Мовчазний вбивця у крові: як знизити холестерин і врятувати серце – розповіла кардіологиня
Як повернути холестерин в норму без таблеток

Мовчазний вбивця у крові: як знизити холестерин і врятувати серце – розповіла кардіологиня / Фото: Freepik
Щороку збільшується кількість людей, які стикаються з проблемами підвищеного холестерину, а випадки смерті через проблеми із серцем лише частішають. Інфаркти, інсульти, ішемічна хвороба серця – усі вони й не лише вони провокуються підвищеним холестерином у крові. Любов Багрій, кардіологиня Медичного дому Odrex, розповіла, який рівень вважається нормальним, які причини підвищеного холестерину та як повернути свій стан до здорового.
Деталі
Далі – слова експерта

1. Який рівень холестерину вважається нормальним?
Рівень холестерину залежить від декількох чинників: віку, статі та загального стану здоров’я.
Однак існують загальні рекомендації для дорослих: загальний холестерин – до 5,2 ммоль/л, “поганий” холестерин (ліпопротеїди низької щільності) менше як 3,0 ммоль/л, “хороший” холестерин (ліпопротеїди високої щільності) більше за 1,0 ммоль/л для чоловіків та 1,3 ммоль/л для жінок, тригліцериди – менше як 1,7 ммоль/л. Важливо, що загальний холестерин не дає повної картини, важливе співвідношення всіх його фракцій.
2. Які основні причини підвищеного холестерину?
Причини підвищеного рівня холестерину можна розділити на декілька груп:
- Генетично-сімейна “спадкова” гіперхолестеринемія, в такому випадку холестерин може бути підвищений навіть при правильному харчуванні.
- Причини, пов'язані зі способом життя: незбалансоване харчування, вживання трансжирів (фастфуд, випічка), малорухливий спосіб життя, надмірна вага/ожиріння, куріння та надмірне вживання алкоголю.
- Також рівень холестерину може збільшитись за наявності таких захворювань, як цукровий діабет, гіпотиреоз, деякі захворювання печінки та нирок, синдром полікістозних яєчників.
- Деякі медикаменти також можуть вплинути на рівень холестерину: глюкокортикоїди, кардіологічні препарати, такі як бета-блокатори, діуретики та оральні контрацептиви.
3. Чи завжди високий холестерин – це привід для тривоги?
Високий холестерин не завжди являється приводом для тривоги, але часто потребує уваги.
Варто непокоїтись тоді, коли ЛПНЩ високі ("поганий" холестерин), а ЛПВЩ ("хороший" холестерин) – низькі, також якщо наявні додаткові фактори ризику серцево-судинних захворювань: гіпертонічна хвороба, куріння, діабет, обтяжений сімейний анамнез.
4. Які зміни в способі життя допомагають знизити холестерин (харчування, фізична активність, відмова від шкідливих звичок)?
Деякі зміни в способі життя можуть допомогти знизити рівень холестерину, особливо “поганого”. Треба починати з харчування:
- зменшити вживання насичених жирів (жирне м’ясо, вершкове масло, ковбаси),
- уникати трансжирів (маргарин, випічка, фастфуд),
- збільшити споживання клітковини в раціоні: яблука, бобові, насіння льону – вони покращують виведення холестерину з організму.
Додати авокадо, горіхи, оливкову олію – вони підвищують рівень “хорошого” холестерину. Також велику роль відіграє риба (лосось, скумбрія, сардина), це джерело омега-3.
Важливим є заняття спортом. Рекомендується мінімум 150 хвилин помірної фізичної активності або 75 хвилин інтенсивної активності на тиждень: швидка ходьба, біг, плавання, велосипед, танці.
І обов’язково відмовитися від куріння та алкоголю. Вже через кілька тижнів після відмови рівень ліпопротеїдів високої щільності збільшиться, зменшиться ризик атеросклерозу, знизяться тригліцериди та артеріальний тиск.
5. Наскільки ефективні БАДи та народні засоби для зниження холестерину?
Деякі БАДи та народні засоби можуть посприяти зниженню холестерину. Але з ними потрібно бути особливо обережними, оскільки БАДи можуть викликати побічні ефекти та входити у взаємодії з деякими ліками. Найбільш досліджені БАДи:
- Розчинна клітковина (псиліум, гуарова камідь, бета-глювани) – містяться в вівсі та ячменю, використовуються як добавка до їжі у вигляді порошку, знижує ліпопротеїди низької щільності шляхом зв'язування жовчних кислот в кишечнику та запобігання іх повторному всмоктуванню. Це змушує печінку використовувати більше холестерину з крові для синтезу нових жовчних кислот. Проте можливі такі побічні ефекти, як метеоризм, здуття, зниження всмоктування деяких мінералів і ліків.
- Риб'ячий жир (омега-3 жирні кислоти): в основному впливає на зниження рівня тригліцеридів.
- Червоний ферментований рис. Містить монаколін К, який своєю дією подібний до статинів. Сприяє зменшенню вироблення власного холестерину та змушує печінку активніше “захоплювати” “поганий” холестерин з крові.
- Ніацин та фітостероли теж сприяють зменшенню всмоктування холестерину в кишечнику.
Якщо розглянути народну медицину то:
- часник може знижувати ліпопротеїди низької щільності, але він ще має антиагрегантну та судинорозширювальну дію, за умови якщо його будуть додавати в їжу регулярно,
- насіння льону багате на омега-3 жирні кислоти, клітковину, вітаміни та мінерали, краще засвоюється в меленому вигляді,
- куркума має антиоксидантну та протизапальну дію,
- глід часто використовується в народній медицині для зміцнення стінок судин,
- зелений чай містить поліфеноли що знижують “поганий” холестерин, проте здатний підвищувати тиск, оскільки в своєму складі має кофеїн.
Однак при прийомі БАДів чи народної медицини неможливо досягти цільових цифр холестерину у випадках, коли показана статинотерапія.
Показання до статинів визначаються на основі ліпідограми, індивідуального серцево-судинного ризику, супутніх захворювань та анамнезу.
6. У яких випадках необхідне медикаментозне лікування?
Існує первинна і вторинна профілактика:
- первинна, коли немає явного серцево-судинного захворювання, але є ризик, наприклад, цукровий діабет і при цьому наявне ожиріння, хронічна хвороба нирок, сімейна гіперхолестеринемія, навіть якщо це молодий пацієнт.
- вторинна, коли вважається обов'язковим призначення статинів, якщо у пацієнта є перенесений інфаркт чи стенокардія, гострий мозковий інсульт чи транзиторна ішемічна атака, атеросклероз коронарних, церебральних чи периферичних артерій, у минулому перенесені стентування чи шунтування.
Таких пацієнтів відносять до групи високого та дуже високого ризику і статинотерапія буде направлена на профілактику повторних небажаних подій.
Нещодавно ми розповідали про 8 весняних суперфудів, які змінять ваше життя.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!