ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

$16,5 млрд зовнішнє фінансування бюджету за 5 міс.: який є ТОП-пріоритет України на найближчі роки

Економіка 15:26 - 09 травня 2023

Це кошти, які надаються партнерами у форматі пільгових кредитів і безповоротних грантів. Вони йдуть на фінансування невійськових видатків

Яка стратегія щодо зовнішнього державного боргу у новій програмі МВФ

Яка стратегія щодо зовнішнього державного боргу у новій програмі МВФ

За період з 1 січня по 3 травня Україна залучила фінансування бюджету із зовнішніх джерел на суму 16 535 млн. дол. (сумарна потреба у зовнішньому фінансуванні на цей рік оцінюється від 42 до 48 млрд. дол.).

Деталі

Це кошти, які надаються партнерами у форматі пільгових кредитів і безповоротних грантів. Вони йдуть на фінансування невійськових видатків.

У 2023 році пропорція між кредитами і грантами складає 70:30 на користь кредитів.

Обернена сторона необхідності фінансування значного дефіциту бюджету (19,5% ВВП у 2023 році за останнім прогнозом НБУ) за рахунок зовнішніх кредитів – зростання рівня державного боргу. Так, це кредити які надаються на пільгових умовах із довгостроковою відстрочкою платежу та, як у випадку макрофінансової допомоги від ЄС, із погашенням процентної ставки. Утім все ж це боргові зобов’язання.

За перший квартал 2023 року державний борг збільшився на 8,5 млрд.дол. до 119,9 млрд. дол., в тому числі зовнішній державний борг – на 7,1 млрд. дол. до 78,5 млрд.дол. За прогнозом МВФ, державний борг на кінець 2023 року сягне 98% ВВП (проти 78,5% у 2022 році).

Тому питання зменшення боргового навантаження залишається головним пріоритетом на найближчі роки.

Стратегія щодо зовнішнього державного боргу у новій програмі МВФ включає:

Продовження відстрочки із погашення і обслуговування боргу перед Паризьким клубом ще на 3 роки до кінця 2027 (зараз діє до кінця 2024 року).

Гарантії країн Паризького клубу прийняти остаточне рішення щодо реструктуризації, яке забезпечить відновлення боргової стійкості, до завершення програми EFF.

Україна домовлятиметься щодо реструктуризації з іншими офіційними кредиторами (за межами Паризького клубу) на співставних умовах.

Не пізніше початку 2024 року Україна розпочне перемовини з комерційними кредиторами (власниками євробондів) щодо продовження реструктуризації, і планує досягнути з ними згоди не пізніше середини 2024 року (поточна угода щодо відстрочки платежів спливає у серпні 2024 року)

Україна разом зі своїми союзниками обов’язково знайде спосіб вирішення проблеми неринкового державного боргу, накопиченого внаслідок російської агресії, як за рахунок активних операцій з державним боргом, так і за рахунок заморожених активів країни - агресора.

€189,32 млн від СБ зайшло до держскарбниці України: на що підуть гроші.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин