Спати по двадцять хвилин: сомнолог пояснила, що таке поліфазний сон і чи безпечний він
Нове віяння чи дієва практика?

Сомнолог пояснила, що таке поліфазний сон і чи безпечний він / Фото: Freepik
Останнім часом популярності став набувати так званий поліфазний сон, тобто процес сну, який поділений на кілька частин. Редакція МЕТА.UA звернулася до сомнолога Дар'ї Пилипенко, щоб дізнатися більше про цей феномен.
Деталі
Далі – слова експертки.
По-перше, я хочу відмітити, що зараз дійсно активно поширюється тактика поліфазного сну. До нього почали виявляти неабиякий інтерес.
Під поліфазним сном розуміється, що за рахунок роздроблення консолідованого нічного сну на певні частини людина зменшує кількість сну за добу загалом. Тобто його ціль – спати менше. Існують різні техніки скорочення та розбивки. Від сієсти до техніки "Урбан". Сієста відома на всім. Є також японська техніка "Інаморі", згідно з якою можна буквально трошки подрімати вдень, хвилин 10-15, якщо вночі ви спали мало. Однак я не вважаю цей підтип поліфазним сном, тому що він направлений в першу чергу на скорочення загальної тривалості сну. Наприклад, якщо ми згадаємо сієсту, іспанці можуть спати п'ять годин вночі та ще дві години вдень. Тобто вони все одно отримують свою норму сну.
З погляду науки, немає жодного наукового джерела, яке б проводило дослідження щодо поліфазного сну і отримувало результат, що всі почували себе гарно. На тваринах експерименти провести не можна через те, що це неетично, але дослідження на тваринах показали: коли ми їх постійно підбуджуємо, і вони не досипають, вони гинуть. Тому наука якраз проти поліфазного сну. Це, скоріше, якісь доморощені "попсові" вигадки. Сон – це життєва потреба, і у кожного з нас генетично є своя норма. Ми не можемо, наприклад, змусити свою ногу стати меншою. Так і тут, ми не можемо урізати собі тривалість сну, яка нам потрібна. У прихильників поліфазного сну є єдиний аргумент – організм потім адаптується. Але я не знаю жодну людину яка могла б звикнути та нормально жити. Люди, які пробували поліфазний сон, засинали за кермом, у них були галюцинації, вони худли або повнішали. Ми – денні істоти, вночі ми маємо спати. І ніч наша поділена на цикли, які ми повинні пройти. У першій половині – більш глибокий сон, у другій – поверхневий. І це не просто так.
Йти проти природи – це нерозумно, якщо ми хочемо нормально жити, мати нормальну шкіру тощо. Це нездорова та нерозумна практика. Суть така, що ми повинні "виспати"цикл, а це півтори-дві години. А якщо ми спимо умовно кожні 2 години по двадцять хвилин, ми розриваємо собі цикл і не доходимо до певної стадії. Ми можемо не дійти до стадії глибокого сну, коли виробляються якраз усі необхідні гормони. Немає жодних наукових даних, згідно з якими після такої практики людина була повністю здорова. Є просто короткосплячі люди, це генна особливість, але таких дуже мало. Треба не плутати генну особливість з тим, коли ми штучно обмежуємо себе у сні. Розбивати його – недоцільно, бо є ще циркадна ритміка. Наш сон контролюється трьома процесами: фази сну (сновидіння, глибокий сон), циркадний ритм (зміна дня і ночі) та кількість часу, протягом якого ми не спали. Коли ці фази складаються, ми засинаємо. У тут ми постійно обнуляємо усі хімічні процеси, які відповідають за відчуття сонливості. Ми будемо протягом дня, наче сонна муха, але нормально заснути не зможемо. Плюс вночі виробляється під час сну мелатонін, який прив'язаний до темряви.
Я б від себе поліфазний сон не порадила нікому. Сон можна розбити на дві частини, як, наприклад, у випадку сієсти. Або якщо вночі були вибухи, а вдень ви доспали. Якщо ми спимо хоча б один цикл в день, це норма. Але спати по десять-двадцять хвилин кожні 2-4 години, як це пропонують, це виглядає з точки зору функціонування організму абстрактно і дивно.
Нещодавно ми розповідали про найкращі продукти для кишківника.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!