ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Чому підвищення тарифів в Україні з економічної точки зору є виправданим кроком: пояснення експерта

Економіка 11:16 - 11 липня 2023

Для кожного індивідуального споживача послуг або товарів  підвищення вартості  є певним шоком

На рівні держави питання можливого соціального вибуху через підвищення оплати за комунальні послуги вирішується шляхом надання субсидій для уразливих верств населення

На рівні держави питання можливого соціального вибуху через підвищення оплати за комунальні послуги вирішується шляхом надання субсидій для уразливих верств населення

Одна із найчастіше обговорюваних проблем для пересічних українців —тарифи на ЖКХ. На початку липня вони мали в черговий раз зрости, але керівництво держави запобігло цьому процесу.

Чи актуальне питання підвищення тарифів на ЖКХ та чи є для цього підстави? Із цими питаннями META.UA звернулася до доктора економічних наук Іллі Хаджинова.

— Якщо ми говоримо про підвищення тарифів, тоді ми маємо розглядати це питання з трьох аспектів: по -перше, індивідуальний рівень; по-друге, мікрорівень (рівень підприємства-виробника); по-третє, макрорівень (рівень держави).

Для кожного індивідуального споживача послуг або товарів підвищення вартості є певним шоком, відповіддю на який є обмеження або навіть припинення споживання взагалі. Така реакція споживача зрозуміла для кожного громадянина і є природною, оскільки кожний індивідуум намагається таким чином заощадити кошти, хоча згодом споживання може відновитися на колишньому рівні в міру "звикання" до нової ціни.

Мікрорівень – рівень підприємства-виробника товарів або послуг, витрати підприємств, як і населення, збільшуються, в першу чергу через зростання ціни сировини та палива в наслідок інфляції, з іншого боку підвищення мінімальної заробітної плати для підприємства призводить до зростання частки оплати праці в собівартості товару або послуги. Також впливає на витрати і вік обладнання, стан інженерних мереж, що забезпечують роботу будь-якого підприємства тощо.

Макрорівень – для держави, насправді, інфляція з точки зору наповнення бюджету є вигідною, оскільки при зростанні ціни на товари та послуги зростає і база оподаткування, що призводить до збільшення податкових надходжень і зменшенню дефіциту бюджету. З іншого боку неконтрольована інфляція призводить до знищення національного виробництва і заміщення його імпортом, що можна було спостерігати в Україні наприкінці минулого тисячоліття.

В умовах військового часу навантаження на всі рівні зростає через саму війну: для населення це втрата частини доходу в кращому випадку, втрата майна або в гіршому здоров’я або життя. Для підприємств – відновлення після ушкоджень та техногенних катастроф в наслідок військових дій, зростання кредиторської заборгованості через неспроможність споживачів оплачувати комунальні послуги в зв’язку з втратою частини доходу тощо. Для держави в цілому збільшення в декілька разів військових витрат в тому числі і за рахунок недофінансування інших сфер (освіти, науки, медицини, транспорту тощо).

…Підвищення тарифів в цьому випадку є необхідним кроком, оскільки - це зменшить тиск на підприємства, що надають комунальні послуги, підтримає їхню здатність надавати комунальні послуги постійно: по-перше, через зниження споживання більш дорогої послуги, а по-друге, ціна за послуги буде наближена до витрат на їх виробництво. На рівні держави питання можливого соціального вибуху через підвищення оплати за комунальні послуги вирішується шляхом надання субсидій для уразливих верств населення. Слід звернути увагу, що сума наданих субсидій буде меншою за додаткові обсяги податкових надходжень від зростання цін, - зазначив Ілля Хаджинов.

Зірка серіалу "Слід" оцінила зменшення долі україномовного дубляжу у кінотеатрах.

Джерело: meta.ua

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин