Досліди на мишах показали, що колупання у носі може бути причиною хвороби Альцгеймера
Висновки цього дослідження не можуть вважатися остаточними, але вказують на необхідність проведення дослідження цього питання на людях

Досліди на мишах показали, що колупання у носі може бути пов’язане із хворобою Альцгеймера/Фото: adam massingale/Flickr
Нове дослідження на мишах виявило зв'язок між колупанням у носі та ризиком розвитку хвороби Альцгеймера. У випадках, коли колупання в носі пошкоджує внутрішні тканини, критичні види бактерій отримують прямий шлях до мозку, який реагує на їх присутність у спосіб, що нагадує ознаки хвороби Альцгеймера.
Деталі
У пов'язуванні колупання в носі з хворобою Альцгеймера є багато застережень, головним з яких є те, що дослідження проводились на мишах. Проте, такі висновки безумовно варті подальшого дослідження і можуть допомогти вченим виявити причини виникнення хвороби Альцгеймера, яка багато в чому залишається загадкою.
Команда дослідників під керівництвом вчених з Університету Гріффіт в Австралії провела тести з бактерією під назвою Chlamydia pneumoniae, яка може інфікувати людей і викликати пневмонію. Ця бактерія також була виявлена у мозку людей, які страждали на деменцію.
Було продемонстровано, що у мишей бактерії могли подорожувати вгору по нюховому нерву, який з'єднує носову порожнину та мозок. На додаток, коли було пошкоджено носовий епітелій (тонка тканина вздовж носової порожнини), нервові інфекції загострювалися.
Це призвело до того, що мозок миші відклав більше бета-амілоїдного білка, який виділяється у відповідь на інфекції. Бляшки (або згустки) цього білка також зустрічаються у значних концентраціях у людей з хворобою Альцгеймера. Нейробіолог Джеймс Сент-Джон з Університету Гріффіт в Австралії зазначає:
Ми перші показали, що Chlamydia pneumoniae може проникати прямо в ніс і потрапляти в мозок, де може спровокувати патології, схожі на хворобу Альцгеймера. Ми бачили, як це сталося у моделюванні на мишах, і докази потенційно тривожні й для людей.
Вчені були здивовані швидкістю, з якою C. pneumoniae закріпилася в центральній нервовій системі мишей після зараження (на закріплення йшло від 24 до 72 годин). Вважається, що бактерії та віруси сприймають ніс як швидкий шлях до мозку.
Хоча точно невідомо, що наслідки від пошкодження тканин у носі будуть такими ж у людей, чи навіть те, що бета-амілоїдні бляшки є причиною хвороби Альцгеймера, все ж важливо відслідковувати різні варіанти у дослідженнях, які допоможуть в боротьбі з цією нейродегенеративною хворобою.
Плануються подальші дослідження тих самих процесів у людей, але зараз Сент-Джон і його колеги вважають, що колупання в носі та вищипування волосся з нього є не дуже хорошими ідеями й можуть бути потенційно небезпечними для здоров'я.
Одне невирішене питання, на яке команда шукатиме відповідь, полягає в тому, чи є збільшення відкладень бета-амілоїду природною, здоровою імунною відповіддю, яку можна скасувати, коли інфекцію подолано.
Сент-Джон зазначає, що ризик виникнення хвороби Альцгеймера зростає з віком, але це не єдина причина її появи. Важливим фактором також є вплив навколишнього середовища й вчений вважає бактерії й віруси критичним аспектом у цьому питанні.
Раніше ми назвали чотири продукти для здоров'я мозку, які неврологи рекомендують своїм пацієнтам. Додавання кількох простих продуктів у ваш щоденний раціон допоможе сильно уповільнити старіння мозку та підтримати гостроту мислення.
Не пропустіть цікавинки!
Підписуйтесь на наші канали та читайте новини у зручному форматі!