Апное сну: чи можна це вилікувати? 5 питань експерту
Що це і до якого лікаря звертатися? Чи може людина сама виявити або запідозрити у себе цей синдром?
Які причини апное? Як довго триває обстеження? Чому обов'язково лікувати апное?
Редакція META.UA продовжує цікавитися та публікувати топові рекомендації профільних спеціалістів на тему здоров'я та його покращення.
Деталі
Рубрика 5 питань експерту, відповідає Юрій Несторович Погорецький.
Що це і до якого лікаря звертатися?
Апное сну – це тимчасова зупинка дихання уві сні на понад 10 секунд. Таких пауз може бути 5-30/годину, тож за ніч людина з апное не дихає від 3 до 5 годин. Існують різні типи і ступені апное, тож діагноз може виставити лише лікар-сомнолог після обстеження в лабораторії сну або за скринінговими методами. Тому, аби не витрачати намарно час і гроші, ваш перший лікар – сомнолог.
Які причини апное?
Їх багато, а найперша – це відсутність культури сну: стабільний графік сну, комфортне ліжко, темрява, ритуали (піжама, теплий душ тощо). Засинайте так, щоб з 23 до 24 години ви вже спали. У цей час мелатоніну – гормону сну виділяється у 5 разів більше, ніж за усю ніч. Інакше: дефіцит мелатоніну → безсоння → втрата тонусу м’язів горла → хропіння → апное.
Чи може людина сама виявити або запідозрити у себе цей синдром?
Хропіння або апное – це сигнал SOS! Інколи його нікому почути. Тому, запишіть свій сон на аудіо чи відео.
Запідозрити апное можна, якщо відчуваєте денну сонливість, млявість, дратівливість, порушення ритму серця, ранішні підйоми АТ, зниження лібідо, набір ваги тощо. Серйозніше, якщо є епізоди засинання за кермом або у громадських місцях (у театрі, під час лекції тощо). Ознакою апное можуть бути часті сечовипускання та печія вночі.
Як довго триває обстеження?
Ми використовуємо прискорену процедуру спліт-найт: ввечері ви у нас в клініці → встановлюємо датчики → до опівночі вже маємо потрібні дані → на ранок ви маєте діагноз, план лікування та індивідуально підібрану маску для CPAP-терапії – «золотого стандарту» лікування апное сну.
Чому обов'язково лікувати апное?
Це смертельно небезпечний синдром, на тлі якого виникають інсульти, інфаркти, раптова серцева смерть. Апное – причина розвитку або суттєвого погіршення перебігу всіх хронічних хвороб. При цьому сам синдром успішно виліковується за допомогою CPAP-терапії, яка гарантує полегшення від самого початку лікування! Тому, будь ласка, живіть, дихайте, любіть і спіть повноцінно!
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!