Які професії замінить штучний інтелект, а які залишаться за людьми – звіт Goldman Sachs
Вражаючі вміння штучного інтелекту ChatGPT є лише вершиною айсберга сучасних технологій, яка показує, що найближчим часом люди не будуть найкращим "інструментом" для виконання багатьох робіт

Які професії замінить штучний інтелект/Фото: Jeff J Mitchell/Getty Images
Дві третини (близько 66%) професій у Європі та Америці мають змінитися через автоматизацію з допомогою штучного інтелекту. Про це повідомляє звіт аналітиків інвестиційної компанії Goldman Sachs. Експерти попереджають, що до чверті всієї поточної роботи повністю візьме на себе штучний інтелект. Аналітики назвали професії, які найбільше постраждають від стрімкого розвитку нейромереж.
Деталі
ChatGPT від OpenAI — це ще зовсім недосконалий чатбот, який часто вигадує речі та обривається посеред відповідей. Проте й в такому "сирому" вигляді він спілкується так само добре або навіть краще, ніж більшість людей, а також пише код. І те, і інше доступно різними мовами, часом демонструючи надзвичайну проникливість і креативність. Він навчається зі швидкістю, якої світ ще ніколи не бачив, і він уже може виконувати надзвичайний діапазон завдань, який розширюється практично кожного місяця. Він виконує поставлені завдання в десятки разів швидше за людину й повністю безкоштовно.
Цей алгоритм знаменує появу хвилі систем штучного інтелекту, які планується запустити в найближчі місяці та роки, кожна з яких стане розумнішою, швидшою, потужнішою та більш інтегрованою в наше життя та наші пристрої. Приголомшливі сучасні можливості GPT-4, ймовірно, уже через рік або два виглядатимуть "доісторичними".
Нам уже давно відомо, що ШІ замінить людей на деяких професіях, але ще десятиліття тому мало хто міг припустити, що професії, пов’язані зі спілкуванням і творчістю, будуть одними з перших, які постраждають. Але хто сьогодні заплатить дизайнерській компанії за розробку логотипа, коли алгоритм Midjourney може запропонувати сотні варіантів у будь-якому стилі безкоштовно й буквально миттєво. З приходом ШІ на ринку праці буквально відбувається землетрус, який створює безліч етичних проблем.
Звіт Goldman Sachs є спробою зробити деякі прогнози щодо того, що цей землетрус може означати для економічного зростання. У звіті зазначено:
Якщо генеративний штучний інтелект забезпечить свої обіцяні можливості, ринок праці може зіткнутися зі значними порушеннями. Використовуючи дані про професійні завдання як у США, так і в Європі, ми виявили, що приблизно дві третини поточних робочих місць піддаються певному ступеню автоматизації ШІ, і що генеративний ШІ може замінити до однієї чверті поточної роботи. Екстраполяція наших оцінок у всьому світі припускає, що генеративний ШІ може піддати автоматизації еквівалент 300 мільйонів штатних робочих місць.

З іншого боку, тут також будуть створені нові робочі місця, а їхня вища продуктивність із низькою вартістю робочої сили "підвищує ймовірність буму продуктивності, який суттєво підвищить економічне зростання". Goldman дає надзвичайно консервативну оцінку щодо цього:
ШІ міг би збільшити щорічне зростання продуктивності праці в США трохи менше ніж на 1,5 пункта протягом 10-річного періоду після широкого впровадження.
При цьому аналітики компанії визнають, що ця цифра може бути набагато більшою, якщо штучний інтелект виявиться здатним виконувати складнішу роботу. Остаточний прогноз економічного впливу ШІ від фахівців Goldman Sachs: "Штучний інтелект може врешті-решт збільшити річний світовий ВВП на 7%».
7% усього світового ВВП — це, безперечно, вражаюча сума грошей, але якщо подумати, що можливості штучного інтелекту зможуть втілити більшість ідей будь-якого масштабу за секунди й майже безкоштовно, то такий показник здається комічно малим. При цьому варто розуміти, що з приходом ШІ "за станок" кількість помилок у виробництві різко знизиться, але також собівартість виробництва впаде майже до нуля.

Аналітики також намагалися визначити, які роботи постраждають найбільше, принаймні з огляду на те, що ми зараз розуміємо про цю технологію. Зверніть на це увагу, особливо якщо скоро будете обирати професію для вашої дитини.
У звіті прогнозується особливо висока залученість ШІ в адміністративних (46%) і юридичних (44%) професіях і низький вплив ШІ у фізично інтенсивних професіях, таких як будівництво (6%) і технічне обслуговування (4%). Наслідки, як стверджується, будуть сильніше відчутні в розвинених країнах, ніж на ринках, що розвиваються, оскільки останні набагато більше покладаються на ручну працю і доступ до роботів загального призначення, здається, сюди прийде не скоро.
Згідно зі звітом, розвиток штучного інтелекту не сильно вплине на кількість робочих місць у таких категорії:
- прибирання та технічне обслуговування будівель і території (близько 95% роботи виконуватимуть люди);
- встановлення, технічне обслуговування та ремонт (85%);
- будівництво та видобуток (75%);
- виробництво (72%);
- транспортування та переміщення матеріалів (65%);
- приготування та подача їжі (50%).

При цьому працівники у сферах охорони здоров’я, сільського господарства, творчості, менеджменту, продажів, соціальних послуг, фінансів, освіти та комп’ютерної техніки зіткнуться зі значною трансформацією під впливом ШІ. Однак Goldman Sachs не передбачає значної втрати робочих місць у цих сферах.
Окрім адміністративних спеціальностей та юриспруденції, де очікується що під загрозою зникнення опиниться майже 40% робочих місць, найбільшому ризику піддаються архітектурні та інженерні сфери (близько 10% вакансій можуть зникнути), соціальні науки (8%), сфери приготування та подання їжі (7%), виробництва (7%), бізнес і фінансові операції (4%), а також мистецтво, дизайн, розваги, спорт і медіа (3%). При цьому різного роду змін, пов'язаних із ШІ, у цих сферах зазнають від 50 до 100% професій.
Загалом звіт Goldman Sachs виглядає доволі оптимістичним, хоча й дещо спантеличує те, що у нього немає часових рамок.
Майбутня хвиля штучного інтелекту буде експертами-комунікаторами, які зможуть миттєво вивчити майже будь-який процес і виконувати складні завдання – з проникливістю та швидким набуттям досвіду – на основі випадкових письмових або усних команд будь-якою мовою. Якщо вам не подобається те, що вони роблять, вони миттєво змінять це без нарікань або почнуть спочатку. Спеціальні для галузі моделі вже навчаються та вдосконалюються спеціально для виконання певних робіт.
Крім того, GPT-4 уже є мультимодальним – він починає демонструвати надзвичайну здатність інтерпретувати зображення, аудіо та відео та виводити вражаючу кількість інформації з того, що бачить і чує.
Щобільше, роботи-гуманоїди безперечно прогресують – хоча й повільніше. Важко уявити, що протягом десяти років навколо не буде андроїдів, здатних виконувати якісь багатоцільові трудові обов’язки. Вони починатимуть як одні з найгірших учнів на робочому місці, але вони спостерігатимуть, навчатимуться та вдосконалюватимуться, ділячись своїми знаннями як рій. Неможливо повністю передбачити, на що буде здатний GPT-4, встановлений у робота. Лякає те, що він зможе не лише надавати підказки й виконувати завдання в інтернеті, але й мати фізичний вплив у реальному світі.
Раніше ми повідомляли, що компанія OpenAI випустила суттєве оновлення "мозку", який стоїть за її феноменальним ШІ ChatGPT. Штучний інтелект GPT стрімко еволюціонує і вражає новими можливостями.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!