ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Чим замінити солодке і борошняне під час дієти: 10 корисних і смачних продуктів

Здоров'я 09:48 - 15 лютого 2024

Зібрали список продуктів, якими можна замінити цукор при правильному харчуванні

Чим замінити солодке і борошняне під час дієти: 10 корисних і смачних продуктів

Чим замінити цукор під час дієти / Фото: Getty Images

Усі ми розуміємо, що цукор не найкращим чином впливає на наш організм, тому його краще вживати в міру. Для оптимального здоров'я, життя та функціонування загалом людині взагалі не потрібен доданий цукор. Ми в достатньому вигляді отримуємо його разом із фруктами, овочами, цільнозерновими, бобовими тощо.

Чому нам так хочеться солодкого?

За достатку солодкого на вітринах кафе і полицях магазинів буває важко навіть мінімізувати споживання, не те що відмовитися. Адже потяг до солодкого - це еволюційний механізм, спрямований на отримання головного джерела енергії - глюкози - і, як наслідок, виживання. Споживання цукру сприяє викиду дофаміну, ми відчуваємо прилив сил, наш настрій підвищується, а слідом за цим зростає і потяг до солодкого.

Тяга до солодкого збільшується в тих, хто занадто мало їсть, тобто коли організм відчуває голод.

Чим замінити солодощі до чаю?

Багато хто задається питанням, чим замінити солодощі до чаю і чи взагалі варто це робити. Перш ніж давати відповідь, спочатку потрібно розібратися, чим шкідливий цукор і чому його споживання необхідно обмежувати.

Цукор у чистому вигляді - це порожня калорія. А значить, що додавання його до страв і напоїв сильно збільшує їхню калорійність, але не несе будь-якої поживної цінності - вітамінів і мінералів. Організм зазвичай досить швидко засвоює такі продукти і напої, після яких хочеться їсти. То чим же замінити солодощі під час схуднення?

Солодких продуктів, у яких природним чином міститься цукор, досить багато. Наприклад, фрукти і молочні продукти містять натуральні цукри, але організм ці продукти перетравлює повільніше, що і робить їх надійнішим джерелом енергії. Такі продукти містять поживні речовини, наприклад, клітковину, багато вітамінів і мінералів.

Навіть якщо ви захочете замінити цукрову здобу іншими продуктами, пам'ятайте, що урізноманітнення раціону залишається важливим завданням, і заміна тістечок на пастилу також дасть вам змогу спробувати нові продукти та урізноманітнити ваш раціон.

Ягоди та фрукти - природні цукрозамінники

Ягоди та фрукти чудово замінюють цукор / Фото: Getty Images

У фруктах міститься фруктоза - натуральний цукор і вони дуже приємні на смак. Завдяки високому вмісту клітковини природні цукри повільніше засвоюються, а отже не відбувається різких стрибків глюкози в крові. Фрукти та ягоди містять багато вітамінів, антиоксидантів і мінералів, що робить їх не тільки смачними, а й корисними.

Додайте полуницю або лохину в йогурт і смачний перекус або десерт до чаю у вас готовий.

Сухофрукти і горіхи

Сухофрукти та горіхи можуть бути корисною заміною десертам. Вони не тільки мають солодкий смак, а й задовольняють потребу організму в поживних речовинах.

У горіхах міститься чимало білків і жирів, а також вони багаті вітамінами, наприклад, бразильські горіхи - джерело селену, а у волоських горіхах міститься багато омеги-3.

Сухофрукти багаті на клітковину, яка сприяє нормалізації травлення і сприятливо впливає на мікрофлору кишечника. І ті, й інші продукти захищають наші клітини від вільних радикалів, оскільки містять природні антиоксиданти.

Але не варто забувати, що обидва продукти вельми калорійні і їх не варто вживати в невеликих кількостях. Вистачить трьох-чотирьох горішків на день, якщо калорійність раціону важлива для вас.

Морозиво

Для різноманітності можна з'їсти морозиво, особливо коли хочеться охолодитися. Невелика кількість морозива не завдасть шкоди вашому здоров'ю та дієті.

Магазинне морозиво зазвичай містить значну кількість цукру. Його можна приготувати вдома самостійно з йогурту та заморожених фруктів.

Як приготувати? Не розморожуючи фрукти, змішайте їх з йогуртом і подрібніть у блендері - м'яке фруктове морозиво готове до вживання.

Зважайте на склад вашого морозива і вживайте його в рамках збалансованого харчування.

Бджолиний натуральний мед

Мед містить більше вуглеводів, тому ним можна насититися / Фото: Getty Images

Зазвичай, мед солодший за цукор, тому в деяких рецептах замість цукру можна використовувати меншу кількість меду. Але зате в меді трохи більше вуглеводів і більше калорій на чайну ложку, ніж у цукровому піску. Таким чином, немає особливої різниці, що обирати мед чи цукор.

Мармелад без цукру

Мармелад хоч і рекомендують діабетикам і навіть на пачці пишуть, що він не містить цукру, але він все одно належить до десертів. Адже він солодкий на смак, а отже, його кількість у раціоні слід обмежувати.

Досить часто традиційний цукор у мармеладі замінюється доданою фруктозою або підсолоджувачами. Навіть якщо на пачці написано, що в складі тільки яблучне пюре, мармелад не можна до яблука, коли фрукти піддаються тривалій обробці, цукор, який у них міститься, може концентруватися й надавати солодшого смаку продукту, а після сильної переробки цукор швидше всмоктується в кров.

Мармелад зазвичай виготовляють із використанням штучних підсолоджувачів, таких як аспартам, що робить його значно менш калорійним і містить менше вуглеводів, ніж звичайний мармелад.

Натуральна пастила

Пастила - чудовий цукрозамінник / Фото: Pinterest

Це фруктове пюре висушене в сушарці або духовці, корисний і поживний десерт. Він може замінити цукерки.

Таку пастилу зручно брати з собою, вона низькокалорійна і цілком може бути частиною збалансованої дієти. Вибирайте ту, у якій немає в складі доданого цукру.

Натуральний чорний шоколад

Хоч темний шоколад і містить корисні антиоксиданти й мінерали, у ньому теж багато цукру й жиру, що робить його досить калорійним продуктом, яким не варто зловживати.

Мюслі в батончиках

Це дуже зручна їжа. Мюслі приготовані без доданого цукру і в їхньому складі містяться тільки сухофрукти та горіхи.

Зазвичай виробники додають у мюслі мед, сироп або олію, саме тому важливо звертати увагу на поживну цінність і порівнювати їхній склад, обирати ті, де менше додано цукру та жирів. Як і в інших випадках, можна, але небагато.

Овочеві та ягідні чіпси

Овочеві та ягідні чіпси замінять вам солодке / Фото: Pinterest

Цей продукт часто вважається здоровішою заміною солодким десертам чи закускам. Фруктові чіпси зазвичай виготовляються зі свіжих фруктів: яблук, бананів, манго, полуниці. Якщо вони приготовані без використання доданого цукру й олії, то цілком можуть бути варіантом для солодощів до чаю під час схуднення.

Завжди важливо звертати увагу на етикетки, калорійність і використання олії під час приготування.

Чим можна замінити борошняне?

Якщо ваша мета - усунути з раціону випічку, але при цьому ви залишаєтеся пристрасним її шанувальником, спробуйте замінити здобу на хлібці з цільних зерен.

Також ви можете спробувати приготувати тостовий хліб з арахісовою пастою і бананом - це буде доволі солодко, але водночас поживно.

Поради щодо харчування без солодкого

Якщо ви вирішили, що збираєтеся зменшити кількість десертів у своєму раціоні, почніть з аналізу: запишіть і порахуйте, скільки доданого цукру ви їсте, сюди увійде мед, сироп, цукор, патока тощо.

Якщо ви вирішили, що збираєтеся зменшити кількість десертів у своєму раціоні, почніть з аналізу: запишіть і порахуйте, скільки доданого цукру ви їсте, сюди увійде мед, сироп, цукор, патока тощо.

Почніть з того, щоб зменшити споживання цукру, який ви додаєте при приготуванні страв, удвічі.

Наступним кроком буде обмеження вживання солодких напоїв. Порівнюйте етикетки продуктів харчування та обирайте продукти з найменшою кількістю доданого цукру.

Додайте фрукти. Замість додавання цукру до пластівців або вівсянки спробуйте свіжі фрукти (банани, вишню чи полуницю) або сухофрукти (родзинки, журавлину чи абрикоси). Додавайте в їжу спеції замість цукру. Спробуйте імбир, запашний перець, корицю або мускатний горіх.

Як відмовитися від солодкого при правильному харчуванні / Фото: Getty Images

Замініть йогурт зі смаком чорниці на звичайний йогурт із додаванням свіжої чорниці. Замість кетчупу - томатна паста. У каву замість цукру додайте корицю.

Ще одна важлива порада: пийте багато води. Перед тим, як налити собі філіжанку кави або чаю, переконайтеся, а чи точно ви хочете саме цей напій? Можливо, річ у спразі? Можливо, варто випити склянку води.

Не зводьте все нанівець, адже будь-яка повна заборона призводить до зриву.

Зменшивши кількість десертів, не забувайте про те, що замість них потрібно буде додати й інші продукти з достатньою калорійністю та поживністю. Адже десерти не тільки були смачними, а й насичували наш організм.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин