Головне про державний борг: динаміка зростання та бюджетне відшкодування
За час повномасштабної війни частка офіційних кредиторів (МФО, уряди) у зовнішньому державному боргу збільшилась з 50% до 70%

Проблема відшкодування ПДВ, яка гостро постала на кінець минулого року, вирішена/Фото: pixabay
Тенденції у динаміці державного боргу останнім часом є незмінними. Спостерігається значний неринковий дефіцит бюджету. Головне про державний борг у червні, першій половині 2023 року та з початку війни розповів голова Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.
Головне про державний борг
На 30 червня державний та гарантований державою борг становив 4 710,4 млрд грн або 128,8 млрд дол. у валютному еквіваленті.
За останній звітний місяць держборг зріс на 2,5%: у гривні + 116,9 млрд грн, у валютному еквіваленті +3,2 млрд дол.
97% зростання держборгу у червні припало на зовнішні запозичення: залучення чергового траншу макрофінансової допомоги від ЄС, другого траншу кредиту за програмою EFF з МВФ, позики від Світового банку.
За першу половину року державний борг збільшився на 15,6%: у гривні +635 млрд грн, у валютному еквіваленті +17,4 млрд дол.
За словами Гетманцева, тенденції у динаміці державного боргу останнім часом є незмінними. Спостерігається значний неринковий дефіцит бюджету, обумовлений війною. Цей дефіцит фінансується переважно за рахунок зовнішніх ресурсів.
Приблизно 40% з цього зовнішнього фінансування припадає на гранти, що є безповоротною допомогою переважно від США. Решта (60%) – це пільгові кредити, оберненою стороною яких є зростання рівня зовнішнього боргу і державного боргу в цілому.
Зокрема, за 15 місяців повномасштабної війни державний борг збільшився на 38% (+35,5 млрд дол.). 85% цього приросту обумовлюється зростанням зовнішнього державного боргу. Останній за цей час збільшився на 53,2% (+30,2 млрд дол.).
Відповідно погіршилась структура держборгу. Частка зовнішнього боргу зросла до 67,6% (до війни 60,9%), державного боргу у валюті (зовнішній + валютні ОВДП) – до 70,6% (65,1%).
У структурі зовнішнього боргу найбільше за цей час зросла заборгованість перед міжнародними фінансовими організаціями (у 2,1 рази або +25,5 млрд дол.), перед урядами іноземних держав (у 4,6 рази або +5,3 млрд дол.).
Позитивні нюанси збільшення обсягів зовнішнього держборгу
Тягар таких запозичень для бюджету і платіжного балансу наразі є контрольованим. Хоча сам зовнішній борг зріс більш ніж на половину у порівнянні з першим півріччям минулого року, платежі з його погашення і обслуговування зменшились на 30%. За 6 місяців 2023 року такі платежі склали у валютному еквіваленті 1,22 млрд дол. у порівнянні з 1,76 млрд дол. у першій половині 2022 року (1,95 млрд дол. за 6 місяців 2021 року).
Як пояснив Данило Гетманцев, це є наслідком реструктуризації і надзвичайних пільгових умов, на яких надається офіційне зовнішнє кредитування з початку війни.
Попри очікуване зростання зовнішнього державного боргу на фінансування дефіциту бюджету, тягар державного боргу за підтримки партнерів й надалі лишатиметься контрольованим і таким, що не підриватиме довгострокову макроекономічну стійкість.
Бюджетне відшкодування станом на серпень 2023 року
Інформація щодо бюджетного відшкодування станом на 01.08.2023 (з початку року):
- заявлено до бюджетного відшкодування – 67 022,6 млн грн
- узгоджено до відшкодування – 65 626,7 млн грн
- відшкодовано узгоджені суми – 82 005,3 млн грн
- не відшкодовано (платіжки знаходяться на виконанні в Казначействі) – 156,2 млн грн
- упереджено за результатами перевірок (ППР винесено) – 5 228,0 млн грн
Таким чином проблема відшкодування ПДВ, яка гостро постала на кінець минулого року, вирішена.
Раніше ми писали, що гривня знову посилиться, а інфляція зменшиться. За місяць Нацбанк залучив 2,5 рази більше валюти.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!