Чоловіче безпліддя: погляд ендокринолога. Декілька питань експерту
Що таке безпліддя? Які причини чоловічого безпліддя?

Які ендокринні фактори можуть бути причиною чоловічого безпліддя? З чого складається лікування?
Редакція META.UA продовжує цікавитися та публікувати топові рекомендації профільних спеціалістів на тему здоров'я та його покращення.
Деталі
Рубрика декілька питань експерту, відповідає лікар-ендокринолог, д. мед. н. Олена Добровинська.
Що таке безпліддя?
Для лікаря достатнім критерієм для висновку про безпліддя є факт ненастання вагітності після року незахищених регулярних (індивідуальна річ, в середньому, двічі на тиждень) статевих контактів подружжя/пари.
Для пари – це привід замислитись й звернутися до лікаря. Навіть якщо ви не плануєте народження дитини зараз, краще дізнатися про свої репродуктивні перспективи, аніж жити у здогадках або покладатися на випадок.
Які причини чоловічого безпліддя?
Це ціла низка інфекцій, що супроводжуються запаленням («свинка», статеві інфекції, простатит, уретрит тощо), травми, аутоімунні процеси тощо.
До цього можуть призводити генетичні фактори, неадекватне фізичне навантаження, певні хірургічні втручання, вірусне навантаження, певні лікарські засоби, фізіологічні фактори та гормональна дисфункція у т.ч. гіпогонадизм – патологічний процес, зумовлений зниженням продукції статевих гормонів та вторинних статевих ознак.
Які ендокринні фактори можуть бути причиною чоловічого безпліддя?
Найважливіше розуміти, що такими можуть бути хронічні ендокринні хвороби у стадії декомпенсації (ЦД, приміром) гіпофункція щитоподібної залози, патологія гіпофіза та кори надниркових залоз.
- Також до таких належать т.з. «хвороби цивілізації»:
- ожиріння (бо воно уражає всі органи та системи людини),
- цукровий діабет – високий ризик безпліддя через те, що високий рівень глюкози в крові пригнічує синтез тестостерону та сперматогенезу,
- дисфункція щитоподібної залози: як гіпо-, так і гіперфункція ЩЗ мають вплив на репродуктивне здоров’я: при гіпертиреозі можна спостерігати аномальну активність сперматозоїдів, а при гіпотиреозі нерідко виявляють зменшення кількості сперматозоїдів в еякуляті.
З чого складається лікування?
- Лікування основного захворювання;
- нутритивна підтримка (вітаміни С, D, селен, коензим Q 10, L-карнітин, фолієва кислота);
- корекції способу життя: відмова від шкідливих звичок, здорова дієта, нормалізація ваги, нічного сну та фізичної активності, мінімізація споживання ЛЗ та впливу стресу.
Звертайтеся до лікаря вчасно й міцного здоров’я вам!
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!