Чи капіталізована банківська система України нині, чи може абсорбувати кредитні ризики?
Поточне значення H2 майже у 2,5 рази більше за нормативне, H3 – у два рази
Звісно остаточні висновки щодо достатності регулятивного і основного капіталу щодо всіх банків будуть зрозумілі на кінець цього року за підсумками стрес-тестів
Показник достатності капіталу банків сягнув історичного максимуму. За даними НБУ, на 1 липня норматив адекватності регулятивного капіталу (H2) по банківській системі становив 23,77% (проти 19,68% на початок 2023 року).
Деталі
Це історичний рекорд, щонайменше за останні 20 років, за які доступна відповідна статистика. Попередній найкращий результат було зафіксовано на 1 травня 2021 року (23,02%).
Показник достатності основного капіталу (H3) склав 14,51% (максимум з листопада 2021 року).
Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев нагадує, показник Н2 міряє співвідношення регулятивного капіталу до суми вартості всіх активів і позабалансових зобов’язань, зважених і згрупованих залежно від кредитного ризику. Разом із нормативом достатності основного капіталу, він є основним показником, який показує здатність банку розраховуватись за своїми зобов’язаннями за рахунок власного капіталу. H2 має бути не менше 10%, H3- 7%.
Таким чином, поточне значення H2 майже у 2,5 рази більше за нормативне, H3 – у два рази. Звісно остаточні висновки щодо достатності регулятивного і основного капіталу щодо всіх банків будуть зрозумілі на кінець цього року за підсумками стрес-тестів. Але на сьогодні банківська система більш ніж адекватно капіталізована і може абсорбувати кредитні ризики (і збитки), зумовлені війною.
Це забезпечено за рахунок регуляторних послаблень, уведених з початку війни, і підтримання високої прибутковості банківської системи, насамперед, процентних доходів за операціями з державними цінними паперами. Розширення кредитування, що можливо лише за умови збереження стійкості банківської системи, має стати одним з прискорювачів економічного зростання і відновлення після війни.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!