RU UA
1

Інвалідність або смерть: чим небезпечна гіпертонія та які ризики вона несе – пояснює експерт

Здоров'я 12:50 - 04 червня 2024

Чому про неї варто непокоїтися

Інвалідність або смерть: чим небезпечна гіпертонія та які ризики вона несе – пояснює експерт

Чим небезпечна гіпертонія та які ризики вона несе / Фото: Pixabay

Гіпертонія є однією з найбільших проблем сучасності. Це захворювання, яке переслідує як людей старшого віку, так і молодшого, й призводить до інвалідності або навіть смерті. Щоб детальніше дізнатися про гіпертонію та ризики, які вона несе, редакція МЕТА.UA звернулася до експертки Наталії Суслової, лікарки-терапевтки та кардіологині.

Деталі

Далі – слова експертки.

Гіпертонія – це проблема номер один серед захворювань, які призводять до смертності й інвалідизації, у світі та Україні. Наша країна, крім того, знаходиться в групі надвисокого ризику щодо цієї проблеми. Попри море можливостей для її попередження, вона наростає й забирає життя молодих і працездатних людей частіше, ніж навіть війна. Про неї треба кричати з усіх кутків. Артеріальна гіпертензія – це проблема не лише людей старшого віку, а й підлітків та молодих людей. Часто її ігнорують, не звертають на неї увагу. За великим рахунком, більшість людей взагалі не відчуває підвищення тиску. І коли з'являється головний біль, лише тоді з'являється думка про те, що причина в підвищеному тиску.

На жаль, у нас немає культури вимірювання тиску, а це треба робити хоча б раз на кілька місяців. Треба розуміти, який ваш робочий тиск і не грішити на нього, якщо щось стається. Підвищений тиск – це така підступна ситуація, коли він може бути в нормі, а потім різко піднятися, високо чи не дуже. Усе залежить від індивідуальних особливостей людини: того ж цукрового діабету, надлишкової ваги, ожиріння, анатомічних особливостей судин, зокрема судин головного мозку. Навіть у молодому віці це може закінчитися якщо не смертю, то інвалідністю.  Якщо стається якась серцево-судинна катастрофа у молодому віці, вона може протікати досить важко, і людина може залишитися прикутою до ліжка. Гіпертонічна хвороба – це біда сучасності. Вона не дає певних яскравих червоних прапорців або симптомів, щоб можна було подумати, що причина в тиску. Людина може звикнути до підвищеного тиску, може не зважати або ігнорувати пульсуючий біль в голові, головокружіння, біль у потилиці. Людина може вирішити просто відпочити, полежати. Але в такому випадку треба хоча б кілька днів вимірювати тиск, щоб зрозуміти, що ви не в зоні ризику. Незалежно від віку.

Крім того, порушення сну, недосипання, постійний стрес, зловживання напоями-енерготропами (кавою, наприклад), тютюнопаління, зловживання алкоголем або сіллю, сприяють порушенням контролю над артеріальним тиском. 

Профілактика

Щоб убезпечити себе від гіпертонії, необхідні:

  • контроль над вагою
  • оптимальна фізична активність
  • оптимізація харчування (без дієт, треба вдатися до мудрого харчування з фізіологічним обмеженням кількості солі)
  • зменшення стресу (за необхідністю робота з психологічною підтримкою, невропатолога, заняття йогою та медитацією)
  • уникнення тютюнопаління

Якщо ви в групі ризику, і в родині є ранні серцево-судинні події (до 50 років) чи умовні порушення холестеринового обміну, такі заходи потрібно робити якомога раніше й контролювати. Існують досить зручні шкали, які допомагають дізнатися, чи перебуваєте ви в групі ризику.

Але люди, які проживають в Україні, вже апріорі в групі ризику. Щаблі й віковий, і по замірюванню тиску, і по тютюнопалінню, і по вазі, набагато нижче опущені. Тому ризики виявляють себе набагато частіше.

Що робити, якщо вже є підозри про гіпертонію?

Якщо людина вже підозрює у себе гіпертонію, вона повинна спершу звернутися до сімейного лікаря. Він вирішить, яка група ризику в людину, проаналізує показники артеріального тиску й пульсу. Людина повинна знати свої щоденні робочі тиск та пульс шляхом вимірювання протягом кількох днів. Їх можна записувати у спеціальний щоденник або хоча б додаток у телефоні. Лікар зробить детальне обстеження, запропонує провести аналіз, щоб виявити, чи немає порушення холестеринового обміну, зробить заміри, щоб зрозуміти, чи це не вторинна артеріальна гіпертензія, яка виникає на тлі захворювань нирок або ендокринної системи тощо.

Лікар може запропонувати необхідні ліки: прийом препаратів для роботи з нервовою системою, нормалізацію ваги й фізичну активність, використання підтримки для нормалізації сну. Чи, можливо, це вже не можна відкладати на безвік, й одразу треба почати терапію для зниження артеріального тиску, щоб запобігти катастрофам у найближчому часу чи віддаленій перспективі.

Нещодавно лікарі пояснили, що не можна пити у спеку, щоб не згущувалася кров.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

ГОЛОВНЕ ЗА СЬОГОДНІ
Більше новин