Більшість не знає, а НБУ пояснює: депозитні сертифікати допомагають боротися з інфляцією
Інфляція "краде" гроші у громадян, адже фактично знецінює доходи та заощадження, так вважав 40-й Президент США Рональд Рейган

Коли відкривати депозит? Чи варто довіряти національній валюті? Що буде з вартістю грошей в країні через рік?
40-й Президент США Рональд Рейган порівнював зависоку інфляцію з озброєним грабіжником. Вона так само "краде" гроші у громадян, адже фактично знецінює доходи та заощадження. Саме тому більшість сучасних центральних банків у ринковій економіці контролюють інфляцію, тобто темпи зростання цін.
Деталі
Розуміння того, як, чому та за допомогою яких інструментів НБУ впливає на збереження макрофінансової стабільності важливе і для повсякденних рішень. Навіть у надскладних умовах повномасштабної війни. Коли відкривати депозит? Чи варто довіряти національній валюті? Що буде з вартістю грошей в країні через рік?
НБУ пропонує "прокачати" знання про роботу центробанку.
Цього тижня НБУ відповідає на найбільш розповсюджені питання про монетарну політику та депозитні сертифікати.
Отже, як НБУ бореться з інфляцією і навіщо йому для цього депозитні сертифікати?
Щоб приборкати інфляцію, центральні банки підвищують свою ключову ставку (в Україні – облікова ставка), яка є головним маркером вартості грошей в економіці. На ключову ставку орієнтується "перший поверх" фінансової системи – банки. Коли центральний банк підвищує ставку, фінустанови з часом починають підвищувати ставки за вкладами для населення та бізнесу. Вищі ставки мотивують населення більше заощаджувати в національній валюті замість того, щоб витрачати кошти на споживання та валюту. Відповідно попит на товари та долар знижується, що стримує зростання цін.
"Ліфтом", який передає це підвищення ключової ставки спочатку до банківських ставок, а потім і до інфляції, є ставки за операціями центробанку з комерційними банками, серед яких – депозитні операції (в Україні – депозитні сертифікати).
Як вони працюють? Це аналог короткострокового вкладу. Банки можуть розміщувати кошти в НБУ та отримувати дохідність на рівні, близькому до ключової ставки. Коли центральний банк збільшує свої ставки, банки відповідно можуть підвищити вартість депозитів для бізнесу та населення.
Такі операції використовує більшість центробанків світу, як-от центральні банки Польщі, Чехії, Європейський центральний банк та Федеральна резервна система США.
На що вплинуло збільшення ставки за депозитними сертифікатами?
Завдяки високим ставкам за депозитними сертифікатами НБУ банки можуть пропонувати високі відсотки за гривневими депозитами і своїм вкладникам.
Щоб зрозуміти, чи достатньою є ставка за банківським депозитом, потрібно дивитися на інфляцію, яка буде на момент закінчення терміну вкладу. НБУ прогнозує, що інфляція наприкінці року знизиться до 10,6%, а наступного року – до 8,5%. Відповідно поточні ставки банків дають змогу людям не лише захиститися від інфляції, а й примножити власні доходи. Завдяки цьому гривневі інструменти можуть зараз конкурувати з інструментами в іноземній валюті, навіть в умовах значної невизначеності.
Натомість навесні минулого року (коли ставки за депозитними сертифікатами були значно нижчими) важко було знайти депозити навіть під 10%. Така дохідність не захищала вкладників від очікуваної інфляції. В результаті вкладники знімали з рахунків гривневі заощадження та купували валюту. Це створювало тиск на курс гривні та додатково провокувало зростання цін. Така ситуація загрожувала глибокою валютною кризою та затяжними періодами високої інфляції.
Саме тому НБУ підвищив облікову ставку і, відповідно, ставки за депозитними сертифікатами для банків. У результаті сьогодні маємо геть іншу ситуацію. Банки підвищили ставки за строковими депозитами населення у гривні до 15–20%, що забезпечило захист заощаджень від інфляції.
Частка держави на банківському ринку росте: висновки огляду сектору від НБУ.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!