Проблема воєнного часу: як впоратися із зневодненням
Розповідаємо, як надати першу допомогу при зневодненні

Симптоми та лікування зневоднення/Фото: Unsplash
У 21 столітті зневоднення є рідкісною проблемою, проте у воєнний час багато людей стикаються з нестачею води. Розповідаємо, як розпізнати зневоднення у дітей та дорослих та як надати першу допомогу.
Зневоднення у дорослих
Зневоднення спостерігається при втраті організмом понад 10% води. При зневодненні порушується робота всього організму та змінюється кислотно-лужний баланс.
При зневодненні у дорослих спостерігаються такі симптоми:
- сильна спрага;
- сухість в роті;
- сонливість;
- важкий і розпухлий язик;
- бліда шкіра;
- знижена температура;
- холодний піт;
- зниження обсягу сечі або її повна відсутність;
- втрата ваги.
Читайте також: Як підтримувати здоров'я в умовах війни
Зневоднення може посилитися при блюванні та діареї, а також прийомі сечогінних препаратів. Тяжче переносять зневоднення вагітні та літні люди, а також люди, які страждають на проблеми серця та нирок.
Зневоднення у дітей
Дитяче зневоднення може виникати не лише через недостатнє вживання рідини. У дітей може виникнути зневоднення через проблеми зі шлунково-кишковим трактом: діареї, проноса, блювання, сильне потовиділення, діурези. Все це прискорює виведення води із організму.
Симптоми зневоднення у дітей:
- сильна спрага – головний симптом;
- аномальне дихання (надто швидке або надто повільне);
- блідість шкіри;
- слабкість;
- часті позиви до сечовипускання;
- плач без сліз.
Перша допомога та лікування зневоднення
При підозрі зневоднення потрібно якнайшвидше викликати швидку допомогу. Не можна пити багато води за раз – це може спровокувати блювання. Хворому треба пити воду з електролітами. Також відновити баланс електролітів допоможе розчинений у воді препарат Регідрон.
Читайте також: Як уберегти себе від наслідків смогу
Якщо під рукою немає води з електролітами, можна приготувати домашній розчин. Половину чайної ложки кухонної солі та стільки ж соди розчиніть в одному літрі води. Потім додайте 4 столові ложки цукру. Необхідно часто пити цей розчин невеликими порціями.
Росія атакує українські міста фосфорними бомбами, забороненими міжнародними угодами. У МОЗ розповіли, як надавати допомогу постраждалим у разі атаки фосфорними бомбами та як захистити себе.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!