RU UA
1

Дослідження показало, чи впливає вживання марихуани на опіоїдну залежність

Здоров'я 14:26 - 16 січня 2024

У медіа давно точаться суперечки: одні вважають, що вживання марихуани сприяє опіоїдній залежності, а інші вважають, що навпаки – запобігає

Листя марихуани

Чи може канабіс вплинути на опіоїдну залежність: відповідь вчених/Фото: Tim Foster/Unsplash

У Мережі інколи розпалюються суперечки щодо впливу марихуани на опіоїдну залежність чи залежність від інших наркотиків. Одна сторона заявляє, що вживання канабісу посилює залежність або сприяє вживанню важчих наркотиків, тоді як інша заперечує це, навіть зазначаючи, що марихуана навпаки запобігає опіоїдній залежності. Здається, нове дослідження ставить крапку в цих суперечках.

Деталі

Вчені не виявили жодного зв’язку між вживанням канабісу та немедичним використанням опіоїдів у людей, які отримували фармакотерапію для лікування розладів, пов’язаних із вживанням опіоїдів. Отримані дані не підтверджують ані того, що вживання канабісу призводить до вживання опіоїдів, ані того, що воно ефективно зменшує його.

Канабіс набув популярності, частково завдяки його широкій легалізації, що призвело до думки, що завдяки меншим пов’язаним ризикам порівняно з "важчими" наркотиками він може бути ефективним засобом лікування наркозалежності, особливо залежності від опіоїдів.

Оскільки 60 мільйонів людей у ​​всьому світі борються з опіоїдною залежністю, а понад 100 000 помирають щороку від передозування опіоїдами, питання, чи може канабіс допомогти людям відмовитися від опіоїдів, є актуальним і заслуговує на негайну відповідь.

Тож дослідники з університетів Рібейран-Прету та Сан-Паулу, Бразилія, медичного центру університетських лікарень Клівленда та Єльської школи медицини провели систематичний огляд і метааналіз, щоб отримати остаточну відповідь щодо того, чи допомагає канабіс, чи заважає тим, хто хоче кинути опіоїди. Провідний автор дослідження Габріель Коста зазначає:

Пояснення того, як канабіс та опіоїди взаємодіють, має вирішальне значення, якщо ми хочемо надати медичним працівникам можливість проводити лікування залежностей на основі доказів, запобігати смертям від передозування та рятувати життя.

Дослідники розглянули 10 досліджень за участю 8367 учасників (38% жінок), які отримували замісну терапію опіоїдами – бупренорфін (21,3%), метадон (76,3%) або налтрексон (2,4%) – для лікування розладу, пов’язаного з вживанням опіоїдів. Протягом середнього періоду спостереження, який становив близько 10 місяців, за учасниками спостерігали стосовно немедичного використання опіоїдів, включаючи використання опіоїдів, які їм не прописали, прийом опіоїдів у більшій кількості, ніж призначено, або використання опіоїдів без рецепта.

Частота вживання опіоїдів порівнювалася між особами, які вживали марихуану, зазвичай отриману з нерегульованого джерела, і тими, хто не вживав цього. Дослідники не виявили зв’язку між вживанням канабісу та рівнем вживання немедичних опіоїдів. Коста заявив:

Загалом ми не виявили істотного зв’язку між каннабісом і немедичним використанням опіоїдів серед пацієнтів, які отримують фармакотерапію розладів, пов’язаних із вживанням опіоїдів. Ці результати не підтверджують занепокоєння з приводу того, що канабіс збільшує немедичне вживання опіоїдів особами, які лікуються від розладу вживання опіоїдів, і не підтверджують його ефективність у зниженні немедичного вживання опіоїдів.

Співавтор дослідження Жоао Де Акіно зазначив, що ці висновки ставлять під сумнів неефективну практику примусової відмови від канабісу як умови для надання життєво важливих ліків проти опіоїдних розладів. Дослідник наголошує:

Наші дані свідчать про те, що системи охорони здоров’я мають натомість застосовувати індивідуальні підходи до лікування, які враховують обставини кожного пацієнта. Це включало б оцінку розладу вживання канабісу, проблемної моделі вживання канабісу, яка впливає на самопочуття та здатність людини функціонувати, вирішення потреб щодо лікування болю та лікування супутніх психічних станів, таких як депресія та тривога.

Дослідники усвідомлюють обмеження свого дослідження, включаючи непослідовність звітів про вживання опіоїдів і канабісу, різноманітні методологічні підходи та загальну відсутність досліджень, спеціально розроблених для розуміння зв’язку між канабісом і подальшим немедичним вживанням опіоїдів. Вони зазначають, що хоча результати їхнього дослідження застосовні до звичайних споживачів канабісу, вони можуть не стосуватися осіб із розладом, пов’язаним із вживанням канабісу.

Нагадаємо, 21 грудня 2023 року Рада ухвалила законопроєкт про медичний канабіс у другому читанні. Законопроєкт регулює обіг канабісу лише в медичній, промисловій та науковій діяльності.

Джерело: New Atlas

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин