростання заборгованості – залучення першого траншу макрофінансової допомоги від ЄС. 5/6 зростання держборгу у січні приходиться на збільшення зовнішньої заборгованості.

Валютна частка держборгу зросла до 68% (із 67,2% на початку року, 64,4% - 12 місяців назад).

Попри зростання абсолютного розміру державного боргу і його валютної частини ситуація є контрольованою:

Платежі за єврооблігаціями, ВВП-варрантами, заборгованістю перед Паризьким клубом, боргами державних корпорацій, гарантованих державою, реструктуризовано на 2 роки.

Завдяки цьому навантаження боргових платежів на бюджет помітно скоротилось. За два місяці 2023 року на обслуговування державного боргу пішло 12,6 млрд. грн. (100% від плану), що на 60% менше аналогічного періоду минулого року. Частка видатків на обслуговування держборгу у видатках загального фонду держбюджету за цей період стиснулась до 3,1% (6,5% за підсумками 2022 року).

Навантаження на економіку як для війни залишається помірним. За підсумками 2022 року відношення держборгу до ВВП оціночно склало 84,4%. За основними прогнозами (МВФ, НБУ) у середньостроковій перспективі це співвідношення не вийде за рамки 100%.

Увесь приріст держборгу у валюті зараз припадає на офіційне пільгове кредитування строком до 35 років, відстрочкою платежів до 10 років, низькими ставками або взагалі можливістю не сплачувати відсотки як у випадку цьогорічного "макрофіну" від ЄС. Тому валютні ризики наразі є стриманими. Пожвавлення внутрішнього боргового ринку покращуватиме валютну структуру державного боргу.

Раніше стало відомо, що НБУ більше продав валюти, ніж купив: озвучено прогноз по резервам.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин