Все простіше, ніж здається: названо ключ до довгого життя
Недостатня кількість сну або навіть занадто багато сну може погіршити якість вашого життя з віком

Все простіше, ніж здається: названо ключ до довгого життя / Фото: Freepik
Ми вже знаємо, що занадто багато або занадто мало сну може спричинити несприятливі наслідки для здоров'я. Дослідження постійно показують, що сон за межами семи-дев'яти годин пов'язаний з підвищеним ризиком інсульту, когнітивних порушень, депресії та скороченням тривалості життя.
Але як стабільний графік сну впливає на нашу здатність успішно старіти і що взагалі це означає? Нещодавно вчені опублікували дослідження в журналі BMC Public Health, яке намагалося визначити, як тривалість сну та її зміни з віком впливають на специфічні маркери старіння. Ось результати дослідження, які підкреслюють необхідність пріоритизації режиму сну для збільшення тривалості життя.
Що вважається успішним старінням?
Вчені з цього дослідження хотіли визначити, що означає старіти успішно (або граціозно, як кажуть інші). Вони зосередилися на учасниках, які мали потенціал прожити довге життя, залишаючись вільними від основних хронічних захворювань, з гарною фізичною функцією, когнітивною функцією, психічним здоров'ям та активною соціальною участю.
П'ять обраних сфер (хронічні захворювання, фізична функція, когнітивна функція, психічне здоров'я та соціальна участь) оцінювалися за допомогою наступних запитань до учасників.
- Чи ставили їм коли-небудь діагноз діабет, рак, хронічні захворювання легенів, інфаркт або інсульт
- Чи потребували вони допомоги при одяганні, купанні, прийомі їжі, підйомі з ліжка, відвідуванні туалету або контролюванні позивів до туалету
- Якщо вони могли відняти сім від 100 до п'яти разів (а також виконати завдання на малювання та запам'ятовування)
- Чи були вони вмотивовані або невмотивовані за 10-бальною шкалою депресії
- Чи робили вони щось із перерахованого нижче протягом останнього місяця: спілкувалися, грали в ігри або відвідували громадські заходи.
Результати дослідження
У цьому першому у своєму роді дослідженні взяли участь 3 306 учасників, яким до кінця дослідження виповниться 60 років і більше, і всі вони були здорові на початку дослідження. Тривалість їхнього сну відстежували в 2011, 2013 і 2015 роках, а в 2020 році оцінювали успішність старіння. На основі даних було виявлено п'ять моделей тривалості сну: нормальна стабільна, тривала стабільна, зменшувана, збільшувана і коротка стабільна.
Учасники з нормальною тривалістю сну спали близько семи годин, а учасники з тривалою тривалістю сну - від восьми до дев'яти годин. Учасники з підвищеною та зниженою стабільністю спали від п'яти-шести годин на добу до восьми-дев'яти годин на добу або навпаки. Учасники з коротким періодом стабільності постійно спали від п'яти до шести годин на добу.
Протягом періоду спостереження 13,8% учасників відповідали критеріям успішного старіння, і дослідники зіставили цих учасників з їхніми режимами сну. Нижче наведено відсоток учасників, які досягли успішного старіння залежно від того, як вони спали протягом певного часу.
- Нормальний стабільний 18,1%
- Тривалий Стабільний 17,1%
- Збільшений 10,6%
- Зменшений 9,9%
- Короткий стабільний 8.8%
Іншими словами, тривалий стабільний сон не був так негативно пов'язаний з несприятливими показниками старіння, як коротка тривалість сну або така, що збільшується чи зменшується з часом.
Найбільшу ймовірність успішного старіння мали ті, хто спав близько семи годин на добу протягом усього дослідження.
Ці результати були однаковими в підгрупах з різним віком, вагою, тривалістю денного сну та поведінкою щодо куріння.
З віком режим сну змінюється, але тим, хто страждає від хронічного недосипання або помітив, що його режим суттєво змінюється, варто звернути на це увагу. Експерти радять перейти на більш регулярний графік сну, коли ви прокидаєтеся і засинаєте в один і той же час кожен день. Ідеальна тривалість сну має становити близько семи-дев'яти годин.
Нещодавно ми розповідали про 7 найкорисніших заморожених продуктів, які ви можете знайти в супермаркеті.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!