Користь та шкода калини для організму людини
Калина багата на вітаміни, але вона може завдати шкоди організму. Детальніше про цю ягоду читайте у матеріалі
Корисні та шкідливі властивості калини / Фото: Pexels
Калина – популярна садова ягода, що дозріває вже у серпні – вересні. Однак садівники ніколи не збирають калини в цей час. Як правило, час її збору – з першими заморозками, оскільки стає солодкою лише трохи підморожена ягода. Являє калина багаторічний чагарник, що досягає заввишки чотирьох метрів. При правильному догляді калина щороку добре плодоноситиме. Плоди яскраві та великі – кущ може стати окрасою вашої ділянки. Назва ягоди походить від латинського vimen, що в перекладі означає гілочка, лоза. Поговоримо про користь калини і спробуємо розібратися, кому ягода може бути протипоказана.
Поживні властивості та калорійність калини
Харчова цінність на 100 г ягід калини становить 7 г вуглеводів, що дорівнює 26,3 ккал. Ні білків, ні жирів калина не містить.
Ягода багата на вітаміни A, C, E, P, K, а також містить магній, цинк, залізо та ефірні олії. Також калина вважається чудовим джерелом антиоксидантів. Крім того, містить дубильні речовини та пектин. Традиційно використовується для лікування наступних захворювань: кашлю, простудних явищ, ревматичних болів, виразок, проблем зі шлунком та нирками. Калина вважається природним антибіотиком, здатна знижувати тиск, підтримувати високий рівень природного імунітету, знижувати больовий синдром та покращувати жіноче здоров'я.
Дієтологи рекомендують вживати калину у свіжому вигляді у кількості не більше 4 – 5 столових ложок на день, або у вигляді напою, чаю. Але після термічної обробки корисні властивості дещо губляться, особливо "страждає" кількість вітаміну С. Те саме відбувається і при сушінні ягід. Тому їх рекомендується заморожувати, оскільки після розморожування ягоди не втрачають своїх властивостей.
Додаткові способи запасати калину: протерти її з цукром і розкласти банками до 1 літра або засушити в духовці при 60 - 70 градусах. Також можна робити з калини варення і навіть спиртні напої. Якщо у вас є горище, сухий балкон або комора, підмерзлу калину можна зв'язати пучками, а потім підвісити на нитку на горищі або під стелю в коморі, на заскленому балконі і навіть у сухому високому підвалі.
Давайте розберемо п'ять основних корисних властивостей калини і чому її варто вживати щодня за відсутності протипоказань.
- Читайте також: Корисні та шкідливі властивості хурми для організму
Користь калини для здоров'я
Корисні якості калини мають наукове підтвердження. Калина як основний або допоміжний засіб для лікування різних захворювань використовувалася ще нашими предками з давніх-давен.
1. Болезаспокійливий засіб
Спазмолітичні властивості має кора чагарника і використовується як фітотерапія. І плоди, і кора мають судинорозширювальний ефект, саме тому допомагають розслабити м'язи і полегшити больовий синдром.
2. Природний антибіотик
Ягоди мають доведений антимікробний потенціал проти грампозитивних бактерій (до них відносяться стрептококи, стафілококи, ентерококи, клостридії, мікобактерії та багато інших). Зрозуміло, якщо у вас підтверджена бактеріальна інфекція та лікар прописав антибіотикотерапію – замінювати її калиною в жодному разі не можна. Але вживати паралельно з антибіотиком можна і потрібно. Тим більше, калина благотворно впливає на шлунково-кишковий тракт, який страждає під час лікування антибіотиками та піднімає рівень імунітету, що теж вкрай важливо у боротьбі з будь-якою інфекцією.
3. Підтримка імунітету
Плоди, молоді пагони та листя калини містять флавоноїди – це група рослинних метаболітів, які мають антиоксидантні ефекти. Саме ці речовини допомагають зміцнити імунітет, підвищуючи опірність організму до вірусів та бактерій, а також покращують стан стінок кровоносних судин.
4. Поліпшення жіночого здоров'я
Вчені підтвердили користь вживання калини при передменструальному синдромі. Також калина допомагає при настанні менопаузи у боротьбі з неприємними явищами, допомагає нормалізувати порушення менструального циклу. Її також можна використовувати під час та після вагітності (для зняття нудоти під час раннього токсикозу та запобігання ризику викидня). Ягоди ефективні при мастопатії, нагрубанні молочних залоз перед менструацією, хворобливих місячних і навіть маткових кровотечах як супутня терапія.
Компреси з калини допомагають навіть при маститі, а настойки ефективні при менопаузі для полегшення припливів, підвищеного потовиділення та дратівливості. Спазмолітичні властивості допомагають полегшити спазми та зменшують кровотечу. Можна пити чай на основі ягід та кори або вживати свіжі плоди.
5. Зниження кров'яного тиску
Цікаво, що в калині міститься на 70% більше вітаміну С, ніж у лимоні та інших цитрусових. Адже вітамін С допомагає як підтримувати імунну систему, а й бере участь у багатьох обмінних процесах, зокрема контролює кров'яний тиск. Багато сучасних міських жителів недоотримують вітамін С у раціоні, а калина на відміну від цитрусових ще й не так сильно впливає на кислотність шлункового соку. Зменшити гіпертонічні прояви допомагає також судинорозширювальна властивість ягід калини.
- Читайте також: Чим корисний часник і яку шкоду він може принести організму
Шкода калини та протипоказання
Для боротьби з гіпертонією, спазмами при місячних, при мастопатії, при підтримці імунітету та поповненні вітамінів, а також як болезаспокійливий засіб можна використовувати не тільки плоди калини, а й листя, квіти, кору. Все це збагатить раціон корисними речовинами та принесе користь здоров'ю. Проте є низка протипоказань. Небажане вживання калини в будь-якому вигляді при:
- виразковій хворобі шлунка;
- захворюваннях ШКТ із підвищеною кислотністю;
- подагрі або інших захворюваннях суглобів (висока концентрація натуральних кислот негативно впливає на суглоби та хрящі);
- аритмії чи інших порушеннях серцевого ритму;
- гіпотонії (якщо у вас і так низький тиск – калина його зменшить ще більше);
- тромбофлебіті (ягода збільшує згортання крові);
- захворювання нирок, печінки, підшлункової залози (вітамін С може дратувати запалені органи);
- виникнення алергічних реакцій чи явищ індивідуальної непереносимості.
Крім того, вагітним варто проконсультуватися з лікарем та приймати калину з обережністю. Не варто вживати калину і молодим мамам у період грудного вигодовування, щоб уникнути прояву алергічних реакцій або послаблення випорожнень у малюка.
Тепер ви знаєте основні корисні властивості калини та протипоказання до її вживання. Якщо не хочете вживати калину у свіжому вигляді, або не любите чай, можна спробувати ввести до раціону смачні та корисні страви на основі калини: компоти, морси, киселі, муси, а також як доповнення до салатів. Звичайно, якщо у вас не існує протипоказань, тому якщо є якісь сумніви, краще заздалегідь проконсультуватися з дільничним терапевтом або вашим сімейним лікарем.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!