Користь і шкода часнику: що буде, якщо їсти овоч щодня
Часник має багато корисних властивостей для організму, але також він може бути небезпечним. Про користь і шкоду часнику розповіли в матеріалі
10 причин їсти часник щодня / Фото: Pexels
Часник має різкий смак і специфічний запах, будучи однією з найпопулярніших приправ поряд із чорним перцем. Традиційно прийнято вважати часник природним підсилювачем смаку. Спробуйте відмовитися від страви з часниковою заправкою або булочки, политої часниковою олією - незважаючи на різкість, часник як приправа у більшості людей викликає бажання з'їсти присмачену ним їжу. З давніх часів, до того ж, часник відомий як засіб для профілактики і лікування багатьох захворювань. Давайте розберемося, що буде, якщо вживати часник у їжу щодня.
Зрозуміло, все корисно в міру - але вживання кількох зубчиків часнику на день здатне змінити стан вашого організму на краще, звісно, якщо немає серйозних протипоказань. Давайте поговоримо сьогодні про десять основних причин, чому варто вживати часник щодня, і визначимося, кому краще утриматися від додавання цієї популярної приправи до свого щоденного раціону.
Користь часнику
Часник додає стравам не лише вишуканого своєрідного смаку, а й кілька вкрай важливих для людського організму речовин. Його користь для людини розглядалася ще з часів античності, часник активно вживали під час епідемій інфекційних захворювань, особливо кишкових, таких, як дизентерія; а за часів Першої світової війни навіть як антисептик і засіб, що прискорює загоєння ран.
Часник багатий на клітковину, кальцій, мідь, калій, фосфор, залізо, вітамін В1, та ще й здатний зміцнити здоров'я. Три - чотири зубчики часнику вагою близько 25 грамів здатні забезпечити 23% рекомендованої денної норми марганцю, до 18% вітамінів В6 і С, а також 6% селену.
КБЖУ на 100 грамів продукту:
- 98 калорій;
- 5,5 гр. клітковини;
- 16,3 гр. вуглеводів;
- 7,9 гр. протеїнів;
- 0,6 гр. жиру.
Вважається, що алліцин - особлива речовина, що надає часнику специфічного запаху, якраз і є основним компонентом часнику, що проявляє корисні властивості.
10 причин вживати часник у їжу щодня
Ось десять корисних властивостей часнику, які зазвичай проявляються в разі регулярного вживання його в кількості кількох зубчиків на день.
1. Зміцнення імунітету для боротьби із застудними захворюваннями
Часник має чудову противірусну дію і тому допомагає в боротьбі з вірусними агентами, зокрема, за ГРВІ. За даними низки досліджень, екстракт часнику також може впоратися навіть із вірусами грипу А і В, вірусом простого герпесу, і, крім того, риновірусами, ротавірусами і навіть вірусами, які спричиняють пневмонії.
Ризик захворювання на ГРВІ за щоденного вживання часнику знижується на 63%, і навіть якщо людина хворіє, то хвороба протікає значно легше та швидше - як правило, не більше 2-3 днів порівняно зі звичайними 5-7. А все тому, що вживання часнику збільшує кількість імунних клітин і підвищує їхню опірність.
2. Зниження кров'яного тиску та покращення кровообігу
Науково доведено, що вживання 3-4 зубчиків часнику на день протягом 6 місяців здатне стабільно знизити артеріальний тиск так само ефективно, як і деякі лікарські препарати.
Високий вміст у часнику вітаміну B знижує рівень гомоцистеїну, який у надлишку погіршує стан стінок кровоносних судин, що надалі може призвести до численних проблем. Так, кров стає густішою, отже, значно підвищується ризик утворення тромбів, ішемічної хвороби серця та інших серцевих патологій.
Відповідно, знижуючи ризик атеросклерозу та гіпертонії, а також розріджуючи за допомогою часнику кров, знижуємо ризик серцево-судинних захворювань і навіть інфаркту міокарда. Продукт містить багато активних молекул сірки, які викликають розслаблення судин, що призводить до зниження артеріального тиску.
3. Зменшення рівня холестерину
Щоденне вживання часнику знижує рівень холестерину, а також ліпопротеїнів низької щільності - це так званий "найгірший" холестерин, який призводить до інсультів та інфарктів. Як правило, людина не завжди знає про підвищення холестерину, і ця патологія виявляється тільки під час діагностики супутніх захворювань різної симптоматики. Рівень холестерину значно знижується, про що свідчать динамічні клінічні показники крові у пацієнтів, які вживають по 3-4 зубчики щодня протягом 8 тижнів і більше.
- Читайте також: Користь булгура для організму людини
4. Зниження рівня цукру в крові
Звичайно, часник не зможе замінити уколи інсуліну для тих людей, які страждають на цукровий діабет 1 типу, тобто практично від самого народження. А ось ефект від 2-3 зубчиків часнику в людей, які страждають на діабет 2 типу, проявляється вже через 1-2 тижні щоденного вживання, оскільки він має гіпоглікемічні властивості, стимулюючи вироблення підшлунковою залозою власного інсуліну, що регулює рівень глюкози в крові. Тобто часник рекомендується включати в терапію діабету 2 типу, але, зрозуміло, під контролем лікаря.
5. Попередження онкологічних захворювань
Нині наука активно досліджує сірчисті сполуки, що містяться в часнику. Вважається, що ці сполуки можуть пригнічувати ракові клітини та блокувати ріст пухлини завдяки сповільненню реплікації ДНК і збільшенню стресу ендоплазматичного ретикулума. Крім того, вважається, що найбільш сприятливо часник впливає на організм людей, у яких існує ризик виникнення раку шлунка, горла, простати і товстої кишки.
6. Попередження хвороби Альцгеймера та старечого недоумства
Часник здатний поліпшити когнітивний стан людей похилого віку, благотворно впливаючи на клітини мозку завдяки підвищеному вмісту великої кількості антиоксидантів, які захищають мозкову тканину від мутацій і пошкоджень.
Таким чином, додавання часнику до раціону допомагає знизити ризик розвитку порушень пам'яті та таких грізних і болісних станів, як деменція та хвороба Альцгеймера.
7. Турбота про здоров'я кишківника та печінки
Не варто зловживати часником, якщо після його вживання починається печія або інші подразнення ШКТ. Але якщо ви добре переносите цей овоч, то ваше травлення помітно покращиться лише через кілька днів регулярного вживання часнику. Функції печінки та підшлункової залози оптимізуються, "увімкнуться" детоксикаційні процеси, почнуть виводитися важкі метали і навіть ртуть, а також залишки ліків, які печінка не в змозі обробити.
Вітаміни А, В і С благотворно впливають на регенерацію клітин печінки, також часник бореться із запаленнями за жирової хвороби печінки. Крім того, регулярне вживання часнику допоможе здійснити м'яке "розвантаження" печінки, а, послабивши навантаження на цей життєво важливий орган, ви попутно позбудетеся не тільки важкості в правому боці, проблем зі стільцем, а й ранкових набряків і неприємного присмаку в роті.
Крім того, розріджуючи жовч, часник допоможе запобігти жовчнокам'яній хворобі, адже розвивається вона за високого вмісту жирів у раціоні, і, відповідно, за підвищення рівня холестерину, а про це ми вже говорили вище.
- Читайте також: У чому полягає користь шоколаду
8. Зміцнення кісткової тканини
Часник може зменшити темпи втрати кісткової маси, що відбувається через зниження рівня естрогену. Особливо це актуально у жінок у період менопаузи. Прийом сухого екстракту часнику значно зменшує дефіцит естрогену в жіночому організмі, що змінюється.
9. Попередження анемії та зниження втоми
Наявність цілого комплексу вітамінів і мікроелементів допомагає запобігти анемії. Принаймні, почавши вживати часник, ви можете підняти свій гемоглобін на кілька одиниць і поліпшити здоров'я еритроцитів. Втома, спричинена фізичними вправами, відступить або стане менш вираженою, якщо з'їдати хоча б 1-2 зубчики часнику на день.
10. Догляд за шкірою
Вважається, що вживання часнику натщесерце допоможе домогтися гладкої, пружної та чистої шкіри. Антиоксиданти, про які ми говорили вище, сприяють регенерації не тільки клітин печінки, а й шкіри, а ще цей корисний овоч запобігає появі акне. Тільки обов'язково запивайте часник мінімум склянкою води, якщо вживаєте його натщесерце.
Протипоказання до вживання часнику
Попри безліч користі, часник також може спричинити деякі небажані ефекти. По-перше, ніхто не відміняв банальну алергічну реакцію. У цьому випадку часник вам категорично протипоказаний. Якщо він спричиняє дискомфорт у шлунку або кишківнику, можливо, слід просто знизити "дозу". Також потрібно враховувати, що надмірне вживання часнику може змінити запах поту, а ще доведеться частіше чистити зуби і користуватися ополіскувачами для рота.
Протипоказаний часник, будучи антикоагулянтом, у разі порушень згортання крові, бо може спровокувати кровотечі. Якщо ви страждаєте від гіпертиреозу, також варто утриматися від частого споживання часнику через високий вміст у ньому йоду.
У разі серйозних порушень функцій шлунково-кишкового тракту часник може погіршувати ситуацію, спричиняючи печію або інші порушення травного процесу, наприклад, здуття, метеоризм, діарею.
Протипоказаний при зниженому кров'яному тиску, зниженому рівні цукру в крові та при підготовці до хірургічних втручань.
Висновок
За відсутності серйозних протипоказань, регулярне вживання часнику здатне принести здоров'ю безсумнівну користь, включно з підтримкою серцево-судинної системи, зміцненням імунітету і забезпеченням організму поживними речовинами. Однак, як і з будь-яким продуктом, важливо дотримуватися поміркованості та враховувати індивідуальні особливості організму.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!