ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Експерти проаналізували, наскільки ефективні санкції проти рф та як їх можна покращити

Економіка 08:31 - 14 липня 2023

Українські експерти провели круглий стіл, на якому обговорили дієвість антиросійських санкцій та можливості їх вдосконалення

Експерти під час дискусії

Експерти обговорили дієвість антиросійських санкцій/Фото: Military Media Center

У Military Media Center провели круглий стіл на тему "Чому росія обходить міжнародні санкції", на якому українські експерти проаналізували дієвість антиросійських санкцій та можливості їх вдосконалення.

Деталі

Голова Українського центру безпеки та співпраці Сергій Кузан під час дискусії експертів зазначив, що деякі санкції проти російської федерації працюють. Експерт зауважив:

Санкції діють. Приміром, казанський вертолітний завод внаслідок припинення торгівлі з українськими підприємствами зміг виконати план менше ніж на 50%. Планувалося побудувати понад 100 одиниць МІ-8, але їм це не вдалося. Також постраждав від санкцій російський АвтоВАЗ, виторг якого зменшився на 44%, а його супутніх активів — на 3%, при цьому чистий прибуток знизився у сім разів.

Від санкцій потерпає і банківська система росії. За словами завідувач сектору санкційної політики ДВП та СП Міністерства оборони України Олександр Реміняка, російський банк ВТБ уже дістав збитків на пів трильйона рублів.

Олександр Реміняка. Фото: Military Media Center

При цьому учасники круглого столу дійшли висновку, що наразі рф адаптувалася до чинних обмежень й, завдяки сірому імпорту та допомозі третіх країн, частково відновила канали отримання товарів подвійного призначення, які надалі використовуються для виробництва зброї.

Для підвищення дієвості санкцій експерти пропонують посилення заходів експортного контролю, налагодження обміну інформацією між країнами-союзницями, а також безпосередньо працювати урядам країн з виробниками чутливого обладнання. Сергій Кузан підкреслив:

Ми маємо констатувати факт, що санкції діють недостатньо ефективно і є механізми їх обходу. Причому такі механізми, які дозволяють компаніям свідомо та умисно порушувати обмеження, а це означає порушення самих принципів на яких запроваджувалися обмеження.

Сергій Кузан. Фото: Military Media Center

Окрему увагу експерти виділили ефективності енергетичного пакета санкцій, адже росія отримує основний дохід й фінанси для агресії саме з продажу енергоресурсів. На думку директора енергетичних програм Центра Разумкова Володимира Омельченко, попри дієвість запроваджених нафтових обмежень, санкційні обмеження майже не торкнулись сфер зрідженого газу та атомної енергетики, а це окрема стаття доходів рф. Він пропонує українським партнерам з ЄС та країн Великої сімки вивчити ці питання та "пропонувати нові санкційні підходи щоби поступово обрубувати енергетичні щупальця росії".

Омельченко також наголосив, що росія на 90% втратила найбільш ліквідний європейський ринок природного газу. У 2021 році експортні постачання росією природного газу становили 180 млрд кубометрів, а в першому півріччі цього року вони склали лише 12 млрд кубометрів й до кінця року не мали б перевищити 20-24 млрд кубометрів. Це сталося завдяки цілеспрямованій політиці відмови європейських країн та недолугому рішенню російського керівництва щодо вимог розрахунків у рублях.

Володимир Омельченко. Фото: Military Media Center

Разом з тим Омельченко зазначив, що у цей період росії вдалося на 20% наростити постачання LNG-газу в європейські країни, зокрема в Іспанію. Тому виникає необхідність запровадження обмежень і в цьому секторі. Аналогічна ситуація зі скрапленим автомобільним газом. Також експерт наголошує на потребі окремого врегулювання сектору атомної енергетики, де в деяких позиціях, зокрема послугах збагачення, росія є монополістом ринку й використовує свою позицію для тиску на МАГАТЕ.

Також Сергій Кузан зазначив, що деякі країни й компанії розуміють, що вони обходять антиросійські санкції, хоч при цьому формально і не порушують законодавство ЄС. За словами експерта, навіть для західних компаній є "лазівки", що дозволяють росіянам отримувати мікросхеми для своїх ракет. Експерт зауважив:

Тобто для кожної такої деталі потрібен свій ланцюжок поставок. І звичайно, що є по кілька фірм-прокладок, через які проводяться тільки документи, а не самі товари. Ми маємо констатувати факт, що санкції діють далеко недостатньо ефективно.

За словами експерта, це значить, що порушуються загалом принципи, на яких запроваджувались обмеження проти росії. Кузан вважає, що санкції мають бути запроваджені не лише для країни-агресора, але й для "третіх" країн, які допомагають їй обходити ці обмеження.

Раніше у Military Media Center відбулася дискусійна панель на тему "Підсумки та оцінки Вільнюського саміту НАТО". Експерти проаналізували перспективи вступу України до НАТО, згідно рішень та заяв лідерів держав Альянсу.

Джерело: Military Media Center

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин