Частка держави на банківському ринку росте: висновки огляду сектору від НБУ
Нацбанк поділився висновками щоквартального огляду банківського сектору в Україні

Висновки огляду банківського сектору від НБУ/Фото: Eduardo Soares/Getty Images
Національний банк України провів другий щоквартальний огляд банківського сектору у 2023 році. Найцікавішим у цій частині року було збільшення державної частки на банківському ринку. Тепер держава володіє понад половиною банківських активів.
Деталі
З націоналізованим у липні Сенс банком (колишній Альфа-банк) частка держбанків в активах і депозитах фізосіб зросла відповідно до 53,2% і 65,1%. Вкінці 2022 року ці показники становили 50,6% і 60,7%.
В НБУ також помітили, що на банківському ринку зростає концентрація, зокрема в частині депозитів населення. У ІІ кварталі частка чистих активів найбільших 20 банків зросла до 93,2% (проти 92,8% на кінець 2022 року і 90,6% на початок повномасштабної війни). Ринок залишається висококонцентрованим насамперед у частині розміщення депозитів населення, де на топ-20 банків припадає 97,2% таких вкладів.
Також помітно, що банки оптимізовують свої мережі. У першій половині 2023 року кількість відділень скоротилась на до 5153 одиниць (на 183 відділення).
Українські мігранти скорочують витрати.Помітно зменшилися розрахунки картками за кордоном. У червні вони скоротились до 18,64 млрд. грн. Це на 10,5% менше в порівнянні з тим же періодом у 2022 році. Розрахунки картками за кордоном у 2-му кварталі були на 14,3% меншими, ніж у І кварталі 2023 року і на 17% меншими ніж у ІV кварталі 2022 року.
73% платіжних карток припадає на державні банки. Абсолютним лідером залишається ПриватБанк із 26,5 млн випущеними картками (57% від усіх активних).
Важливим є те, що гривневі кредити населенню в другому кварталі вперше з початку війни зросли на 4,5%. Це може говорити про початок відновлення кредитування в Україні, але в умовах війни воно залишатиметься пригніченим.
Новий звіт НБУ говорить про те, що для банківського сектору найближчим часом не виникатиме великих ризиків й фінустанови зможуть підтримувати прибутковість. Важливо, що перші оцінки стрес-тестів 20 найбільших банків не виявили суттєвих недооцінок кредитного ризику і відповідно потреба у докапіталізації навряд чи буде значною.
Ми також повідомляли, що у ніч на 18 серпня найвідоміша й найдорожча криптовалюта у світі біткоїн пережила найбільше денне падіння з часу краху криптобіржі FTX.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!