RU UA
1

Надмірні фізичні вправи можуть погіршити здоров’я: пояснення кардіолога

Здоров'я 11:48 - 27 лютого 2024

Помірні фізичні вправи корисні для серця, але надто інтенсивні фізичні вправи можуть спричинити феномен, відомий як "атлетичне серце", що пов’язано з ризиком для здоров'я

Спортсмени у спортзалі

Надмірні заняття спортом можуть нашкодити серцю/Фото: Sam Moghadam Khamseh/Unsplash

Клініцисти, науковці та працівники охорони здоров’я давно визнали фізичні вправи як важливий спосіб підтримувати здоров’я протягом усього життя людини. Вони покращують загальну фізичну форму, допомагають будувати сильні м’язи та кістки, знижують ризик хронічних захворювань, покращують настрій і уповільнюють фізичний занепад.

Деталі

Фізичні вправи критично важливі для здоров'я серця, зокрема при високому тиску, високому рівні холестерину чи ожирінню. Проте, як кажуть: що забагато, то нездорово. Це стосується й фізичних вправ, адже, за словами професора кардіології з Університету Колорадо Вільяма Корнвелла, велика кількість фізичних вправ протягом життя також може завдати шкоди серцю, що призведе до розвитку захворювання, яке називається атлетичним серцем.

Американська кардіологічна асоціація зазвичай рекомендує щотижня виконувати 150 хвилин вправ середньої інтенсивності, наприклад швидкої ходьби, або 75 хвилин інтенсивних вправ, таких як біг. Вона також рекомендує виконувати вправи для зміцнення м’язів принаймні двічі на тиждень.

Фото: Unsplash 

За словами Корнвелла, коли люди перевищують ці вказівки, серце може перебудуватися у відповідь, тобто починає змінювати свій розмір і форму. В результаті може також змінитися функція серця. Ці зміни в структурі та функції серця у людей, які займаються великими фізичними навантаженнями, називаються атлетичним серцем або серцем атлета. Це не обов’язково викликає проблеми, але в деяких людей воно може збільшити ризик певних захворювань.

Кардіолог зазначає, що для розуміння того, як фізичні вправи впливають на серце, важливо зрозуміти, якими вправами ви займаєтеся. Їх поділяють на два типи: динамічні та статичні.

Динамічні вправи, такі як біг, лижні перегони та футбол, вимагають, щоб серце перекачувало більшу кількість крові порівняно з кількістю, що надходить до тіла в стані спокою, щоб підтримувати активність. Наприклад, під час бігу кількість крові, яку серце перекачує до тіла, може збільшитися в три-п’ять разів порівняно зі станом спокою.

Статичні вправи, такі як важка атлетика, гімнастика або скелелазіння, вимагають від тіла використання скелетних м’язів, щоб штовхати або тягнути велику вагу. У той час як серце дійсно перекачує більше крові до скелетних м’язів, які працюють під час цих видів діяльності, такі вправи залежать від здатності м’язів переміщувати вагу. Наприклад, щоб робити скручування з гантелями, біцепс повинен бути достатньо сильним, щоб підняти потрібну вагу.

Деякі вправи, як-от веслування чи їзда на велосипеді, є водночас дуже динамічними та дуже статичними, оскільки вони вимагають від серця перекачування великої кількості крові, водночас вимагаючи великої кількості м’язової сили для підтримки зусиль.

Фото: Sven Mieke/Unsplash

Важливо розрізняти динамічні та статичні вправи, оскільки серце по-різному адаптується до типу вправ, які ви виконуєте з часом. Динамічні вправи збільшують об’єм крові, що прокачується через серце, і з часом можуть спричинити збільшення або розширення серця. Статичні вправи збільшують тиск на серце, а також можуть спричинити його збільшення з часом, але з потовщеними стінками.

За словами Корнвелла, до розвитку атлетичного серця може призвести надмірне виконання вправ, наприклад, понад години на день протягом більшості днів тижня. Серце атлета часто розвивається у спортсменів, які виконують вправи на витривалість, як-от марафонці.

У бігунів, наприклад, серце перебудовується у відповідь на необхідність перекачувати великий об’єм крові. У результаті камери серця збільшуються, щоб утримувати та перекачувати більше крові. Серед важкоатлетів серце перебудовується, потовщується у відповідь на збільшення тиску на серце.

По-перше, у спортсменів із помітно збільшеним серцем може бути ризик розвитку фібриляції передсердь, яка є порушенням серцевого ритму, яке зазвичай виникає у літніх людей або людей з високим кров’яним тиском або серцевою недостатністю. Порушення серцевого ритму викликають занепокоєння, оскільки можуть призвести до інсульту.

Є багато потенційних причин виникнення фібриляції передсердь у спортсменів. Розширене передсердя — верхня камера в серці — може запалитися та утворити рубцеву тканину, підвищуючи ризик фібриляції передсердь. Стрес і фактори навколишнього середовища також можуть працювати разом, щоб збільшити ризик аритмії.

Кальцифікація коронарних артерій, або CAC, є ще однією проблемою серед елітних спортсменів. Кальцифікація коронарних артерій, яка зазвичай виникає у людей похилого віку або людей з факторами ризику ішемічної хвороби серця, підвищує ризик серцевого нападу або інсульту.

Фото: Jordan Brierley/Unsplash

Не зовсім зрозуміло, чому в елітних спортсменів розвивається кальцифікація коронарних артерій. На щастя, схоже, що спортсмени не мають підвищеного ризику серцевого нападу, навіть серед тих, хто має дуже високий рівень CAC. Наприклад, велике дослідження за участю майже 22 000 учасників показало, що навіть спортсмени, які займалися великими фізичними навантаженнями та мали підвищений рівень CAC, не мали підвищеного ризику смерті від серцево-судинних захворювань протягом десяти років спостереження.

Деякі спортсмени справедливо стурбовані накопиченням кальцію в серцевих артеріях і можуть задуматися, чи варто їм приймати такі ліки, як аспірин. Але ризики відрізняються від людини до людини, тому будь-кому, кого турбує CAC, слід поговорити зі своїм лікарем.

Хоча елітні спортсмени можуть мати підвищений ризик розвитку атлетичного серця, фізичні вправи, безсумнівно, залишаються одним із, якщо не найкращим, методом підтримки здорового способу життя.

Наприклад, якщо хтось не займається регулярними фізичними вправами, його серце стане жорстким і не перекачуватиме кров так добре, як раніше. Звичайні вправи, особливо динамічні, такі як біг — зберігають податливість серця та запобігають затвердінню. Податливе серце розширюється набагато більше, коли воно наповнюється кров’ю, а також викачує більше крові з кожним ударом серця. Жорстке серце насилу наповнюється кров’ю та перекачує кров тілом.

Як правило, регулярні фізичні вправи протягом дорослого віку заохочують серце залишатися сильним і гнучким навіть у старості. Навіть якби хтось почав регулярно займатися фізичними вправами лише у віці від 40 до 50 років, можна усунути деякі наслідки сидячого старіння.

Наприклад, дослідження 2018 року за участю 53 людей, які ведуть малорухливий спосіб життя, переважно у віці близько 50 років, показало, що у тих, хто брав участь у дворічній програмі тренувань із поєднанням бігу, їзди на велосипеді та еліптичних вправ, серце стало більш поступливим порівняно з серцями тих, хто не займався спортом.

Корнвелл наголошує, що ніколи не пізно почати займатися спортом. Регулярне дотримання вказівок щодо фізичних вправ може допомогти зміцнити фізичне та психічне здоров’я та допомогти вашому серцю залишатися молодим протягом усього життя.

Нагадаємо, що Україна лікуватиме безпліддя державним коштом: де можна скористатися.

Джерело: The Conversation

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин