ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Коли звертатися до репродуктолога: основні показання та рекомендації

Здоров'я 11:14 - 17 січня 2025

Пояснюємо, чого чекати від візиту до репродуктолога

Коли звертатися до репродуктолога: основні показання та рекомендації

Коли варто звернутися до репродуктолога/Зображення з відкритих джерел

Є лікарі, до яких ми звертаємося, навіть якщо немає жодних проблем, просто з метою перевірки: сімейний терапевт, стоматолог, офтальмолог, гінеколог, уролог. Є лікарі, з якими стикалися не всі, але знають про них усі, наприклад, хірурги. А є лікарі, про яких навіть не всі чули, а й серед тих, хто чув, далеко не всі знають, коли та з якого приводу звертатися. До таких належать репродуктологи, спеціалісти з лікування безпліддя, зокрема за допомогою штучного запліднення. Лікарі цієї спеціальності є не в кожній лікарні та не в кожній поліклініці, а лише у спеціалізованих медичних центрах, як-от клініка репродуктивної медицини у Києві «Мати та дитина».

Коли потрібно звертатися до репродуктолога: показання

Показанням для направлення до репродуктолога є підозра на безпліддя. Це може бути й цілком підтверджена підозра, тобто діагноз, якщо жінка раніше проходила обстеження та лікування у гінеколога, а чоловік — в уролога. Часто саме ці лікарі проводять первинну діагностику та починають лікування, і лише складні випадки, що не піддаються звичайним методам, спрямовують до репродуктолога.

Показанням для звернення до репродуктолога є марні спроби завагітніти протягом тривалого часу, зокрема внаслідок таких станів:

  • нерегулярний менструальний цикл; відсутність овуляції;
  • ендометріоз;
  • синдром полікістозних яєчників (СПКЯ);
  • непрохідність маткових труб;
  • чоловічий чинник безпліддя.

Також до репродуктолога рекомендовано звернутися, якщо в анамнезі є кілька викиднів, бо може йтися про звичне невиношування вагітності, а також якщо існує ризик передачі потомству спадкової патології (випадки спадково обумовлених захворювань у сім'ї).

Коли час звертатися до репродуктолога?

Для самостійних спроб зачаття спеціалісти відводять один рік. Якщо протягом року активних спроб парі не вдалося досягти вагітності, це ще не вважається безпліддям, але є приводом проконсультуватися з репродуктологом. Термін одного року обраний виходячи зі статистичних даних: протягом року ймовірність настання вагітності за умови активних спроб становить 80%. Активними спробами є регулярне статеве життя без контрацепції. Можливо, пара належить до тих 20%, яким потрібен ще один рік, але підстрахуватися не заважає: якщо проблеми з репродуктивною системою є, то краще дізнатися про них якомога раніше. Що раніше розпочато лікування, то більше шансів на те, що воно буде ефективним та швидше призведе до бажаного результату.

Ця рекомендація має поправку: якщо вік жінки становить 35 років і більше, на самостійні спроби відводиться не рік, а пів року. Причина у віці: після 35 років у жінок природним чином починає знижуватись репродуктивна функція, що зменшує шанси на успіх лікування безпліддя.

Чого чекати від візиту до репродуктолога?

Під час першого візиту репродуктолог ознайомиться із проблемою, вивчить медичні документи, якщо вони є — результати обстежень, вже проведене лікування, висновки лікарів. Він поговорить з парою, поставить питання, що стосуються їхньої репродуктивної функції, статевого життя. Після цього лікар складатиме план для пари. Він може полягати в наступному: вироблення лікувальної тактики, наприклад, рекомендація скористатися однією з допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ), направлення на обстеження або дообстеження або рекомендації щодо статевого життя з метою підвищення шансів на настання вагітності. Все індивідуально й залежить від багатьох чинників, серед яких діагноз, супутні захворювання, вік, тому немає єдиної схеми для всіх. Проте є обнадійливий факт: більшість пар, які звернулися до репродуктологів, стають батьками.

Автор: Сендзюк Наталія Євгеніївна — акушер-гінеколог, репродуктолог, лікар ультразвукової діагностики.

Медичні центри «Мати та дитина»:

  • Київ, вул. Макіївська, 8
  • Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
  • Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
  • Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
  • Львів, вул. Замарстинівська, 85а
  • Київ, вул. Казимира Малевича, 83
  • Київ, вул. Ірпінська 62-Б

Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров’я

Ліцензія МОЗ України АГ N.603203 від 14.09.2011

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин