ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Як правильно медитувати: пози, техніки, дихання

Здоров'я 18:12 - 28 березня 2025

Поради з медитації для початківців

Як правильно медитувати

Медитація для початківців: покрокова інструкція медитації / Фото: freepik

Медитативні практики допомагають розслабитися, відновитися після тренування чи важкого робочого дня, відновити емоційний баланс і навіть знайти радість у дрібницях.

Існує стереотип, що медитацією займаються лише йоги або люди, які освоюють таємні духовні практики. Насправді, ці практики здатен освоїти кожен, більше того, – так чи інакше вони вже присутні в житті практично кожного. Адже більшість із нас прагне позбутися обтяжливих думок або розслабитися після напруженого дня. Не завжди наші заняття медитацією мають належний ефект, оскільки, щоб досягти його, потрібно ознайомитися з правильною технікою і регулярно приділяти час заняттям, а не від випадку до випадку.

Ділимося з вами порадами, як правильно розслаблятися, позбавлятися від думок і чим це корисно.

Що таке медитація?

Практика медитації належить до одного з духовних інструментів буддизму, який допомагає не лише очистити свідомість від негативу, а й навчитися надалі управляти ним, а також дозволяє досягти внутрішнього стану спокою розуму і тіла при повній усвідомленості і уважності.

В основному всі медитативні практики, навіть іноді принципово відрізняючись одна від одної, спрямовані на розслаблення і безоцінкове спостереження за поточним моментом буття. Деякі з них поєднуються з певними техніками візуалізації. Метою будь-яких медитативних дій є управління не лише свідомістю, а й нашою внутрішньою енергією.

Користь медитації

Чим корисна медитація для людини / Фото: freepik

Для людей, які ведуть активний спосіб життя або такий, що вимагає високого емоційного напруження, медитативні практики можуть стати ресурсом фізичного і емоційного відновлення. Це відбувається завдяки досягненню глибокого розслаблення м’язів і набуття хоча б у моменті спокою думок і почуттів. Крім того, медитація здатна поліпшити уважність і зібраність під час тренувань і змагань, що не може не позначитися на позитивних результатах.

Ті, хто регулярно практикує медитації, здатні з часом суттєво розширити свідомість і межі сприйняття дійсності. Такі люди завдяки духовним практикам здатні бачити щастя в простих речах і тому більш вільні і щасливі.

Також заняття часто дають можливість спочатку приймати, а потім і відпускати негативні емоції і почуття, залишаючись у гармонії з собою і навколишнім світом. Такі вправи вчать усвідомленому сприйняттю дійсності.

Основні правила медитації

Медитувати можна як з відкритими очима, так і з закритими. Займатися можна сидячи, стоячи, лежачи і навіть під час ходьби. Зовсім не обов’язково для медитативних практик займати класичну позу лотоса, не для всіх вона є зручною.

Найважливіше правило, яке ви повинні запам’ятати та дотримуватися — ваша грудна клітка має бути вільна, щоб диханню нічого не заважало, а хребетний стовп необхідно тримати прямо.

Насправді, для початкових медитативних практик потрібно просто навчитися рівномірно дихати, розслабляючи всі м’язи і відпускаючи всі думки – одну за одною. Темп дихання не обов’язково повинен бути більш рівномірним, ніж зазвичай, краще дихати так, як ви завжди дихаєте, не намагаючись робити вдихи довшими чи глибшими, якщо ви відчуваєте від цього незручність і напругу. Адже медитація передбачає любов і трепетне ставлення до себе і тіла, а не насильство над собою.

І якщо “відпустити думки”, на перший погляд, звучить просто, насправді – це непростий навик, який приходить поступово і з набуттям досвіду. Слід розуміти, що спочатку у голову напевно приходитимуть різні фантазії та спогади, відволікаючи від процесу розслаблення. Це абсолютно нормальна реакція, медитацію також потрібно тренувати, як і будь-яку вправу. Як тільки усвідомите, що відволікаєтеся – переключайте увагу на дихання. Не думайте, що ви щось робите погано або що у вас ніколи нічого не вийде, якщо ви одразу не змогли зробити ідеально. Ваш мозок не порожній, він створений для того, щоб постійно генерувати ті чи інші думки. З часом ви зможете входити в стан спокою, незалежно від приходящих і відходящих думок.

Поради новачкам

Поради новачкам з медитації / Фото: freepik

Новачкам краще починати з коротких практик тривалістю не більше 3 – 5 хвилин. Якщо ви будете нудьгувати під час медитації, то це відб’є у вас бажання займатися. Це найпоширеніша помилка всіх початківців. Досвідчені практики приділяють заняттям у середньому від 10 до 15 хвилин, тому 3 – 5 хвилин для новачка – більш ніж достатньо. Межі немає, все залежить від рівня і темпераменту людини.

Крім того, помилка початківців – очікування миттєвого результату, навіть докладаючи максимум зусиль, ви не отримаєте відразу те, чого бажаєте. Ви можете так старанно медитувати в гонитві за якістю і ефектом, що замість розслаблення і спокою отримаєте напругу і розчарування.

Час дня для медитацій обирайте виходячи з ваших особистих уподобань, режиму дня. Наприклад, хтось обирає ранкові практики, щоб отримати заряд енергії та усвідомленості, а хтось обирає заняття вечорами, після робочого дня, щоб розслабитися і очистити розум від перевантаження інформацією.

Обов'язково пам'ятайте, що медитація — це, в першу чергу, особистий комфорт, розслаблення та гармонія. Слухайте своє тіло і отримуйте від цього задоволення. Пропонуємо вашій увазі кілька незвичайних медитативних технік, які можуть сподобатися новачкам і не дадуть занудитися.

Незвичайні варіанти для медитації

Незвичайні варіанти для медитації / Фото: freepik

1. Antigravity Yoga

Ті, хто займається вправами на розтяжку, можуть також спробувати аеро-йогу – поєднання традиційної йоги з елементами пілатесу, повітряної акробатики, традиційної художньої гімнастики. Але без підготовки у вас навряд чи вийде, крім того, враховуйте, що протипоказаннями до такого виду занять є підвищений або знижений артеріальний тиск, глаукома або нещодавні операції на очах, серцева недостатність.

Ви зможете зміцнити м’язи тіла, поліпшити координацію рухів у просторі, кровообіг і покращити загальний життєвий тонус завдяки такому типу медитативних практик. У гамаку є можливість більш ефективно виконувати асани, пов'язані з витягуванням хребта.

2. Бікрам Йога

Підійде для тих, хто любить тепло і хоче чогось гарячішого, протипоказана тим, у кого проблеми з судинами і серцем. Така йога є різновидом Хатха Йоги і практикується в теплій кімнаті. Саме заняття триває від години до півтора і представляє собою послідовність асан різного рівня, а в теплі ваші м'язи також розігріваються додатково, завдяки чому можна покращити розтяжку без ризику травм, а також вивести з організму токсини і шлаки. Цей вид йоги допомагає виробити терплячість, сміливість, рішучість і познайомитися зі своєю істинною сутністю.

3. Тантра Йога

Для кого: для тих, хто після роботи мріє не лише розслабитися, а й хоче виплеснути накопичені емоції, трохи покричавши для покращення здоров’я. На занятті практикуються традиційні асани йоги, дихання і базова розтяжка, а також крики, вигуки, стуки, тупіт. Як би дивно це не звучало, але такі вправи допомагають добре розслабитися.

4. Дога або “собача йога”

Незвичайний вид розслаблення для тих, у кого є домашній улюбленець. Ви можете з’єднатися зі своєю твариною в розумовій і духовній гармонії. Ви проводите розтяжку і самомасаж, а також масаж улюбленцю, навчаючи собаку базовим вправам, тим самим і дресируючи її, і зближуючись як господар і улюбленець. Спілкування з твариною однозначно позитивно впливає на сердечний м’яз і сприяє зняттю стресу в організмі людини.

5. Sup (Stand Up Paddleboard)

Такий вид розслаблення призначений для тих, хто не боїться плавати, готовий освоїти спеціальний борд для йоги, і для кого особливу цінність представляє єднання з природою.

S.U.P. представляє собою всесвітню організацію з багаторічним стажем, яка практикує заняття йогою на будь-якій відкритій воді, будь то озеро чи океан, на спеціальному борді замість звичного килимка. На відміну від практик на твердій поверхні, людина в цьому випадку стає чутливішою до збереження балансу і рівноваги. Все справа в тому, що якщо вона буде надто напружена, то ризикує опинитися у воді, оскільки втратить рівновагу на дошці. Тим не менше, як і в решті різновидів йоги, ці заняття спрямовані на розвиток гнучкості і сили.

Медитації – це завжди неоціненна користь як для тіла, так і для розуму. Це спосіб зміцнити дух і розслабитися фізично. Обирайте найбільш прийнятний спосіб, який буде для вас комфортним і дійсно корисним, ускладнюючи вправи і подовжуючи практики поступово, у своєму темпі. Нестандартні медитативні практики дозволять втягнутися в процес і не піддатися нудьзі на початковому етапі.

Джерело: META

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин