ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Норовірус: які симптоми, яка перша долікарська допомога?

Здоров'я 13:40 - 11 лютого 2025

Чули про "шлунковий грип", що аж ніяк не грип?

Норовірус характеризується високою контагіозністю, тобто – це дуже заразна недуга!

Норовірус характеризується високою контагіозністю, тобто – це дуже заразна недуга!

Редакція META.UA продовжує цікавитися та публікувати топові рекомендації профільних спеціалістів на тему здоров'я та його покращення.

Деталі

«Шлунковий грип», що аж ніяк не грип

Така назва хвороби, до якої всі звикли й повторюють, не замислюючись - це найперша помилка та найпоширеніший міф. Адже ця хвороба не має жодного відношення до грипу! Грип – це респіраторна інфекція, а норовірус – кишкова. І це принципова відмінність, бо різні хвороби потребують різного лікування.

Захворів – лишайся вдома!

Норовірус характеризується високою контагіозністю, тобто – це дуже заразна недуга!

Щоб запобігти спалаху, важливо дотримуватись правил особистої гігієни - миття рук, належна обробка харчових продуктів тощо, а також тимчасова ізоляція під час хвороби – усі дні, поки є симптоми хвороби та хоча б 1-2 дні після одужання.

Заразитися норовірусом можна від хворих людей, через заражену їжу, воду та поверхні (пульт дистанційного керування, дверні ручки, поручні тощо), де він може жити близько місяця.

Симптоми норовірусу

Інкубаційний період – від 6-12 годин до 2 діб. У більшості випадків, хвороба проявляється:

  • нудотою, блюванням та спазмами у животі;
  • діареєю (калові маси жовто-зеленого кольору, можуть містити домішки крові та/або слизу);
  • підвищенням температури (від субфебрильної 37, 2°С, до 39-40°С у тяжких формах);
  • ознаками інтоксикації (ломота у тілі, головний біль, біль у м’язах).

Але існують й атипові форми перебігу хвороби, які або не мають вираженої симптоматики (т.з. стерта або безсимптомна форма), або маскуються під інші захворювання.

Тому, будь ласка, не ігноруйте погіршення стану свого здоров’я, звертайтеся по консультацію до лікаря! Тим більше, що в Україні зараз доступними є дистанційні консультації.

Перша долікарська допомога при норовірусі

Єдине, що ви повинні зробити без зволікань, ще до огляду/консультації з лікарем, - це розпочати відновлення електролітного балансу!

Досить жити у полоні міфів про норовірус!

Міф №1: Норовірус – це невинна інфекція, нічого страшного.

Насправді маленькі діти, люди похилого віку та люди з ослабленою імунною системою перебувають у групі особливого ризику через вищу імовірність важкого перебігу інфекції, що іноді може тривати місяцями!

Міф №2: Норовірус — це просте харчове отруєння.

Насправді на відміну від справжнього харчового отруєння, людина хворіє не через токсини, що є у самій їжі або воді. Замість цього їжа заражається через мікроскопічні фекалії або блювоту, що містить вірус. Можливо, працівник громадського харчування недостатньо добре вимив руки, або вода, якою мили продукти, містила сліди вірусу.

Міф № 3: Щойно ваші симптоми зникають, ви не заразні!

Це, на жаль, не так. Більшість людей почуваються краще вже за 2-3 дні. Але не розслабляйтеся! Вірус залишається у вашому шлунково-кишковому тракті, й виходить з калом тижнями після цього. Це й пояснює високу контагіозність норовірусу.

Міф №4: Від норовірусу надійно захистить дезінфекційний засіб.

Насправді спиртовмісні засоби не вбивають вірус. Працюють відбілювачі і температура. Тому можна обробляти поверхні паперові рушники для дезінфекції поверхонь, а їжу піддавати термічній обробці.

Міф №5: Ліки можуть допомогти.

Насправді не існує ліків проти норовірусу з доведеною ефективністю. Адже потрібен противірусний препарат, що діяв би на всі штами вірусу, а це наразі неможливо.

Отже, дотримуйтесь особистої гігієни та здорового глузду! Аж поки вчені не розв’яжуть проблеми цього «феррарі серед вірусів».

Чи можна "переписати" свою генетику без лабораторних експериментів?

Джерело: wearesim

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин