ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Як відмова від переходу на літній час вплине на наше здоровʼя?

Здоров'я 14:10 - 22 липня 2024

Яким чином переведення годинників впливало на наш організм та чи покращить ситуацію відмова від таких заходів

Як відмова від переходу на літній час вплине на наше здоровʼя?

Як відмова від переходу на літній час вплине на наше здоровʼя/Фото: pexels

Верховна Рада України ухвалила Закон "Про обчислення часу в Україні". Відповідно до нього від 2025 року Україна більше не переходитиме з зимового часу на літній, а на території України буде закріплений єдиний київський час – UTC+2. Пропонуємо розібратися, чи вплине це на здоровʼя українців.

Циркадні ритми

Циркадні ритми – це циклічні коливання інтенсивності біологічних процесів, пов’язані зі зміною дня й ночі. Вчені вважають, що зміна часу двічі на рік порушує ці сталі ритми, або ж наш внутрішній "біологічний годинник". Це може підвищувати ризик розвитку проблем зі сном, серцево-судинних захворювань, погіршення настрою та психічного стану, а також зниження пам’яті та уваги.

Порушення сну

Перехід на літній час може знижувати ефективність сну і збільшувати час засинання, оскільки око сприймає більше світла, а організм виділяє менше мелатоніну – гормону, що регулює цикли сну і неспання. Порушення сну, спричинені зміною часу, можуть тривати кілька днів, що особливо негативно впливає на людей з уже існуючими розладами сну.

Вплив на здоровʼя

Опитування Американської академії медицини сну (AASM) показало, що близько 63% американців воліли б відмовитися від літнього часу, а 55% відчувають втому після переходу. Така зміна має довгострокові негативні наслідки для тіла та розуму. Натомість стабільний режим дня сприяє кращому самопочуттю та зниженню рівня стресу.

Крім того, дослідження у Фінляндії показали, що порушення циркадного ритму під час переходу на літній час пов'язані з підвищеним ризиком ішемічного інсульту. Кількість госпіталізацій із цим діагнозом зростає протягом перших двох днів після переведення годинника. Це підтверджує дослідження, опубліковане у The New England Journal of Medicine, яке виявило збільшення кількості серцевих нападів у перший тиждень після переходу на літній час.

Метааналіз також показав, що перехід на літній час, хоча й незначною мірою, але помітно збільшує ризик гострого інфаркту міокарда.

Всесвітня організація охорони здоров'я зазначає, що поганий сон і порушення циркадних ритмів можуть призводити до когнітивних порушень і підвищувати ризик розвитку депресії. Також фахівці стверджують, що переведення годинників уперед навесні різко збільшує ризик смертельних ДТП. Це повʼязано із зниженням уваги.

Дослідження, опубліковане в Journal of Applied Psychology, вказує на те, що зміни в режимі дня, пов’язані з переходом на літній час, можуть знижувати продуктивність через втому. Перехід на літній час призводить до сонливості на робочому місці.

Раніше ми писали, як енергетики впливають на організм людини: лікарі попередили про небезпеку.

Джерело: МОЗ

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин