ua ru
Будь ласка, заповніть це поле
1

Захист від радіації підручними засобами: головне, що потрібно знати

Здоров'я 22:16 - 09 вересня 2022

Коли Україна має велику загрозу аварії на ЗАЕС, необхідно знати алгоритм дій у разі виникнення небезпеки. Розкажемо, як захистити себе від радіації та як правильно приймати йод.

Захист від радіації підручними засобами: головне, що потрібно знати

Правила захисту від радіації у разі аварії на АЕС та як допоможе йод / Фото: з відкритих джерел

З моменту, коли російські війська захопили Запорізьку АЕС в Енергодарі, виникла загроза виникнення радіаційної аварії. Якщо станеться надзвичайна ситуація, українцям необхідно слухати та дивитися офіційні ЗМІ. Рекомендації та алгоритми дій будуть специфічними для кожного регіону.

Що таке іонізуюче випромінювання чи радіація?

Радіація – це величезний викид радіоактивного матеріалу в довкілля, який може негативно вплинути на людський організм та призвести до проблем зі здоров'ям.

Види іонізуючого випромінювання:

  • Альфа-випромінювання складається з важких позитивно-заряджених частинок, що випускаються атомами елементів уран та радій. Цей тип випромінювання можна легко зупинити листом паперу або тонким поверхневим шаром шкіри. Але якщо альфа-випромінювання потрапляють всередину організму, наприклад, при диханні, їжі та питві, то вони можу безпосередньо піддавати впливу внутрішні тканини та викликати біологічні ушкодження.
  • Бета-випромінювання складається з електронів, які мають більшу проникаючу здатність, ніж альфа-частинки. Лист алюмінію завтовшки кілька міліметрів може зупинити бета-випромінювання.
  • Гамма-промені - це електромагнітне випромінювання, схоже на рентгенівські промені. Вони можуть проходити тілом людини, але можуть бути зупинені товстими стінами з бетону або свинцю.

Основними принципами захисту від радіації є такі аспекти:

  • Час. Для людей, які зазнали впливу радіації, крім природного радіаційного фону, обмеження або мінімізація часу опромінення знижує дозу джерела випромінювання.
  • Відстань. Також як тепло від вогню зменшується в міру віддалення джерела, доза радіації сильно зменшується в міру збільшення відстані від місця вибуху.
  • Екранування. Засоби захисту від радіації (бар'єри зі свинцю, бетону чи води) забезпечують захист від проникнення гамма-випромінювання.

Що робити за радіаційної аварійної ситуації?

Що робити за радіаційної аварії / Фото: Getty Images

При великому радіаційному викиді, такому як аварія на АЕС, виконуючи наступні рекомендації, ви будете під надійним захистом:

  1. Зайдіть усередину приміщення, щільно закрийте вікна та двері, вентиляційні відчинки, димарі;
  2. Залишайтесь усередині приміщення. Зніміть з себе верхній одяг, оскільки він несе на собі 99% радіоактивного матеріалу, що потрапив на людину. Зняти її потрібно акуратно, щоб не розкидати радіоактивний пил із цього одягу та не вдихнути його. Знятий одяг покладіть у герметично закритий мішок або пару целофанових пакетів.
  3. Потім потрібно прийняти душ із великою кількістю води, мила чи шампуню. Не можна чухати, скребти або здирати шкірні покриви. Якщо немає можливості прийняти душ, вмийте обличчя, руки та інші відкриті на момент опромінення частини тіла. Промийте носові та вушні ходи, очі та інші слизові оболонки.
  4. Якщо немає можливості вмитися, потрібно витертися вологим рушником, серветкою, шматком тканини, відкриті на момент опромінення частини тіла. Складіть ці серветки/рушники у контейнер чи пакет. Одягніть чистий одяг.

Оскільки радіоактивні матеріали згодом стають слабшими, перебування в приміщенні протягом 24 годин може захистити вас і вашу сім'ю до тих пір, поки не стане безпечно залишати це місце.

При ядерній аварії може бути викинуто радіоактивний йод. Щоб запобігти його накопиченню у щитовидній залозі, слід приймати нерадіоактивний йод у вигляді таблеток. Завдяки радіонукліду йодид калію забезпечить надійний захист щитовидної залози.

Зверніть увагу! Йодід калію захищає лише щитовидну залозу, а не інші частини тіла, від радіоактивного йоду.

Йод – це елемент, який надходить із кровотоку до щитовидної залози та потрібен для її правильного функціонування.

Що таке йодид калію?

Як приймати йодид калію / Фото: Getty Images

Йодид калію (KI) є сіль стабільного (не радіоактивного) йоду, який допомагає блокувати поглинання радіоактивного йоду щитовидною залозою, захищаючи її від радіаційного ураження.

Справа в тому, що щитовидна залоза є найчутливішою частиною тіла, яка сприйнятлива до радіоактивного йоду. Люди повинні приймати KI лише за рекомендацією працівників органів охорони здоров'я або управління надзвичайними ситуаціями.

KI не може захистити організм від інших радіоактивних елементів, крім радіоактивного йоду – якщо він відсутній, то прийом KI не захищає і може завдати шкоди.

Як працює йодид калію?

Щитовидна залоза використовує йод для гормонів щитовидної залози і може відрізнити радіоактивний йод від стабільного (нерадиоактивного). Вона поглинає обидва. Тому коли людина приймає KI, щитовидна залоза переповнюється стабільним йодом і більше не може поглинати радіоактивний йод протягом наступних 24 годин.

Максимальний захист працюватиме за умови трьох факторів:

Часу після зараження. Чим раніше людина прийме KI, тим більше часу буде мати щитовидну залозу, щоб «заповнитися» стабільним йодом.

Всмоктування. Кількість стабільного йоду, який потрапляє до щитовидної залози, залежить від того, як швидко KI всмоктується до крові.

Дози радіоактивного йоду. Зведення до мінімуму загальної кількості радіоактивного йоду, якому зазнала людина, знижує кількість шкідливого радіоактивного йоду, яку може поглинути щитовидна залоза.

Як приймати йодид калію?

Існують дві форми KI, які можна приймати внутрішньо при аварії на АЕС: таблетки та розчин. Звичайні таблетки йоду калію випускаються в дозі 250 міліграмів. На таблетках є лінії, щоб їх можна було розділити на маленькі шматочки для більш низьких доз.

Після внутрішнього зараження радіоактивним йодом доцільно приймати такі дози одноразово:

  • Людям від 2-х років та старше приймати 125 міліграмів (половина таблетки). Таке дозування стосується у тому числі і вагітних, і жінок, що годують.
  • Дітям віком до 2-х років потрібно прийняти 40 міліграмів (⅙ таблетки).

Для альтернативи таблеток можна використати 5% розчин йоду.

Як альтернатива йодиду калію можна використовувати йод / Фото: Getty Images

Дозування його таке:

  • Людям старше 14 років потрібно прийняти 40 крапель. Краще накапати у склянку теплого молока чи води.
  • Людям віком від 5 до 14 років потрібно приймати 20 крапель.

Дітям молодше 5 років розчин йоду приймати не можна. Але можна використовувати йодну сітку, нанісши її на стегно або сідниці:

  • дітям від 2 до 5 років необхідно розвести 20 крапель з невеликою кількістю води та зробити йодну сітку;
  • дітям віком до 2 років слід приймати 10 крапель.

Варто зазначити, що прийом більш високої дози KI або частий прийом не дає більшого захисту і може спричинити серйозне захворювання або смерть.

Одна доза KI захищає щитовидну залозу протягом 24 годин. Одноразова доза в рекомендованих дозах - це, як правило, все, що необхідно для захисту щитовидної залози.

У деяких випадках люди можуть зазнавати впливу радіоактивного йоду більше, ніж 24 години. Якщо це станеться, представники органів охорони здоров'я або управління надзвичайними ситуаціями можуть порекомендувати приймати одну дозу КІ кожні 24 години протягом кількох днів.

Краще уникати повторного застосування KI вагітним і жінкам, що годують, а також новонародженим.

Якими є побічні ефекти йодиду калію?

Побічні дії KI можуть включати розлад шлунка, алергічні реакції, висипання та запалення слинних залоз. У поодиноких випадках KI може спричинити несприятливі наслідки для здоров'я, пов'язані зі щитовидною залозою.

Ці побічні ефекти можуть відбуватися, якщо людина:

  • приймає більшу дозу, ніж рекомендовано;
  • приймає препарат кілька днів;
  • має раніше існувало захворювання щитовидної залози.

Новонароджені, які отримують більше однієї дози йодиду калію, схильні до ризику розвитку стану, відомого як гіпотиреоз (дуже низький рівень гормонів щитовидної залози). Якщо це не лікувати, він може спричинити пошкодження головного мозку.

Зверніть увагу, що у випадку атомної катастрофи людині потрібно прийняти йодистий препарат у перші хвилини або години (але не пізніше 2 годин після події), щоб точно уникнути негативних наслідків опромінення щитовидної залози.

Не пропустіть цікавинки!

Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!

Головне за сьогодні
Більше новин