ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

5 банків з 65 у квітні були збитковими: чим і як підтримуватимуть високу прибутковість

Економіка 12:53 - 08 травня 2023

А ще дев'ять з одинадцяти членів Комітету з монетарної політики (КМП) на засідання 26 квітня висловилися за збереження облікової ставки на рівні 25%

інфляційний тиск залишається високим і зберігаються численні ризики, напряму чи опосередковано пов’язані з війною

інфляційний тиск залишається високим і зберігаються численні ризики, напряму чи опосередковано пов’язані з війною

Банки продовжують фіксувати високу прибутковість. Чистий прибуток банків за 3 місяці 2023 року склав 34,1 млрд. грн. (проти збитку у 152 млн. грн. за аналогічний період минулого року).

Деталі

На збільшення прибутку вплинули:

стійке зростання комісійних доходів банків, які продовжують відновлювати надання клієнтських послуг із пожвавленням економіки;

нарощування процентних доходів через збереження значного спреду в ставках між фондуванням і активними операціями (внаслідок заходів НБУ на покращення строковості депозитів, ця різниця знижується, але все ще залишається значною);

уповільнення відрахувань у резерви, в т.ч. під непрацюючі кредити (якщо у І-му кварталі минулого року такі відрахування складали 30% у структурі витрат банків, то за 3 місяці 2023 року вони скоротились до 5%).

За даними НБУ, на 1 квітня 2023 року збитковими були лише 5 банків із 65, із сумарним збитком лише 40 млн. грн. (для порівняння за підсумками 2022 року збиток на суму 20,9 млрд. грн. зафіксував 21 банк із 67).

Отже, фінансовий результат банківської системи продовжує покращуватись, але звісно більш об’єктивну інформацію НБУ матиме за результатами стресс-тестів, які зараз розпочинає регулятор і які дадуть реальний зріз якості активів/ достатності капіталу по групі з 20 найбільших банків станом на кінець першого кварталу цього року.

За результатами цих тестів збиткові, але життєздатні банки отримають достатньо часу аби повернутись до прибуткової діяльності і виконання нормативу адекватності капіталу (останнє - до 1 квітня 2026 року).

У цьому контексті збереження високого рівня прибутковості (сумарний прибуток за 2022 – І кв. 2023 р. складає 57 млрд. грн.) є головним джерелом, що дозволятиме більшості банків покрити збитки, спричинені війною, та самостійно відновити капітал.

А ще дев'ять з одинадцяти членів Комітету з монетарної політики (КМП) на засідання 26 квітня висловилися за збереження облікової ставки на рівні 25%.

На їх думку, одночасне пом'якшення валютних обмежень і зниження облікової ставки в умовах збереження безпрецедентних залишків коштів на поточних рахунках може підважити макрофінансову стійкість. Тим більше, що інфляційний тиск залишається високим і зберігаються численні ризики, напряму чи опосередковано пов’язані з війною.

Усі члени КМП очікують збереження доволі жорстких монетарних умов і надалі, хоча їх бачення щодо темпу і часу переходу до зниження облікової ставки відрізняється.

Інфляція у 2023 році сповільниться до 14,8%: новий макропрогноз від НБУ.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин