Метапневмовірус: що слід знати про цю інфекцію
Наскільки небезпечний метапневмовірус? Яка актуальна ситуація з HMPV в Україні?

Чи може статися спалах HMPV? Як проявляється інфекція? Які заходи профілактики HMPV можливі?
Редакція META.UA продовжує цікавитися та публікувати топові рекомендації профільних спеціалістів на тему здоров'я та його покращення.
Деталі
Наскільки небезпечний метапневмовірус?
Лікарі заспокоюють: метапневмовірус людини (HMPV) не небезпечніший за будь-яке інше гостре респіраторне захворювання (ГРЗ). Саме тому, на відміну від грипу або респіраторно-синцитіального вірусу (РСВ), проти HMPV досі не існує вакцини – в ній просто немає потреби.
Ця інфекція належить до сімейства вірусів Рneumoviridae родини Paramyxoviridae. Як свідчать результати досліджень, вірус поширений на всіх континентах.
Яка актуальна ситуація з HMPV в Україні?
Як повідомляють у Центрі громадського здоров’я МОЗ України (ЦГЗ), протягом поточного епідемічного сезону 2024-2025 років (станом на 5 січня 2025 року) в Україні HMPV виявлено у 14 осіб.
Протягом цього та попереднього епідсезону не зафіксовано жодного летального випадку внаслідок інфекції спричиненої метапневмовірусом - всі хворі успішно одужали.
Чи може статися спалах HMPV?
Епіднагляд проводиться протягом року, а особливо під час епідсезону. Для його здійснення всі вірусологічні лабораторії центрів контролю і профілактики хвороб країни забезпечені, як повідомляють у МОЗ, тест-системами для виявлення метапневмовірусу.
Циркуляція HMPV починається переважно взимку і триває до весни.
Станом на сьогодні тенденції до розвитку спалаху не спостерігається.
Як проявляється інфекція?
Інкубаційний період становить 3-6 днів, передається вірус повітряно-краплинним шляхом при контакті з інфікованою людиною. Симптоми хвороби: нежить, кашель, підвищена температура.
Здебільшого HMPV-інфекція перебігає легко й рідко викликає ускладнення. Але інфікування HMPV у літньому віці, на тлі супутньої патології, може призвести до загострення хронічних хвороб та тяжчого перебігу вірусної інфекції.
До групи підвищеного ризику також належать: новонароджені; діти до 5 років; люди старше 65 років; люди з астмою, які вживають стероїди, з хронічною обструктивною хворобою легень (ХОЗЛ), з імунодефіцитами внаслідок ВІЛ, злоякісних новоутворень, або ті, хто переніс трансплантацію органів.
Які заходи профілактики HMPV можливі?
- Особиста гігієна (регулярне миття рук тощо);
- Уникнення скупчення людей;
- Дистанціювання із хворими людьми;
- Дотримання здорового способу життя: раціональна дієта, фізична активність, нормалізація нічного сну, зниження рівня стресу.
Випадки хибнопозитивного тесту на алкоголь у людей з ЦД можливі?
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!