У МОЗ розповіли про гостру реабілітацію і її особливості
Гостра реабілітація є невід'ємною складовою комплексного лікування пацієнтів, особливо тих, хто перебуває у важкому стані після травм, інсультів чи інших складних захворювань
У МОЗ розповіли про гостру реабілітацію і її особливості
Вчасне та ефективне проведення реабілітаційних заходів може значно покращити прогноз та якість життя пацієнтів.
Деталі
Для того, щоб така допомога була доступною кожному, хто її потребує, відповідна послуга включена в пакети Програми медичних гарантій та є безоплатною для пацієнтів в тих медзакладах, які мають договір з НСЗУ Національна служба здоров'я України.
То яка ж вона, гостра реабілітаційна допомога?
Основними принципами її є міждисциплінарний підхід. Тобто залучення команди фахівців з реабілітації (лікарів ФРМ, фізичних терапевтів, ерготерапевтів, асистентів, терапевтів мови і мовлення чи логопедів, психологів), де на чолі цієї комплексної співпраці є лікар вузького профілю (хірург, травматолог, інсультолог). Така співпраця дозволяє розробити комплексний план реабілітації, враховуючи всі потреби пацієнта.
Іншим важливим принципом є ранній початок реабілітації. Реабілітаційні заходи мають розпочинатися якомога раніше, це дозволяє запобігти ускладненням, підтримувати функціональні можливості пацієнта та прискорити його одужання. У гострому періоді реабілітація зазвичай зосереджується на максимальній активізації пацієнта (до прикладу - вертикалізація, навчання зміни положення пацієнта, пересідання у крісло колісне), навчанні навичок самообслуговування (вмивання, чищення зубів, пиття зі склянки, вживання їжі), роботі із когнітивними функціями пацієнта, а також запобіганні ускладнень, таких як застійна пневмонія чи пролежні. Застосування складних реабілітаційних технік на цьому етапі, як правило, є менш доцільним.
Звичайно, що важливу роль у догляді за пацієнтом відіграють медичні сестри. Саме тому фахівці з реабілітації повинні проводити навчання медичних сестер, щоб вони могли ефективно виконувати свої обов'язки та сприяти швидкому одужанню пацієнтів.
Важливим компонентом реабілітації в гострому періоді є залучення пацієнта, його активна участь, якщо стан дозволяє. Звичайно, що індивідуальний підхід, враховуючи стан пацієнта, вік пацієнта, рівень функціональних порушень та особистих потреб, формують програму реабілітаційних втручань.
Комплексний підхід, залучення кваліфікованого персоналу та постійне навчання є запорукою ефективності гострої реабілітації, що дозволяє досягати значних результатів у відновленні пацієнтів після важких захворювань та травм, дозволяє швидше перейти на етап післягострої стаціонарної реабілітації, знижує інвалідизацію, є запорукою повернення пацієнтів до соціального життя.Реабілітаційне відділення Івано-Франківської обласної клінічної лікарні працює з 2021 року. Тут допомагають відновлюватися людям після ампутації кінцівок, складних комбінованих скелетних травм та захворювань нервової системи.
"Це один з найсучасніших центрів реабілітації в Україні і також навчальна база для мультидисциплінарних реабілітаційних команд, тому відділення має статус центру досконалості з реабілітації. Одночасно тут працюють 7 мультидисциплінарних команд, які допомагають пацієнтам. У 2024 році тут вже отримали допомогу 256 людини, з них 172 – військові. Маємо зробити реабілітацію в Україні однією з найкращих у Європі. Для цього реабілітаційні відділення на 30-60 ліжок мають зʼявитись у кожній великій (кластерній та надкластерній) лікарні країни. Наша мета – 7 800 ліжко-місць для пацієнтів у 221 такому медзакладі по всій країні. Працюємо задля її досягнення", - зазначили у МОЗ.
Читайте також, підтримка одного балансу як спосіб запобігти перегріванню.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!