ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Крихкі кістки – слабке серце? Неочікуваний зв'язок, про який ви могли не знати

Здоров'я 11:36 - 15 травня 2025

Часті переломи – не лише травма

Секрет крихкості: як переломи кісток пов'язані з головним мотором вашого тіла?

Секрет крихкості: як переломи кісток пов'язані з головним мотором вашого тіла?

Редакція META.UA продовжує цікавитися та публікувати топові рекомендації профільних спеціалістів на тему здоров'я та його покращення. Рубрика декілька питань експерту, відповідає ортопед-травматолог вертебролог Олександр Коваленко.

Деталі

Серце під ударом: чому часті переломи кісток – тривожний дзвінок для серцево-судинної системи?

У медичній спільноті зростає увага до взаємозв'язку між частими переломами кісток, остеопорозом та ризиком серцево-судинних захворювань. Наукові дослідження підтверджують їхню взаємозалежність, і вчені активно вивчають механізми цієї взаємодії для розробки ефективних стратегій лікування та, що головніше, профілактики.

Хто перебуває в зоні підвищеного ризику переломів?

Ризик травматизму, зокрема переломів кісток, значно зростає у людей старше 55 років:

  • у чоловіків – після 55-60 років;
  • у жінок – після 60-65 років. Серед найпоширеніших травм – переломи великогомілкової та малогомілкової кісток.

Чим небезпечні переломи шийки стегна?

Перелом стегнової кістки є дуже частою травмою серед людей похилого віку, становлячи майже 45% усіх переломів. Найчастіше травмується саме шийка стегнової кістки – до 55% усіх випадків. Ця травма вважається особливо небезпечною через високий ризик ускладнень, пов'язаних зі знерухомленням, таких як тромбоемболії, пневмонії та порушення роботи кишечника, аж до парезу. На жаль, повністю одужують лише 30-35% пацієнтів.

Які переломи загоюються найгірше?

Уповільнене зрощення часто спостерігається при переломах малогомілкової кістки, фалангів пальців стоп, надколінника, стегнової кістки та кісток тазу (залежно від наявності або відсутності зміщення). Особливо тривалим є процес одужання у пацієнтів з мінно-вибуховими травмами, оскільки одним із ускладнень таких уражень є порушення мікроциркуляції та живлення тканин у зоні травми.

Чи правда, що після перелому кістки швидше втрачають щільність?

Так, це дійсно так. Процес резорбції кісткової тканини, що призводить до зменшення її об'єму та маси, зазвичай відбувається на тлі підвищення рівня паратгормону – ключового фактора розвитку остеопорозу.

Чи це є основною причиною повторних переломів?

Хоча це не єдина причина, але одна з основних. Відомо, що у пацієнтів з переломами в анамнезі ризик наступного перелому зростає у 2,2 раза порівняно з пацієнтами без переломів. У випадку виявлення остеопенії – зниження мінеральної щільності кісткової тканини (МЩКТ), основного показника міцності кісток і ризику переломів – профілактику остеопорозу слід розпочинати негайно. Остеопоротичні переломи, особливо у жінок старше 75 років, трапляються дуже часто – у 25% жінок виявляють щонайменше один перелом хребця. У пацієнток старше 75 років з діагностованим компресійним переломом хребця ризик повторного перелому збільшується втричі, після другого перелому – вп'ятеро, а після третього – вдесятеро! Важливо пам'ятати, що компресійні переломи хребців на тлі остеопорозу можуть статися навіть без значних навантажень, а внаслідок необережного руху.

Як діагностують остеопенію?

Остеопенію, а отже, і підтвердження або спростування діагнозу "остеопороз", визначають за допомогою денситометрії – спеціального дослідження, яке може бути ультразвуковим або рентгенологічним. Критерієм остеопенії є показник МЩКТ (Т-бал) від -1 до -2,53.

Який зв'язок між патологіями серця та кісткової тканини?

По-перше, спільним фактором є вік 55+. Оскільки найчастіше йдеться про пацієнтів старших вікових груп, вони часто вже мають хронічні серцево-судинні захворювання, такі як гіпертонія, ішемічна хвороба серця та атеросклероз. Крім того, остеопенія є вікозалежним станом. Тому підвищений ризик мають також люди з деменцією, катарактою та деякими іншими захворюваннями, а також ті, хто приймає глюкокортикоїди, гіпнотики та інші препарати. Отже, наближаючись до 55 років (а краще раніше!), варто детально обговорити з лікарем можливі заходи профілактики остеопенії та берегти своє здоров'я.

Цей веганський суперфуд не лише збагатить смак ваших страв.

Джерело: wearesim

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин