Що робити при аварії на АЕС: покрокова інструкція
Алгоритм дій, якщо ви застали аварію на атомній електростанції

Що робити при викидах радіації/Фото: Wikimedia Commons
У разі війни важливо вміти зберігати спокій у надзвичайних ситуаціях. Однією з таких ситуацій є радіаційна аварія.
На сьогоднішній день в умовах війни з російським агресором під контролем окупантів опинилися одразу два ядерні об'єкти – знеструмлена Чорнобильська та захоплена Запорізька АЕС. Передбачити поведінку загарбників ніхто не може. Тому залишається сподіватися на краще та готуватися до гіршого.
Що таке радіаційна аварія?
Це викид у навколишнє середовище радіаційних продуктів та вихід іонізуючого випромінювання внаслідок збою у роботі ядерно-енергетичної установки. Аварії можуть супроводжуватися вибухами та пожежами.
Через радіаційного фону в людини можуть бути порушені життєві функції різних органів і може розвиватися променева хвороба.
Як діяти при оповіщенні про радіаційну аварію?
Якщо у вашій місцевості станеться надзвичайна радіаційна ситуація, залишайтеся в приміщенні або негайно зайдіть у нього, якщо ви знаходитесь на вулиці.
- Зайдіть в укриття, підвал або всередину будівлі. Радіоактивний матеріал осідає на зовнішній стороні будівлі, тому найкраще триматися якнайдалі від стін і даху будівлі.
- Заберіть у помешкання домашніх тварин.
- Закрийте та заблокуйте всі вікна та двері у приміщенні, не підходьте до них без нагальної потреби.
- Зробіть запас води у герметичних ємностях так, щоб вистачило на кілька днів. Загорніть продукти в плівку та покладіть у холодильник або шафу.
- Підготуйте маску, респіратор або ватно-марлеву пов'язку для захисту органів дихання.
- Стежте за повідомленнями від рятувальників МНС, поліції, місцевої влади.
Що робити, якщо вам потрібно буде вийти з укриття?
- Користуйтеся респіратором, надягніть плащ та гумові черевики та рукавички.
- Не роздягайтеся на вулиці, не сідайте на землю, не купайтеся у відкритих водоймах, не збирайте гриби чи лісові ягоди.
- Після повернення додому зніміть верхній шар одягу. Так ви позбавитеся до 90% радіоактивного матеріалу. Робіть це акуратно, щоб не розтрусити радіоактивний пил. Помістіть одяг у пластиковий пакет або герметичний контейнер та тримайте його подалі від людей та домашніх тварин.
- Якщо є можливість, прийміть душ із милом і помийте голову із шампунем. Не використовуйте кондиціонери для волосся, оскільки вони можуть закріпити радіоактивний матеріал. Не натирайте шкіру, щоб радіація не потрапила у відкриті рани. Якщо немає можливості прийняти душ, то вимийте руки, обличчя та відкриті частини тіла з милом під проточною водою.
- Одягніть чистий одяг.
Як безпечно харчуватися та пити воду?
- Пийте воду лише з перевірених джерел. Рятувальники чи влада повинні повідомити про безпеку водопровідної води. Тільки тоді його можна буде приймати.
- Кип'ятіння водопровідної води не позбавляє її радіації. Тому намагайтеся, щоб у вас був запас води в пляшках або в інших герметичних контейнерах.
- Вода в унітазі або водонагрівачі не матиме радіоактивних речовин. Її можна використовувати для миття себе або упаковок їжі та води.
- Безпечною вважається їжа з герметичних контейнерів (консерви, банки, пляшки тощо) та та, що зберігалася в холодильнику чи морозильнику.
- Перед відкриттям протріть харчові контейнери вологою ганчіркою або рушником. Також протріть кухонні прилади. Використану тканину або рушник покладіть у поліетиленовий пакет або герметичний контейнер та залиште у недоступному місці, подалі від людей та тварин.
Проведіть йодопрофілактику
При отриманні вказівок проведіть йодову профілактику, приймаючи протягом 7 днів по одній таблетці (0,125 г) йодистого калію, для дітей віком до 2-х років – частина таблетки (0,04 г). Якщо відповідних вітамінів немає, використовуйте йодовий розчин: 3-5 крапель 5% розчину йоду на склянку води, дітям до 2-х років – 1-2 краплі.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!